Muzeum Młynarstwa Powietrznego w Bęsi – nieistniejące obecnie muzeum, działające we wsi Bęsia. Placówka powstała około 1974 roku i działała do 2009 roku.

Muzeum Michaiła Kutuzowa w Bolesławcu – nieistniejące obecnie muzeum z siedzibą w Bolesławcu. Placówka istniała w latach 1945-1991 i była prowadzona przez stacjonujące w mieście jednostki Armii Czerwonej. Jej siedzibą był budynek przy ul. Kutuzowa 14, w którym w 1813 roku zmarł na tyfus rosyjski feldmarszałek Michaił Kutuzow.

Domek Abrahama – zabytkowy dom w Gdyni, jeden z najstarszych zachowanych zabytków w mieście. Znajduje się w Śródmieściu przy ul. Starowiejskiej.

Muzeum Karola Świerczewskiego w Jabłonkach – nieistniejące obecnie muzeum, poświęcone osobie generała Karola Świerczewskiego, znajdujące się w Jabłonkach. Znajdowało się nieopodal pomnika, wzniesionego w miejscu, gdzie w dniu 28 marca 1947 roku generał Świerczewski został śmiertelnie ranny. Był to pokaźny budynek, w sąsiedztwie którego znajdował się parking. Muzeum zostało zlikwidowane w 1990 roku. W budynku najpierw mieściło się prywatne muzeum przyrodniczo-łowieckie, a następnie został on przebudowany na prywatną willę.

Muzeum Hansa Klossa – mieszcząca się w Katowicach przy ul. Gliwickiej 6 prywatna placówka kulturalna, prezentująca wystawy związane z serialem Stawka większa niż życie, istniejąca od marca do końca grudnia 2009.

Muzeum Ziemi Kożuchowskiej w Kożuchowie – faktycznie niezrealizowany projekt powołania muzeum regionalnego z siedzibą w Kożuchowie. Placówka miała działać w ramach tutejszego Centrum Kultury "Zamek".

Muzeum-Areszt IPN w Katowicach – nieistniejąca obecnie ekspozycja muzealna, działająca w ramach Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w latach 2009–2012. Jej siedzibą była ówczesna siedziba Oddziału przy ul. J. Kilińskiego 9.

Muzeum Geologiczne Sebastian Rogula – prywatne muzeum z siedzibą w Klimontowie.

Muzeum Radia w Koszalinie – nieistniejące obecnie muzeum, działające przy rozgłośni Polskiego Radia Koszalin.

Muzeum Lenina w Poroninie – placówka muzealna istniejąca w latach 1947–1990 w Poroninie, upamiętniająca Włodzimierza Lenina.
Muzeum Gdańskiego Sportu i Turystyki – nieistniejące muzeum w Gdańsku, czynne w latach 1997-2008.

Muzeum Historii Naturalnej w Ogrodzieńcu – zamknięte muzeum, które mieściło się przy ulicy Elizy Orzeszkowej w starej willi pierwszych właścicieli cementowni Wiek. Posiadało ekspozycję muszli, skamieniałosci, motyli, owadów i minerałów. W muzeum znajdowały się również wierne repliki szkieletów dinozaurów. Obok muzeum mieścił się sklep z kolekcjami skamieniałości.

Muzeum Kaszubsko-Pomorskie w Sopocie – muzeum założone w 1913 roku przez Aleksandra Majkowskiego przy dzisiejszej ulicy Bohaterów Monte Casino 28 i istniejące do 1914 roku. Na budynku znajduje się tablica pamiątkowa. Jego tradycje kontynuuje dzisiejsze Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, które posiada kolekcję dokumentów związanych z powstaniem muzeum w Sopocie. Podczas XIV Zjazdu Kaszubów zaprezentowano wystawę "Muzeum Kaszubsko-Pomorskie w Sopocie a Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie".

Muzeum im. Hindenburga w Poznaniu (Hindenburg-Museum) – muzeum założone w 1916 r. w Poznaniu, zlikwidowane po 1919 r.

Zbiory Sprzętu Ratownictwa Kolejowego – nieistniejąca izba muzealna, która zlokalizowana była w Poznaniu, przy ul. Kolejowej 23, na terenach stacji Poznań Główny (lokomotywownia).

Skansen Leśnej Kolei Wąskotorowej im. Jana Szweda w Pionkach – nieistniejące muzeum z siedzibą w Pionkach. Placówka działała w latach 2005-2010, prezentując zabytki techniki, związane z funkcjonowaniem Kolei Leśnej Pionki oraz innych przemysłowych kolei wąskotorowych.

Rotunda w Częstochowie – nieistniejąca już rotunda wystawiennicza w Częstochowie, w III Alei, zbudowana w 1896 i rozebrana w 1935.
Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa w Rydzynie – byłe prywatne muzeum położone w Rydzynie, prowadzone przez firmę z siedzibą w Lesznie, będącą własnością Jarosława Jankowskiego.

Skansen broni morskiej – w Helu przy kasynie żołnierskim na ul. Przybyszewskiego.
Muzeum Przyrody, Etnografii i Sztuki w Srokowie – nieistniejące obecnie muzeum z siedzibą we wsi Srokowo. Placówka działała w latach 2004-2014 i była gminną jednostką organizacyjną, a jej siedzibą były pomieszczenia Gminnego Ośrodka Kultury przy Placu Rynkowym.

Muzeum Miejskie w Świętochłowicach – muzeum prezentujące do 2012 r. sztukę Górnego Śląska oraz samych Świętochłowic. Wydawało liczne publikacje dotyczące miasta Świętochłowice, organizowało wystawy z nim związane oraz prowadziło działalność edukacyjną dla uczniów miejscowych szkół.

Zachodniopruskie Muzeum Prowincjonalne w Gdańsku – muzeum przyrodnicze i archeologiczne w Gdańsku, działające w latach 1880 - 1945.

Muzeum Misiów "Misioland" w Zakopanem – prywatne muzeum położone w Zakopanem, zawierające kolekcję pluszowych misiów, które działało od 2013 roku.

Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem – obecnie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Placówka funkcjonowała pod nazwą Muzeum Przyrodniczego TPN w latach 1984-2004.