
Artyści Przeciw Nienawiści – koncert zorganizowany w proteście przeciwko mowie nienawiści, który odbył się 27 lutego 2019 w łódzkiej Atlas Arenie.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage – jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych. Trzy polskie miasta były gospodarzami tego wydarzenia – Toruń (1993–1999), Łódź (2000–2009), Bydgoszcz (2010–2018) i ponownie Toruń. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult z siedzibą w Toruniu. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz.

Festiwal Dialogu Czterech Kultur – multidyscyplinarny festiwal odbywający się w Łodzi w latach 2002–2009, powołany z inicjatywy Witolda Knychalskiego. Festiwal odbywał się na przełomie sierpnia i września i trwał około 10 dni. Nazwa festiwalu odnosi się do czterech kultur, które wywarły wpływ na historię Łodzi: niemieckiej, żydowskiej, polskiej i rosyjskiej.
FashionPhilosophy Fashion Week Poland – polski tydzień mody, odbywający się cyklicznie dwa razy w roku w Łodzi.

Festiwal Łódź Czterech Kultur – festiwal kulturalny w Łodzi. Festiwal odbywa się rokrocznie od 2010 roku, we wrześniu. Jest on kontynuacją organizowanego w latach 2002–2009 Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Nazwa festiwalu odnosi się do czterech kultur, które wywarły wpływ na historię Łodzi: niemieckiej, żydowskiej, polskiej i rosyjskiej. Zaliczany jest do wydarzeń interdyscyplinarnych – łączy bowiem elementy teatru, literatury, filmu, muzyki czy sztuk wizualnych.

Grand Prix Jazz Melomani – nagroda muzyczna przyznawana przez łódzkie Stowarzyszenie Jazzowe „Melomani”.

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina – instytucja kultury oficjalnie utworzona zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 21 listopada 1949 roku.

Konstrukcja w Procesie – festiwal artystyczny, określany jako międzynarodowe zdarzenie artystyczne. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1981 roku w Łodzi a ostatnia w 2000 roku w Bydgoszczy.

Light Move Festival – festiwal kulturalny organizowany w Łodzi. Organizatorem festiwalu jest łódzka Fundacja „Lux Pro Monumentis”.
Łódzkie Spotkania Baletowe - międzynarodowy festiwal baletowy, który odbywa się w Łodzi od roku 1968 w formie biennale na łódzkiej scenie operowej.

"Łódź Art Center" Międzynarodowe Centrum Sztuki w Łodzi – kulturalno-artystyczny ośrodek działający w kompleksie pofabrycznym przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi.

Łódź Design Festival – międzynarodowy festiwal designu, odbywający się od 2007 roku w Łodzi. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę aż po modę. Festiwal wpisuje się w strategię Łodzi, która po upadku przemysłu włókienniczego buduje swoją nową tożsamość w oparciu o przemysły kreatywne.

Meeting of Styles – wywodzi się z niemieckiego Festiwalu Wall Street Meeting. Główną ideą imprezy jest ukazanie graffiti jako jednego z rozwijających się kierunków sztuki, ale również umożliwienie młodym ludziom ekspresji ich talentów.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier – festiwal odbywający się w Łodzi, obecnie organizatorem jest "EC1 Łódź - Miasto Kultury".

Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych i Telewizyjnych „Mediaschool” – Miȩdzynarodowy Festiwal Szkół filmowych w Łodzi, którego pierwsza edycja odbyła się w 1994 roku.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – festiwal teatralny, odbywająca się w Teatrze Powszechnym w Łodzi od 1994 roku.

Festiwal Muzyki w Starym Klasztorze - festiwal muzyczny w Łodzi.

Outline Colour Festiwal - Międzynarodowy Festiwal Graffiti w Łodzi

RE-ACT Fashion Show – autorski projekt modowy promujący wartości ekologiczne i odpowiedzialność społeczną, który jest kontynuacją „Łódzkich Dni Recyklingu”.

Festiwal Muzyki Rockowej – Rockowisko – jeden z najbardziej popularnych festiwali lat 80.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej TrotuArt – festiwal teatralny zlokalizowany w kilku punktach Łodzi: na Starym Rynku, pasażu Schillera, pasażu Rubinsteina i na ulicy Piotrkowskiej.

Międzynarodowy Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej „Viva Flamenco” – festiwal kultury hiszpańskojęzycznej, odbywający się corocznie w Łodzi.

Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film – jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie festiwal teledysków. Najważniejszym punktem imprezy jest konkurs, w którym wybierany jest najlepszy polski wideoklip wyprodukowany w ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających festiwal. Oprócz głównej nagrody – Grand Prix – przyznawane są także wyróżnienia w takich kategoriach jak: reżyseria, scenariusz, montaż, zdjęcia czy kreacja aktorska wykonawcy muzycznego.
Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej „YAPA” – cykliczna impreza o charakterze konkursu piosenki, odbywająca się w Łodzi.