Agencja Główna w ParyżuW
Agencja Główna w Paryżu

Agencja Główna w Paryżu – organ władz powstania styczniowego, utworzony w Paryżu dekretem Rządu Narodowego z 15 maja 1863 roku, jako ciało koordynujące powstańczą działalność dyplomatyczną na arenie międzynarodowej, kierowana przez księcia Władysława Czartoryskiego. Agencja powstała w wyniku przekształcenia związanego z stronnictwem białych, powołanego przez obóz Hôtel Lambert Biura Paryskiego Spraw Polskich. Agencja zakończyła działalność w lutym 1864.

Ambasada Francji w WarszawieW
Ambasada Francji w Warszawie

Ambasada Francji w Warszawie, Ambasada Republiki Francuskiej – francuska placówka dyplomatyczna w Polsce, mieszcząca się w Warszawie przy ul. Pięknej 1, pomiędzy ulicami Jazdów i Johna Lennona.

Ambasada RP w ParyżuW
Ambasada RP w Paryżu

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu – polska misja dyplomatyczna w stolicy Francji położona przy rue de Talleyrand w 7. dzielnicy Paryża.

Biblioteka Polska w ParyżuW
Biblioteka Polska w Paryżu

Biblioteka Polska w Paryżu – polska placówka kulturalna, założona w 1838 m.in. przez Adama Jerzego Czartoryskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Karola Sienkiewicza jako fundacja Wielkiej Emigracji. Miała za zadanie zbierać, ocalałe od grabieży i zniszczeń, książki, archiwa i pamiątki narodowe. Stała się ośrodkiem dokumentacyjnym otwartym do dyspozycji Polaków i cudzoziemców. W 2013 r., UNESCO wpisało Bibliotekę, Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu i Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu do Rejestru Pamięci Świata.

Centre de civilisation polonaiseW
Centre de civilisation polonaise

Centre de civilisation polonaise – instytucja naukowa istniejąca przy Uniwersytecie Paris IV-Sorbonne.

Francusko-Polska Izba GospodarczaW
Francusko-Polska Izba Gospodarcza

Francusko-Polska Izba Gospodarcza – francusko-polska organizacja samorządu gospodarczego z siedzibą w Warszawie.

Ferdinand de GussyW
Ferdinand de Gussy

Ferdinand de Gussy, Ferdinand de Cornot Cussy, Jean Baptiste Alexis Ferdinand Cornot de Cussy, Chevalier de Cussy, ps. Stanislas de Monbusc – francuski dyplomata, urzędnik konsularny, teoretyk dyplomacji, pisarz.

Instytut Francuski w WarszawieW
Instytut Francuski w Warszawie

Instytut Francuski w Warszawie – francuska instytucja kulturalna, utworzona w 1925 przez władze Uniwersytetu Paryskiego z inicjatywy Stowarzyszenia Francja-Polska w Paryżu. Jego działalność została przerwana przez wybuch drugiej wojny światowej. Ponownie otwarty w 1946, został zawieszony na skutek zimnej wojny, na początku 1950, kiedy wydalono z kraju francuskich profesorów związanych z Instytutem.

Instytut Polski w ParyżuW
Instytut Polski w Paryżu

Instytut Polski w Paryżu – polska placówka kulturalna w Paryżu podlegająca Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP założona w 1979. Prowadzi współpracę z Polskim Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutem Książki, w Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i Instytutem Adama Mickiewicza. Zajmuje się promocją kultury, nauki i sztuki polskiej we Francji. Zajmuje się też współpracą kulturalną, współpracą naukową i techniczną między Polską a Francją.

Alexandre Louis Ferdinand de Jouffroy d’AbbansW
Alexandre Louis Ferdinand de Jouffroy d’Abbans

Alexandre Louis Ferdinand de Jouffroy d’Abbans, Graf von/Cte de Jouffroy d’Abbans – francuski urzędnik konsularny i dyplomata.

Konsulat Francji w GdańskuW
Konsulat Francji w Gdańsku

Konsulat Francji w Gdańsku – francuska placówka konsularna, najstarszy konsulat na ziemiach polskich.

Konsulat Generalny Francji w KrakowieW
Konsulat Generalny Francji w Krakowie

Konsulat Generalny Francji w Krakowie – misja konsularna Republiki Francuskiej w Krakowie, w Rzeczypospolitej Polskiej.

Konsulat Generalny RP w LilleW
Konsulat Generalny RP w Lille

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lille – polska misja konsularna w Republice Francuskiej istniejąca w latach 1923–1940 i 1944–2013.

Konsulat Generalny RP w LyonieW
Konsulat Generalny RP w Lyonie

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie – polska misja konsularna w Lyonie w Republice Francuskiej.

Konsulat Generalny RP w MarsyliiW
Konsulat Generalny RP w Marsylii

Konsulat Generalny RP w Marsylii – polska misja konsularna w Republice Francuskiej istniejąca w latach 1919–1940.

Konsulat Generalny RP w StrasburguW
Konsulat Generalny RP w Strasburgu

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Strasburgu – polska misja konsularna w Republice Francuskiej istniejąca w latach 1920–1939, 1969–1981 i do 2008.

Konsulat RP w TuluzieW
Konsulat RP w Tuluzie

Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Tuluzie – polska misja konsularna w Republice Francuskiej istniejąca w latach 1930–1939.

Liceum Francuskie w WarszawieW
Liceum Francuskie w Warszawie

Liceum Francuskie w Warszawie, Liceum Francuskie im. René Gościnnego w Warszawie, Liceum Ambasady Francuskiej – najstarsza, z tradycją od 1919, uważana za jedną z najbardziej elitarnych instytucji oświatowych w Warszawie.

Bernard MargueritteW
Bernard Margueritte

Bernard Jean Edmond Alexandre Margueritte – francuski dziennikarz i publicysta swoją publicystyką związany z Polską. Prezes International Communications Forum, które zajmuje się problematyką mediów.

NurmiW
Nurmi

Nurmi – polska organizacja ruchu oporu działająca w południowej Francji, w okresie od września 1941 roku do połowy 1942 roku, zorganizowana przez por. Teodora Dzierzgowskiego. Siatka dywersyjno-szpiegowska była podległa wywiadowi brytyjskiemu a jej głównym celem była głównie działalność wywiadowcza oraz organizowanie punktów odbioru zrzutów. Nurmi została rozbita przez francuską policję w połowie 1942 roku, przy czym znaczna część jej członków została aresztowana.

Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej (Sangaris)W
Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej (Sangaris)

Polski Kontyngent Wojskowy do wzmocnienia sił Republiki Francuskiej w Republice Środkowoafrykańskiej – wydzielony komponent Sił Powietrznych, przeznaczony do wsparcia lotniczego wojsk francuskich operujących w Republice Środkowoafrykańskiej w 2014 roku.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwieW
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie – rząd Rzeczypospolitej Polskiej istniejący w latach 1939–1990, będący legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej, zmuszonych opuścić Polskę po agresji III Rzeszy i ZSRR na nią we wrześniu 1939 i okupacji całego terytorium Polski przez agresorów. Siedzibą rządu był Paryż, później Angers, a od końca czerwca 1940 – Londyn. Do 5 lipca 1945 r. był powszechnie uznawany na arenie międzynarodowej za jedyny legalny rząd Polski; po tej dacie utracił status podmiotu prawa międzynarodowego, jednak mimo to funkcjonował nadal, aż do pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich w Polsce w 1990 r. Władze RP na uchodźstwie zakończyły swoją działalność po wyborze i zaprzysiężeniu Lecha Wałęsy na prezydenta Polski i przekazaniu mu insygniów prezydenckich przez ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego.

Trójkąt WeimarskiW
Trójkąt Weimarski

Trójkąt Weimarski, właściwie Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej – organizacja, utworzona w dniach 28–29 sierpnia 1991 roku w niemieckim Weimarze przez ministrów spraw zagranicznych trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Francji. Jej celem jest rozwój współpracy pomiędzy tymi państwami oraz promocji odradzającej się Polski na arenie międzynarodowej.