
„Ariadna” S.A. Fabryka Nici – polska firma z siedzibą w Łodzi, zajmująca się produkcją i sprzedażą nici oraz tkanin i dzianin, jak również świadczeniem usług krawieckich.

Bogatyńskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Doltex” – nieistniejące już przedsiębiorstwo w Bogatyni, które zajmowało się produkcją wyrobów włókienniczych.

Częstochowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Ceba” w Częstochowie – byłe przedsiębiorstwo przemysłowe w Częstochowie. Produkowało przędzę i tkaniny z bawełny. Przed I wojną światową największa fabryka w mieście i jedna z największych w Królestwie Kongresowym. Obecnie w zakładach „Ceby” działa firma „Polontex”. Fabryka znajduje się w dzielnicy Ostatni Grosz.

Fabryka Dywanów w Kowarach – zakład włókienniczy istniejący od 2. połowy XIX w. do 2009 roku w Kowarach w województwie dolnośląskim.

Fabryka Firanek i Koronek „Haft” – przedsiębiorstwo przemysłu włókienniczego, spółka akcyjna z siedzibą w Kaliszu. Największy w Polsce producent firanek i jedyny na skalę przemysłową producent wyrobów haftowanych w Polsce. Wchodzi w skład grupy kapitałowej Wistil notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Lentex S.A. – przedsiębiorstwo w Lublińcu, największy producent wykładzin podłogowych w Polsce i czołowy producent włóknin.

Leszczków – polskie przedsiębiorstwo branży tkackiej produkujące samodziały, zbudowane od podstaw w latach 1926–1937 około 1 km na zachód od wsi Leszczków, powiat sokalski, województwo lwowskie, obecnie na Ukrainie, działające do upaństwowienia w 1950 r.

Miranda Spółka z o.o. – przedsiębiorstwo przemysłu włókienniczego z siedzibą w Turku wchodzące w skład Grupy Lubawa.

Pasamon – zakład przemysłu włókienniczego w Bydgoszczy założony w 1921 roku, producent pasmanterii technicznej.

Prudnickie Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego i Pończoszniczego w Białej Prudnickiej – byłe przedsiębiorstwo, które zajmowało się produkcją wyrobów włókienniczych. Był to największy pracodawca w Białej.

Przędzalnia „Frotex” – była przędzalnia bawełny należąca do Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, która znajdowała się w Podlesiu.

Przędzalnia „Zawiercie” S.A. – polska przędzalnia bawełny, znajdująca się w Zawierciu. Założona w 1972 roku, od 2008 roku znajduje się w stanie upadłości. Do 1996 roku pod nazwą Przędzalnia Bawełny „Przyjaźń”.

Silwana – nieistniejące polskie przedsiębiorstwo z Gorzowa Wielkopolskiego, dzielnicy Górczyn. Było znane głównie z produkcji tkanin ze sztucznego jedwabiu.

Zakłady Włókien Chemicznych "Stilon" SA w Gorzowie Wielkopolskim – fabryka z Gorzowa Wielkopolskiego produkująca włókna poliamidowe, która powstała w 1951 roku. Początkowo produkowała jedwab włókienniczy. Później kojarzona głównie z produkcją taśm magnetofonowych, które nazywano stilonkami. Produkowała także dyskietki komputerowe 5¼" oraz taśmy wizyjne, czyli magnetowidowe. Pod koniec lat osiemdziesiątych ZWCH STILON był przedsiębiorstwem wielozakładowym, zatrudniającym ponad 7500 osób. Obecnie zatrudnia ok. 500 osób i produkuje, poza wyrobami poliamidowymi, włókna z PBT odporne na światło i wodę chlorowaną, których barwienie jest możliwe w dużym zakresie temperatur. Mają one zastosowanie w odzieży sportowej i fitness, profesjonalnych kostiumach pływackich, kolarstwie, bieliźnie, skarpetach i przemyśle samochodowym.

Stradom SA − polskie przedsiębiorstwo produkcyjne w Częstochowie z branży włókienniczej, zajmujące się głównie produkcją tkanin polipropylenowych.

Zakłady Przemysłu Wełnianego „Tomtex” – fabryka tkanin w Tomaszowie Mazowieckim, w PRL – ZPW im. Marcelego Nowotki, jeden z największych pracodawców w historii miasta.

Toruńska Przędzalnia Czesankowa Merinotex – nieistniejący zakład produkujący przędzę czesankową w Toruniu.
Częstochowskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego "Warta"- zakład przemysłowy w Częstochowie istniejący w latach 1896-1995. Produkował przędzę i tkaniny jutowe. Obecnie w dawnych budynkach zakładu mieści się park handlowy "Warta". Leżał nad rzeką Wartą, na Starym Mieście.

Wigolen S.A. – przedsiębiorstwo w Częstochowie, w dzielnicy Gnaszyn. Producent gotowych artykułów tekstylnych, nici gumowych, sznurka i włókna gumowanego.

Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex” im. Powstańców Śląskich S.A. – byłe przedsiębiorstwo, które zajmowało się produkcją wyrobów włókienniczych przez 165 lat. Do 2010 roku był to największy pracodawca w Prudniku. W latach świetności zakładów pracowało w nich 4 tysiące osób. Od grudnia 2011 marka „Frotex” należy do firmy Greno.

Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Luxpol” (Z.P.Dz. „Luxpol”) – byłe polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Stargardzie Szczecińskim, działające w branży handlu detalicznego, zajmujące się dystrybucją bielizny i odzieży lekkiej. Budowa zakładów rozpoczęła się w 1967, produkcja w 1971, od roku 1993 funkcjonowały jako spółka akcyjna do 2006.

Zakłady Włókien Chemicznych Chemitex-Celwiskoza (Cel[uloza],wiskoza) – nieczynne zakłady produkcji włókien chemicznych; mieściły się przy ulicy Karola Miarki w Jeleniej Górze. W latach od 1953 do 1956 nosiły imię Klementa Gottwalda. Zostały zlikwidowane w roku 1989 z uwagi na ich wpływ na zanieczyszczenie środowiska, a w ich miejsce powołano Zakłady Chemiczne „Jelchem”.