
Gdańsk – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

Flaga Gdańska − jeden z symboli miejskich Gdańska, w formie prostokąta czerwonej barwy z umieszczoną na nim złotą koroną i pod nią dwoma równoramiennymi, srebrnymi krzyżami rozmieszczonymi w słup. Wspólna oś krzyży i korony znajduje się w odległości 1/3 długości flagi od strony drzewca. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8.
Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego – park technologiczny powstały w 2006 r. Założycielem i właścicielem GPN-T jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. GPN-T to ośrodek badawczy, mieszczący się w centrum Gdańska, współpracujący z Samorządem Województwa Pomorskiego, miastem Gdańsk oraz Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni – jest jednostką organizacyjną i budżetową Miasta. GZDiZ sprawuje funkcję zarządu dróg publicznych w granicach administracyjnych Gdańska i zarządza ruchem na tych drogach w zakresie określonym przepisami prawa. Jest także zarządcą dróg niepublicznych znajdujących się na gruntach stanowiących własność Gminy Miasta Gdańsk, posiadających wydzielony geodezyjnie pas drogowy. Działalność GZDiZ podlega nadzorowi Prezydenta Miasta Gdańska.

Herb Gdańska – jeden z symboli miejskich Gdańska. Występuje w dwóch postaciach: herbu Miasta Gdańska i herbu wielkiego Miasta Gdańska.

Hufiec ZHP Gdańsk-Śródmieście im. Alfa Liczmańskiego – terytorialna wspólnota gromad i drużyn Związku Harcerstwa Polskiego działająca w ramach Chorągwi Gdańskiej ZHP. Swym zasięgiem obejmuje część dzielnic miasta Gdańsk. Hufiec zrzesza pięć szczepów, 15 gromad zuchowych i 31 drużyn. Działają w nim 3 kluby specjalnościowe, Komisja Stopni Instruktorskich, Zespół Programowy i 4 namiestnictwa. Hufiec prowadzi Harcerską Bazę Obozową w Olpuchu.

Meble gdańskie − typ mebli późnorenesansowych i barokowych o ciężkich, masywnych proporcjach, z bogatą dekoracją rzeźbiarską.
Medal Księcia Mściwoja II – honorowe wyróżnienie Rady Miasta Gdańska, nadawane za wybitne zasługi dla miasta w dziedzinach kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki oraz za podejmowanie pożytecznych inicjatyw. Po honorowym obywatelstwie miasta i obok Medalu św. Wojciecha jest najwyższym wyróżnieniem w Gdańsku. Ustanowiony został w 1996, a po raz pierwszy nadano go w 1997. Jest przyznawany przez dziesięcioosobową kapitułę powoływaną przez Radę na 4-letnią kadencję.

Morski Oddział Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza – jeden z dziewięciu oddziałów Straży Granicznej. Swoją siedzibę ma w Gdańsku.

Morskie przejście graniczne Gdańsk-Górki Zachodnie – znajduje się w Gdańsku przy ul. Stogi 20. Może się na nim odbywać ruch osobowy morskimi statkami sportowymi i towarowy statkami rybackimi o polskiej przynależności, wykonującymi rybołówstwo morskie. Przejście obsługuje przede wszystkim ruch graniczny przystani w Górkach Zachodnich, będącej częścią portu morskiego Gdańsk.
Morskie przejście graniczne Gdańsk-Port – polskie morskie przejście graniczne zlokalizowane w Gdańsku, może się na nim odbywać ruch osobowy i towarowy. Przejście obsługuje przede wszystkim ruch graniczny portu morskiego Gdańsk.

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S), wcześniej jako Gdański Obszar Metropolitalny (GOM) – stowarzyszenie gmin i powiatów mające na celu zacieśnienie współpracy i doprowadzenie do harmonijnego rozwoju całego obszaru metropolitalnego wokół Trójmiasta, poprzez jak najlepsze wykorzystanie potencjału miast, gmin i powiatów członkowskich, z poszanowaniem ich odrębności i specyfiki.

Okręg wyborczy nr 11 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001) obejmował województwo gdańskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1993. Wybieranych było w nim 15 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 21 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991) obejmował Gdańsk. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1989. Wybieranych było w nim 5 posłów w systemie większościowym.

Okręg wyborczy nr 22 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1991–1993) obejmował województwo gdańskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1991. Wybieranych było w nim 15 posłów w systemie proporcjonalnym.

Placówka Straży Granicznej w Gdańsku – graniczna jednostka organizacyjna polskiej Straży Granicznej, realizująca zadania w ochronie granicy państwowej.

Przejście graniczne Gdańsk-Rębiechowo – polskie lotnicze przejście graniczne położone w województwie pomorskim, w gdańskiej dzielnicy Matarnia, na terenie Portu lotniczego Gdańsk-Rębiechowo.

Rada Miasta Gdańska – samorządowy organ władzy uchwałodawczej w Gdańsku, sprawujący także funkcje kontrolne, złożony z radnych pochodzących z wyboru, działający na podstawie przepisów o samorządzie gminnym oraz o samorządzie powiatowym.

Rząd Wolnego Miasta Gdańska na uchodźstwie – samozwańczy rząd na uchodźstwie domagający się suwerenności dawnego Wolnego Miasta Gdańska.

System Informacji Miejskiej (SIM) w Gdańsku – system jednolitego oznakowania ulic, budynków i innych obiektów na terenie miasta Gdańska wprowadzany przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku od lipca 2006 r.
Zakład Karny w Gdańsku-Przeróbce – zakład karny w gdańskiej Przeróbce. Przeznaczony jest dla skazanych młodocianych i dorosłych odbywających karę po raz pierwszy. Ma siedem oddziałów: 5 typu półotwartego, 2 typu otwartego. W zakładzie jest również oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu.