
Brama Chińska – murowana brama, stanowiąca jedno z wejść do Parku Zamkowego w Pszczynie od strony ul. Katowickiej. Jedyny zachowany fragment dawnego ogrodzenia parku.

Brama Świecka w Chojnie – jedna z dwóch zabytkowych bram wjazdowych do Chojny, zbudowana w XV wieku.

Brama Zielonogórska w Sulechowie – jedna z dwóch najstarszych bram miejskich w Sulechowie. Powstała w średniowieczu w południowej części miasta i została rozebrana w 1714 roku.

Brama Zwierzyniecka – zabytek w stylu neogotyckim z 2 poł. XIX wieku, znajdujący się w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice, w Tenczynku. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Brama Chełmińska w Brodnicy, także Brama Kamienna – zachowana brama miejska Brodnicy z 1 poł. XIV wieku, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego w Brodnicy.
Brama forteczna w Drezdenku – brama forteczna zlokalizowana w Drezdenku przy placu Wolności 12. Stanowi pozostałość fortyfikacji dawnej twierdzy drezdeneckiej i powstała niedługo po połowie XVII wieku w miejscu wcześniejszego nadszańca.

Brama Poznańska – nieistniejąca brama miejska w Gnieźnie.

Brama z grupą rzeźbiarską w Kłodzku – pochodząca z 1703 roku barokowa brama z figurami świętych.

Brama Krakowska – nieistniejąca obecnie brama w murach miejskich Żor. Znajdowała się w okolicach obecnej ulicy Dolne Przedmieście i była jedną z dwóch bram miejskich – drugą była Brama Cieszyńska (Górna). Istniała w 1345 roku, podczas oblężenia miasta przez Kazimierza Wielkiego. Po pożarze miasta w 1806 roku Brama została rozebrana, a cegły z niej pochodzące wykorzystano do odbudowy domów. Obecnie jej miniaturowa rekonstrukcja znajduje się na rondzie u zbiegu ulic: Dolne Przedmieście, Szerokiej, Biskupa, Dworcowej i Pszczyńskiej.

Brama Lewińska – brama miejska znajdująca się Grodkowie, w powiecie brzeskim, w woj. opolskim.

Brama Lidzbarska w Bartoszycach – jedyna zachowana pozostałość murów miejskich, wybudowana w 1468 w stylu gotyckim, kilkukrotnie przebudowywana. Jedna z dominant w panoramie miasta.
Beczki Grohmana – brama przy ul. Targowej 46 w Łodzi będąca wejściem do fabryki Grohmana. Powstała w 1896 roku, według projektu Franciszka Chełmińskiego, ówczesnego architekta miejskiego. W latach 1945–1989 mieściły się tu Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju „Uniontex”.

Brama Odrzańska – brama w systemie fortyfikacji miasta Brzeg. Wybudowana według późnorenesansowego projektu Bernarda i Petera Niuron, architektów włoskich, w roku 1595. Znajdowała się pierwotnie przy bastionie broniącym zamek brzeski od strony Odry. Ostatnia architektoniczna pozostałość po twierdzy brzeskiej.
Brama Opatowska – gotycka brama wjazdowa z 2 poł. XIV w. w Sandomierzu. Zbudowana z fundacji Kazimierza Wielkiego jako część murów obronnych miasta. W XVI w. została zwieńczona renesansową attyką ufundowaną przez sandomierskiego lekarza Stanisława Bartolona.

Brama Ryba, Brama Trzeciego Tysiąclecia – rzeźba w formie bramy, znajdująca się na Polach Lednickich, nad jeziorem Lednickim. Brama ma kształt ryby – z języka greckiego Ichthys, symbolu Jezusa Chrystusa.

Pałacowa Brama Wjazdowa - budynek dawnej bramy wjazdowej usytuowanej we wschodniej części parku miejskiego w Skierniewicach. Brama została wybudowana w latach 1770 - 1780 podczas rządów arcybiskupa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego według projektu architekta Efraima Szregera. Brama została wzniesiona na planie łagodnego łuku z dwoma półkulistymi skrzydłami o kolumnowych portalach mieszczących kordegardy. Na ścianach można dostrzec tablice pamiątkowe, do których można zaliczyć poświęcone 500. rocznicy uzyskania praw miejskich oraz tablicę wmurowaną w okresie międzywojennym w hołdzie poległym w latach 1914 – 1920 synom miasta i powiatu. Swoim przeznaczeniem miała służyć wysokim dostojnikom państwowym i kościelnym. Bramą wjeżdżał niegdyś Król Stanisław August Poniatowski.

Brama Targowa w Elblągu – jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta.

Brama Uściłuska, Uściługska Klasztorna, Bazyliańska, Zamkowa - brama zamkowa wchodząca w skład zespołu katedralnego na Górze Zamkowej w Chełmie. Jest to najstarsza budowla miasta. Jest ona jedynym zachowanym w całości obiektem będącym częścią dawnych obwarowań miejskich. Została zbudowana w 1616 r. Pełniła funkcję obronną. Przebiegał nią trakt prowadzący do Uściługa nad Bugiem. Przebudowano ją w połowie XVIII wieku nadając wystrój barokowy.

Brama Wolińska w Goleniowie – najcenniejszy zabytek miasta Goleniowa, zbudowana w XV wieku jako jedna z czterech bram strzegących miasta. Pierwotnie strażnica obronna z kamieni narzutowych, w kolejnych stuleciach nadbudowana ceglaną wieżą. To budynek pięciokondygnacyjny, typowa budowla obronna. Na jednej z wieżyczek będącej zakończeniem muru przy Bramie Wolińskiej widnieją dwa herby Goleniowa – historyczny oraz obecny. Ocalała jako jedyna z bram.
Brama Wybrańców, zwana również „Wartą” − powstała w 1687 roku, najstarsza zachowana do dziś w niezmienionej formie część kompleksu zamkowego w Pszczynie. Usytuowana w południowo-zachodniej części rynku, była głównym wjazdem na teren zamku. Wzniesiona została przez budowniczego Consilio Miliusa na zlecenie ówczesnego właściciela zamku, Baltazara Promnitza, w miejscu dawnej, XV-wiecznej wartowni z mostem zwodzonym przez fosę. Mieściła pomieszczenia dla straży zamkowej. Żołnierze do straży, wybierani przez Promnitzów spośród chłopów z podległych im włości, byli nazywani właśnie „wybrańcami”. Pszczyńscy „wybrańcy” strzegli zamku do 1875 roku.
Brama Ziębicka − brama miejska w zachodniej części Grodkowa, przy ul. Warszawskiej, wzniesiona najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIV wieku i odnowiona w XIX i XX wieku. Została zbudowana z cegły o układzie polskim, otynkowana z nowszym wejściem przy ziemi. Z każdej strony wieży znajdują się po dwa okienka strzelnicze. Korona bramy jest zbudowana z półkolistych płytek połączonych trójkątami, a na postumentach sterczyny zwieńczone trójkątnie, ujęte po bokach elementami ćwierćkolistymi.