Stary Ratusz w BiałogardzieW
Stary Ratusz w Białogardzie

Stary Ratusz w Białogardzie - budynek Starego Ratusza w Białogardzie jest klasycystyczną kamienicą kupiecką wybudowaną w 1827. Budynek murowany z cegły, otynkowany, dach dwuspadowy, od ulicy Staromiejskiej naczółek, pokrycie karpiówką, na osi wejścia szachulcowa wstawka, zamknięta tympanonem. Portal prowadzący do piwnic ceglano - kamiennych wbrew pozorom nie barokowy, lecz pseudo. W 1847 została dobudowana do budynku drewniana wieża zegarowa, konstrukcji słupowej, oszalowana deskami. Górna kondygnacja wieży otwarta na cztery strony. Kondygnacje przedzielone gzymsami. Parter na osi wejścia zryzalitowany. Gzyms wieńczący z modylionami, silnie wysunięty, bogato profilowany. Drzwi wejściowe oryginalne, zdobione.

Ratusz w ChojnieW
Ratusz w Chojnie

Ratusz w Chojnie – budowla gotycko-barokowa, znajdująca się w Chojnie, powstała w drugiej ćwierci XIV w. i następnie przebudowywana w latach 1433–1461 oraz na początku XVIII w., odbudowana po zniszczeniach końca II wojny światowej i oddana do użytku w 1986 r. Zrekonstruowane elewacje frontowe należą do najbogatszych rozwiązań gotyckich w Polsce. Ratusz mieści się w północno-zachodniej części rynku. Jest siedzibą centrum kultury i biblioteki miejskiej.

Ratusz w CzaplinkuW
Ratusz w Czaplinku

Ratusz w Czaplinku – ratusz wybudowany w 1845 roku, który znajduje się na rynku w Czaplinku. Jest to dwukondygnacyjna budowla z wysokimi piwnicami. Nad wejściem do budynku znajduje się herb miasta. Posiada dach z czerwonej dachówki. Obecnie w ratuszu mieści się siedziba Urzędu Miasta i Gminy w Czaplinku.

Ratusz w DarłowieW
Ratusz w Darłowie

Ratusz w Darłowie – funkcję ratusza pełnią dawne hale targowe przebudowane w 1725 poprzez dobudowanie jednej kondygnacji. Budowli nadano styl barokowy. Nad głównym wejściem znajduje się kamienny renesansowy portal pochodzący z poprzedniego ratusza, który spłonął w 1722. Przed ratuszem znajduje się fontanna z 1919.

Ratusz w Drawsku PomorskimW
Ratusz w Drawsku Pomorskim

Ratusz w Drawsku Pomorskim - wybudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu eklektycznym efektowny gmach mieści się przy placu Elizy Orzeszkowej. Jest to dwukondygnacyjna z zagospodarowanym poddaszem, podpiwniczona budowla, wybudowana na planie prostokąta, nakryta mansardowym dachem z facjatkami i oknami w stylu "przymknięte powieki". Fasada główna ozdobiona jest ryzalitem trzyosiowym z trójkątnym neobarokowym naczółkiem z wizerunkiem gryfa podpartego dwoma fryzami. Na środku kalenicy znajduje się półkolisty świetlik otoczony ażurowa balustradą. Okna posiadają neorenesansowe obramienia. Obecnie siedziba Urzędu Miejskiego.

Ratusz w Kamieniu PomorskimW
Ratusz w Kamieniu Pomorskim

Ratusz w Kamieniu Pomorskim – gotycki ratusz miejski w Kamieniu Pomorskim

Ratusz w KołobrzeguW
Ratusz w Kołobrzegu

Ratusz w Kołobrzegu – zabytkowy budynek ratusza w centrum Kołobrzegu.

Ratusz w KoszalinieW
Ratusz w Koszalinie

Ratusz w Koszalinie – modernistyczny budynek z 1962, siedziba władz miasta. Obecny budynek jest szóstym ratuszem w historii Koszalina.

Ratusz w MaszewieW
Ratusz w Maszewie

Ratusz w Maszewie – zabytkowa siedziba władz miejskich znajdująca się w mieście Maszewo, w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się przy Placu Wolności (rynku).

Ratusz w MyśliborzuW
Ratusz w Myśliborzu

Ratusz w Myśliborzu - klasycystyczny ratusz miejski w Myśliborzu.

Ratusz w Nowym WarpnieW
Ratusz w Nowym Warpnie

Ratusz w Nowym Warpnie – siedziba Urzędu Miasta i Gminy w Nowym Warpnie, jeden z najciekawszych architektonicznie budynków tego typu w Polsce.

Ratusz w SławnieW
Ratusz w Sławnie

Budynek dawnego starostwa powiatowego – zbudowany w latach 1905-1907 według projektu architekta Eduarda Kocha ze Słupska. Reprezentacyjny gmach w stylu neobarokowym jest jednym z najbardziej okazałych budynków w Sławnie. Wewnątrz budynku można znaleźć zachowane oryginalne kafle ścienne i podłogowe, balustrady, drzwi i okna. W sali herbowej mieszczą się witraże przedstawiające herby miast dawnego powiatu sławieńskiego oraz junkierskich rodów współfinansujących budowę obiektu. Do 1945 roku obiekt pełnił funkcję urzędu powiatowego (starostwa). Po wejściu wojsk radzieckich do miasta, stacjonowała w nim komendantura radziecka. Po zakończeniu działań wojennych w budynku nadal urzędowały władze powiatowe, później - miejskie i gminne. Obecnie mieszczą się w nim Urząd Miejski i Urząd Gminy. Władze powołanego na nowo ustawą z 1998 roku powiatu, znalazły siedzibę w budynku byłego internatu Zespołu Szkół Agrotechnicznych przy ulicy Sempołowskiej 2A. 14 maja 2009 roku sławieński ratusz gościł prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wizyta związana była z nadaniem odznaczeń dla członków Polskiej Organizacji Wojskowej, działającej w powiecie sławieńskim w połowie lat 40. XX w.

Ratusz w StargardzieW
Ratusz w Stargardzie

Ratusz w Stargardzie – średniowieczny ratusz, siedziba Rady Miejskiej Stargardu. Jeden z najstarszych zabytków w Stargardzie.

Czerwony Ratusz w SzczecinieW
Czerwony Ratusz w Szczecinie

Czerwony Ratusz w Szczecinie, dawny ratusz miejski, zwany też Nowym. Znajduje się przy pl. Batorego.

Ratusz Staromiejski w SzczecinieW
Ratusz Staromiejski w Szczecinie

Ratusz Staromiejski w Szczecinie – wzniesiony przy Rynku Siennym, dziś przy ulicy Księcia Mściwoja II nr 8.

Urząd Miasta SzczecinW
Urząd Miasta Szczecin

Urząd Miasta Szczecin – jednostka organizacyjna miasta Szczecina.

Dawny ratusz w ŚwinoujściuW
Dawny ratusz w Świnoujściu

Dawny ratusz w Świnoujściu – dawna siedziba władz miejskich Świnoujścia, w województwie zachodniopomorskim. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

Ratusz w Trzcińsku-ZdrojuW
Ratusz w Trzcińsku-Zdroju

Ratusz w Trzcińsku-Zdroju – zabytkowa siedziba władz miejskich w mieście Trzcińsko-Zdrój, w województwie zachodniopomorskim. Położony jest w południowej części rynku.

Ratusz w TrzebiatowieW
Ratusz w Trzebiatowie

Ratusz w Trzebiatowie – klasycystyczny ratusz na środku rynku w Trzebiatowie.

Ratusz w WałczuW
Ratusz w Wałczu

Ratusz w Wałczu – ratusz został wybudowany w 1890 roku. Obecnie jest siedzibą władz miejskich. Mieści się w narożniku Placu Wolności (Rynku). Reprezentuje styl eklektyczny. Jest to budowla dwukondygnacyjna, posiadająca piwnice, na parterze posiada boniowanie. Kondygnacje oddziela od siebie szeroki gzyms kordonowy, okna na parterze posiadają trójkątne lub półkoliste naczółki. Najciekawszym elementem budynku jest trzyosiowy narożnik, posiadający wykusz na piętrze, podparty konsolami. Dach ratusza jest dwuspadowy, blaszany. Posiada lukarny i dwa trójkątne szczyty. Nieodłącznym symbolem budowli jest wieżyczka neobarokowa z glorietą i hełmem zakończonym chorągiewką.