Teatr Lalki i Aktora im. Hansa Christiana AndersenaW
Teatr Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena

Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie został stworzony w 1954 roku. Wcześniej nosił nazwę Państwowy Teatr Lalki i Aktora. Na jego siedzibę przeznaczono podominikańskie budynki na lubelskim Starym Mieście. Na dwóch scenach aktorzy wystawiają sztuki dla dzieci. Od 1995 r nie wystawiane są tradycyjne spektakle kukiełkowe, tylko spektakle inscenizowane z użyciem klasycznych lalek.

Teatr Animacji w PoznaniuW
Teatr Animacji w Poznaniu

Teatr Animacji – teatr lalki i aktora w Poznaniu założony w 1945 roku.

Teatr Lalek ArlekinW
Teatr Lalek Arlekin

Teatr Lalek „Arlekin” im. Henryka Ryla w Łodzi – teatr lalek w Łodzi.

Teatr Ateneum w KatowicachW
Teatr Ateneum w Katowicach

Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach − jeden z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce. Istnieje od 1945 roku.

Teatr Baj Pomorski w ToruniuW
Teatr Baj Pomorski w Toruniu

Teatr Baj Pomorski w Toruniu – teatr lalek, działający od 1946 roku w Toruniu.

Teatr BajW
Teatr Baj

Teatr Baj – najstarszy w Polsce teatr lalek, założony w 1928. Od 1954 ma swoją siedzibę w dawnym gmachu Wychowawczym Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona przy ul. Jagiellońskiej 28 w Warszawie.

Teatr Lalek BanialukaW
Teatr Lalek Banialuka

Teatr Lalek Banialuka – teatr lalek założony w 1947 roku w Bielsku-Białej przez artystów plastyków Jerzego Zitzmana i Zenobiusza Zwolskiego. Jego siedzibą jest budynek przy ul. A. Mickiewicza 20 na Dolnym Przedmieściu, wzniesiony w 1934 r. jako żydowski dom kultury im. Chaima Nachmanna Bialika. W miejscu placu przed teatrem w latach 1881–1940 stała bielska synagoga.

Białostocki Teatr LalekW
Białostocki Teatr Lalek

Białostocki Teatr Lalek – jeden z najstarszych polskich teatrów lalkowych. Mieści się w Białymstoku przy ul. Kalinowskiego 1. W jego repertuarze znajdują się zarówno przedstawienia dla dzieci jak i lalkarskie adaptacje literatury światowej dla dorosłych. BTL dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu uznany został za jedną z najlepszych scen lalkowych w Polsce, a Białystok, dzięki BTL-owi i Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku warszawskiej AT, został polskim centrum sztuki lalkarskiej.

Teatr „Groteska”W
Teatr „Groteska”

Teatr „Groteska” – teatr w Krakowie, przy ul. Skarbowej 2, szczególnie znany z przedstawień lalkowych oraz spektakli z nurtu teatru formy i teatru tańca. Powstał jako teatr dziecięcy, obecnie działa w nim również scena dla dojrzałej widowni. Oprócz działalności repertuarowej Teatr jest inicjatorem m.in. Wielkiej Parady Smoków, Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima oraz Kodu Mistrzów – cyklu spotkań młodzieży i mieszkańców Krakowa z autorytetami życia społecznego i artystycznego. Ponadto Teatr organizuje warsztaty dla dzieci i nauczycieli oraz włącza się w przedsięwzięcia społeczne i artystyczne.

Teatr LalkaW
Teatr Lalka

Teatr Lalka – teatr lalek w Warszawie założony w 1945. Jego siedziba znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki.

Teatr Lalki i Aktora w ŁomżyW
Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Teatr Lalki i Aktora w Łomży działalność zainaugurował w sezonie teatralnym 1987/1988. Pierwsza premiera pt. „Bajki Pana Brzechwy” miała natomiast miejsce 22.12.1987 roku. Jest miejską instytucją artystyczną. Teatr zrealizował ponad 70 premier. Do najważniejszych należą m.in. Czerwony kapturek, Kominiarczyk, Pinokio, Madejowe łoże, Sklep z zabawkami, Balladyna, Mewa, Pasja, Kartoteka oraz Proces. Z teatrem współpracowali m.in. Stanisław Ochmański, Adam Kilian, Halina Zalewska-Słobodzianek, Wiesław Hejno, Joanna Braun, Pero Mioč, Andrzej Rozhin, Oleg Żugżda, Eva Farkašova, Pavel Hubička, Mikołaj Malesza, Krzysztof Rau, Daniel Lovecchio, Zbigniew Krzywański, Jarosław Perszko, Janusz Ryl-Krystianowski.

Olsztyński Teatr LalekW
Olsztyński Teatr Lalek

Olsztyński Teatr Lalek – teatr lalek w Olsztynie założony w 1953 roku.

Teatr „Pinokio” w ŁodziW
Teatr „Pinokio” w Łodzi

Teatr „Pinokio” w Łodzi – łódzki teatr dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ktòry rozpoczął działalność artystyczną w maju 1945. 1 stycznia 1950 otrzymał status Teatru Państwowego.

Teatr Lalek „Pleciuga”W
Teatr Lalek „Pleciuga”

Teatr Lalek „Pleciuga” – teatr lalek w Szczecinie, miejska instytucja kultury, działająca od 1958 roku. Jego repertuar zawiera zarówno przedstawienia dla dzieci, jak i adaptacje literatury światowej dla dorosłych. Przeciętnie w ciągu sezonu teatr przygotowuje 4 premiery przedstawień.

Teatr Lalek RabcioW
Teatr Lalek Rabcio

Państwowy Teatr Lalek "RABCIO" – polski państwowy teatr lalek w Rabce-Zdroju, założony w 1949 roku.

Teatr Dzieci ZagłębiaW
Teatr Dzieci Zagłębia

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie – teatr lalkowy z repertuarem skierowanym głównie do widowni dziecięcej, z siedzibą przy ul. Teatralnej 4 w Będzinie.

Teatr Lalek „Zaczarowany Świat” w ToruniuW
Teatr Lalek „Zaczarowany Świat” w Toruniu

Teatr Lalek „Zaczarowany Świat” w Toruniu – były teatr lalek z siedzibą w Toruniu.

Teatr Lalki i Aktora w WałbrzychuW
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu – miejski teatr powstały w 1945 roku, mieszczący się przy ul. Buczka 16 w Wałbrzychu.

Wrocławski Teatr LalekW
Wrocławski Teatr Lalek

Wrocławski Teatr Lalek przy pl. Teatralnym 4 we Wrocławiu – budynek dawnej resursy kupieckiej wzniesiony w stylu neobarokowym według projektu Blummera w latach 1892–1894, rozbudowany według projektu Alberta Graua w latach 1905–1909. Po wschodniej stronie budynku rozległy taras łączy go z promenadą ciągnącą się wzdłuż fosy miejskiej w kierunku dzisiejszego parku Kopernika i Bastionu Sakwowego położonego na wzgórzu, zwanym dziś Wzgórzem Partyzantów.

Zdrojowy Teatr AnimacjiW
Zdrojowy Teatr Animacji

Zdrojowy Teatr Animacji – jeden z trzech teatrów lalkowych na Dolnym Śląsku, założony w 1976 roku. Jego siedzibą jest XIX-wieczny budynek Teatru Zdrojowego w Jeleniej Górze, w Cieplickim Parku Zdrojowym. Obecną nazwę zyskał po oddzieleniu się od Teatru Jeleniogórskiego. Przymiotnik "zdrojowy" został dodany ze względu na siedzibę teatru.