
Chaczkar w Gdańsku – ormiańska kamienna stela odsłonięta w 2009 roku w Gdańsku, umieszczona w Zaułku Ormiańskim obok kościoła św. Piotra i Pawła.
Pomnik Kindertransportów – współczesny pomnik w Śródmieściu Gdańska, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny, upamiętniający uczestników kindertransportów dzieci żydowskich z Gdańska do Londynu w przededniu wybuchu II wojny światowej. W okresie wrzesień 2019 - grudzień 2021 pomnik jest zdemontowany, aby zapobiec uszkodzeniu go w czasie remontu generalnego dworca.
Pomnik Mrongowiusza – pomnik kaznodziei, filozofa, nauczyciela, językoznawcy, obrońcy polskości Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, znajdujący się w Gdańsku Oliwie.

Ławeczka Antoniego Suchanka znajduje się w Gdyni-Orłowie przy molo, na skwerze jego imienia. Została odsłonięta 31 maja 2009. Jej autorem jest rzeźbiarz gdyński Zdzisław Koseda.

Pomnik Leszka Gieca w Katowicach − pomnik w katowickiej jednostce pomocniczej Piotrowice-Ochojec, zlokalizowany przed gmachem Górnośląskiego Centrum Medycznego, przy ul. Ziołowej 45/47.

Kobyła Niepodległości – pomnik konia zlokalizowany w podwarszawskiej miejscowości Kobyłka.

Ławeczka Isaaca Bashevisa Singera w Biłgoraju – pomnik odsłonięty 13 września 2009 podczas obchodzonych w tym mieście Dni Singera. Pomnik znajduje się w parku, w pobliżu kościoła pw. św. Jerzego.

Pomnik Jana Pawła II - pomnik Papieża przy ul. Zgierskiej 123, obok kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego.
Pomnik Ofiar Komunizmu – pierwszy w Polsce, znajdujący się w Łodzi pomnik upamiętniający ofiary reżimu komunistycznego w latach 1918–1989.

Pomnik Hipolita Cegielskiego – pomnik zlokalizowany w Poznaniu na narożniku ulic Święty Marcin i Podgórnej, przy placu Wiosny Ludów w centrum miasta.

Pomnik pamięci jeńców brytyjskich w Toruniu – pomnik upamiętniający jeńców brytyjskich więzionych w obozie jenieckim w latach 1940 - 1945 w Toruniu.

Ławeczka księżny Daisy – została odsłonięta 1 maja 2009 na rynku w Pszczynie. Pomnik księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless jest dziełem pszczyńskiego rzeźbiarza Joachima Krakowczyka. Powstał na jednym z Pszczyńskich Plenerów Artystycznych. Odlew pomnika wykonały Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych.

Latarnia gazowa i pomnik Dziewczynki z Zapałkami w Śremie – zrekonstruowana latarnia gazowa i rzeźba, znajdujące się u zbiegu ulic Kościuszki i Wyszyńskiego w Śremie, odsłonięte 11 grudnia 2009. Latarnia jest jedyną czynną latarnią gazową w mieście. Pomysłodawcą rekonstrukcji starej latarni i odsłonięcia pomnika był Wojciech Majchrzak, który też kierował wszystkimi pracami przy ich wznoszeniu.
Ławeczka Marii Cunitz – rzeźba autorstwa Stanisława Strzyżyńskiego znajdująca się na rynku w Świdnicy przed Muzeum Dawnego Kupiectwa. Pomnik został zrealizowany ze środków Urzędu Miejskiego Świdnicy w ramach projektu "2008 Rok Marii Kunic (Cunitii)" i odsłonięty 31 marca 2009.

Ławeczka Czesława Niemena w Świebodzinie znajduje się na placu Jana Pawła II.
Pomnik Hieronima Dekutowskiego w Tarnobrzegu - tarnobrzeski pomnik znajdujący się na placu Antoniego Surowieckiego, na skrzyżowaniu ulic A. Mickiewicza i Sokolej.

(12999) Toruń – planetoida z pasa głównego asteroid.

Pomnik Pamięci Ofiar Barbarki w Toruniu – posąg upamiętniający miejsce straceń i spoczynku zamordowanych przez hitlerowców w okresie od września do listopada 1939 roku mieszkańców Torunia i województwa pomorskiego.
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni – pomnik znajdujący się we Wrześni, na placu obok kościoła farnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ulicy Jana Pawła II. Został zaprojektowany przez warszawską rzeźbiarkę Iwonę Jesiotr-Krupińską i przedstawia Jana Pawła II w ostatnich latach życia przechodzącego przez Święte Wrota z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego 2000. Jego odsłonięcie nastąpiło 21 maja 2009.

Pomnik Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich – pomnik znajdujący się na placu przed kościołem Matki Bożej Fatimskiej w zielonogórskiej Łężycy. Odsłonięty został 14 października 2009 roku.