
Olsztyn – wieś w Polsce, w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, około 15 km na południowy wschód od Częstochowy, siedziba gminy Olsztyn. Przez miejscowość biegnie Szlak Orlich Gniazd. Nad wsią góruje wzgórze, na którym znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku.

Biakło – wzgórze ostańcowe na Wyżynie Częstochowskiej, pomiędzy Olsztynem a Biskupicami, w gminie Olsztyn. Wzniesienie ma formę bezleśnego, skalnego grzebienia. Od północnej strony sąsiaduje ze skalistym grzebieniem Lipówek, od południowej opada na płaskie i porośnięte lasem obniżenie oddzielające go od Sokolich Gór. Wzgórze zbudowane jest z wapieni pochodzących z okresu jurajskiego. Na południowym krańcu grzebienia znajduje się okno skalne, natomiast na wschód od szczytu – iglica wapienna. Liczne formy krasowe: jamy, żłobki i żebra. Z wszystkich stron otoczone jest łąkami.

Cegielnia – skaliste wzgórze ostańcowe na Wyżynie Częstochowskiej, po wschodniej stronie wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Olsztyn. Wzniesienie ma wysokość 349 m n.p.m. i znajduje się w ciągu wzgórz po wschodniej stronie Olsztyna. W kierunku południowo-wschodnim sąsiaduje ze wzgórzem Kielniki, w północno-wschodnim z Górą Statkową, w południowo-zachodnim ze wzgórzem Niwki.

Donica – wzgórze na Wyżynie Częstochowskiej, pomiędzy Olsztynem a Biskupicami w województwie śląskim. Znajduje się w południowej części Sokolich Gór.

Egzekucje pod Olsztynem i Apolonką (1940) – zbiorowe egzekucje obywateli polskich przeprowadzane przez okupantów niemieckich latem 1940 roku w okolicach wsi Olsztyn i Apolonka nieopodal Częstochowy.

Karzełek – wzniesienie na Wyżynie Częstochowskiej, w województwie śląskim. Znajduje się w południowej części Sokolich Gór, pomiędzy Olsztynem a Biskupicami.

Knieja – wzniesienie na Wyżynie Częstochowskiej, pomiędzy Olsztynem a Zrębicami w województwie śląskim. Na mapie Geoportalu jest opisane jako Knieje.

Lipówki lub Bliskie Lipówki – wzgórze ostańcowe na Wyżynie Częstochowskiej, w południowo-wschodniej części wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Olsztyn. Wzniesienie ma wysokość 351 m n.p.m. i formę bezleśnego, skalnego grzebienia. Od południowej strony sąsiaduje ze skalistym wzgórzem Biakło, w kierunku północno-wschodnim odbiega od Lipówek grzbiet łączący je ze wzgórzem Cegielnia.

Niwki – niewielkie wzgórze na Wyżynie Częstochowskiej, po wschodniej stronie wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Olsztyn. Znajduje się w ciągu wzgórz po wschodniej stronie Olsztyna, pomiędzy wzgórzami Lipówki i Cegielnia. Pokryte jest łąkami.

Oblężenie Olsztyna – oblężenie zamku w mieście Olsztyn w Małopolsce przez wojska habsburskie w grudniu 1587 r., zakończone porażką oblegających.

Odrzykoń – osada wsi Olsztyn w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Olsztyn.

Ostrówek – skaliste wzgórze w miejscowości Olsztyn na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w niezabudowanym terenie, wśród pól w zachodniej części miasta. Na jego grzbiecie znajduje się kilka dużych wapiennych skał. Jest w większości bezleśne, dzięki czemu jest dobrym punktem widokowym.

Puchacz – wzgórze na Wyżynie Częstochowskiej, pomiędzy Olsztynem a Zrębicami w województwie śląskim. Znajduje się w północno-wschodniej części Sokolich Gór i jest najwyższym ich wzniesieniem. Wysokość względna nad znajdującą się po jego północno-wschodniej stronie suchą doliną wynosi prawie 100 m. Dolina ta oddziela Puchacza od wzniesienia Knieja.

Pustelnica – wzgórze na Wyżynie Częstochowskiej, pomiędzy Olsztynem a Zrębicami w województwie śląskim. Znajduje się w środkowej części Sokolich Gór. Wysokość względna nad znajdującą się po jego zachodniej stronie suchą doliną wynosi prawie 100 m. Na szczycie Pustelnicy jest punkt triangulacyjny.

Rezerwat przyrody Sokole Góry – leśny rezerwat przyrody, położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy wsiami Olsztyn, Zrębice i Biskupice w województwie śląskim.

Skałki Duże – wzniesienie po północnej stronie Zamku w Olsztynie, we wsi Olsztyn, w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim. Pod względem geograficznym znajduje się na Wyżynie Mirowsko-Olsztyńskiej będącej częścią Wyżyny Częstochowskiej.

Sokola Góra – wzniesienie na Wyżynie Częstochowskiej, pomiędzy Olsztynem a Biskupicami, w gminie Olsztyn. Wzniesienie ma formę wydłużonego wału wznoszącego się od biegnącej po jego zachodniej stronie drogi w kierunku południowo-wschodnim. Jest całkowicie porośnięte lasem. Na jego zboczach i na grzbiecie znajduje się kilka wapiennych skał i wiele jaskiń i schronisk: Jaskinia na Półce w Sokolicy, Jaskinia Niska, Jaskinia pod Sokolą, Jędrusiowa Jama, Schronisko Borsucze w Sokolicy, Schronisko pod Półką w Sokolicy, Schronisko Pogorzelskiego, Schronisko przed Amfiteatrem, Schronisko w Amfiteatrze, Schronisko w Skale Bonifacego, Schronisko w Sokolicy Pierwsze, Schronisko w Sokolicy Drugie, Schronisko w Sokolicy Trzecie, Schronisko w Ścianie, Studnia w Amfiteatrze, Studnisko, System Jaskini Olsztyńskiej.

System Jaskini Olsztyńskiej, także Jaskinia Olsztyńska i Wszystkich Świętych oraz System Pustelnicy – jaskinia krasowa na północno-zachodnim zboczu wzgórza Pustelnica w Górach Sokolich na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jaskinia wzięła swoją nazwę od pobliskiej wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, około 15 km na południowy wschód od Częstochowy. Składa się z czterech jaskiń, które dawniej uważano za odrębne, ale w wyniku eksploracji grotołazów okazało się, że tworzą one jeden system jaskiniowy.

Szafa – skała na wzgórzu Cegielnia na Wyżynie Częstochowskiej, we wschodniej części wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Olsztyn. Jest to samotny ostaniec w południowej części wzgórza.

Zamek lub Góra Zamkowa – skaliste wzgórze w miejscowości Olsztyn na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Znajdują się na nim ruiny Zamku w Olsztynie i liczne skały wapienne. Od wzgórza Zamek ciągnie się w kierunku północno-wschodnim skalisty grzbiet z wzniesieniem Ostra Górka. Grzbiet ten zakręca na północny zachód. Są w nim Skałki Duże i Skałki Małe.