
Osiedle Bogoczowiec – osiedle mieszkaniowe w mieście Jastrzębie-Zdrój, jedne z 21 jednostek pomocniczych miasta, położone w centrum miasta.
Borynia – część miasta Jastrzębie-Zdrój, położonego w województwie śląskim, dawniej wieś. Na terenie dawnej wsi, miasto utworzyło jednostkę pomocniczą gminy typu sołectwo o nazwie Borynia

Bzie – sołectwo miasta Jastrzębie-Zdrój. Stanowi wschodni obszar miasta, graniczący z gminą Pawłowice. W 2019 r. sołectwo miało 4098 mieszkańców, zajmuje obszar o powierzchni 1728,73 ha, co stanowi 19% powierzchni miasta. Bzie położone jest nad potokiem Bzianką.

Jastrzębie Dolne – część miasta Jastrzębie-Zdrój, obejmujące terytoria osiedli samorządowych Przyjaźń, Bogoczowiec oraz częściowo Jastrzębie Górne i Dolne i Zdrój

Jastrzębie Górne – część miasta Jastrzębie-Zdrój, w obrębie osiedla samorządowego "Jastrzębie Górne i Dolne".

Jastrzębie Górne i Dolne – osiedle samorządowe miasta Jastrzębie-Zdrój o charakterze willowo-rolniczym, obejmujące m.in. części miasta: Jastrzębie Górne i Jastrzębie Dolne.

Moszczenica – część miasta Jastrzębie-Zdrój oraz sołectwo w jego granicach.

Osiedle 1000-lecia Szeroka – osiedle mieszkaniowe w Jastrzębiu Zdroju, położone w północnej części miasta na terenach historycznych wsi Szeroka. Jest jedną z 21 części miasta - jednostek pomocniczych gminy. Jako obszar wydzielony z sołectwa Szeroka stanowi enklawę Szerokiej.

Osiedle Arki Bożka – osiedle mieszkaniowe w mieście Jastrzębie-Zdrój, jedne z 21 jednostek pomocniczych miasta, położone w centrum miasta. Nazwane na cześć Arki Bożka, lokalnego działacza narodowego.

Osiedle Barbary – osiedle mieszkaniowe w mieście Jastrzębie-Zdrój, jedne z 21 jednostek pomocniczych miasta, położone w centrum miasta. Nazwane na cześć świętej Barbary, patronki górników.

Osiedle Przyjaźń – osiedle mieszkaniowe w Jastrzębiu-Zdroju, położone w północno-zachodniej części miasta na terenach dawnego Jastrzębia Dolnego oraz Bożej Góry, będącej częścią dwóch wsi Jastrzębia Dolnego i Mszany. Jest jedną z 21 części miasta – jednostek pomocniczych gminy.

Osiedle Staszica – osiedle mieszkaniowe w mieście Jastrzębie-Zdrój, jedno z 21 jednostek pomocniczych miasta, położone w centrum miasta.

Pochwacie – część miasta Jastrzębie-Zdrój, w granicach osiedla samorządowego Jastrzębie Górne i Dolne. Jest położona na północ od dzielnicy Jastrzębie Górne. Przez Pochwacie przechodzą małe uliczki oraz trochę większa ul. Szybowa. Najbliższe sklepy, parafia i szkoły znajdują się na osiedlu Przyjaźń.

Ruptawa i Cisówka – sołectwo Jastrzębia-Zdroju. W latach 1973-1975 miejscowość była siedzibą gminy Ruptawa. W 1975 roku włączono gminę Ruptawa do miasta Jastrzębie-Zdrój.

Skrzeczkowice – sołectwo miasta Jastrzębie-Zdrój, w jego w północnym krańcu. Dawniej osobna wieś. Sołectwo obejmuje obszar o powierzchni 248,84 ha, który 31 grudnia 2019 zamieszkiwało 802 mieszkańców. Graniczy na zachodzie z gminą Świerklany w powiecie rybnickim, na północy z miastem Żory, na południowym wschodzie z gminą Pawłowice w powiecie pszczyńskim (Krzyżowice) i z Borynią na południu. Składa się z trzech odrębnych eksklaw.

Szeroka – sołectwo oraz część miasta Jastrzębie-Zdrój w jego północnym obszarze.

Szotkowice – część miasta Jastrzębie-Zdrój, w granicach sołectwa Moszczenica.

Zdrój – osiedle samorządowe miasta Jastrzębie-Zdrój, dawna osada uzdrowiskowa. Osiedle obejmuje obszar o powierzchni 449,59 ha.

Złote Łany – osiedle mieszkaniowe w Jastrzębiu Zdroju, położone w południowo-zachodniej części miasta na terenach historycznej Moszczenicy. Jest jedną z 21 części miasta - jednostek pomocniczych gminy. Jako obszar wydzielony z sołectwa Moszczenica stanowi enklawę Moszczenicy.

Zofiówka – osiedle mieszkaniowe w mieście Jastrzębie-Zdrój, jedna z 21 jednostek pomocniczych miasta, 3 km od centrum. W jego obszarze znajduje się Kopalnia Węgla Kamiennego Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - Ruch "Zofiówka", zajmująca większość powierzchni.