Dobry StartW
Dobry Start

Dobry Start – polski wieloletni rządowy program społeczny mający na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci niezależnie od kapitału kulturowego, społecznego i materialnego ich rodzin.

Komisja do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskichW
Komisja do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich

Komisja Weryfikacyjna – organ administracji publicznej podejmujący sprawy w zakresie postępowań toczonych w przedmiocie wydania decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości na terenie Warszawy.

Komisja śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowegoW
Komisja śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego

Komisja Śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 do listopada 2015 – komisja śledcza powołana uchwałą Sejmu VIII kadencji z 5 lipca 2018.

Komisja śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber GoldW
Komisja śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold

Komisja Śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold, skrót SKAG – komisja śledcza powołana uchwałą Sejmu VIII kadencji z 19 lipca 2016, do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold.

Koncert dla NiepodległejW
Koncert dla Niepodległej

Koncert dla Niepodległej – zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się wieczorem 10 listopada 2018 na Stadionie Narodowym.

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, Katowice 2018W
Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, Katowice 2018

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, Katowice 2018 (COP24), 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu – międzynarodowe forum poświęcone światowej polityce klimatycznej, trwające od 2 do 16 grudnia 2018 w Katowicach. Szczyt obejmował posiedzenia trzech najwyższych organów decyzyjnych i ich organów pomocniczych: 24. sesję Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto oraz 1. sesją Konferencji Stron, służącej jako spotkanie stron Porozumienia paryskiego (CMA1.3). Dodatkowo, polska Prezydencja zorganizowała 21–24 października 2018 konferencję PreCOP w Krakowie, której celem było omówienie najtrudniejszych tematów przed rozpoczęciem formalnych negocjacji w ich pełnym wymiarze.

Kryzys wokół Sądu Najwyższego w PolsceW
Kryzys wokół Sądu Najwyższego w Polsce

Kryzys wokół Sądu Najwyższego w Polsce – zapoczątkowany w 2017 konflikt publiczny dotyczący statusu prawnego Sądu Najwyższego i wymiaru sprawiedliwości w Polsce związany z działaniami partii Prawo i Sprawiedliwość. Jego elementem jest zmiana pozycji prawnej Krajowej Rady Sądownictwa, w tym i trybu wyboru jej członków. Wywołuje on również liczne reperkusje międzynarodowe, m.in. w relacjach Polski z Unią Europejską. Jest związany z powstałym w 2015 kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Działania partii Prawo i Sprawiedliwość oraz jej sojuszników w tym zakresie wywołały w latach 2017–2018 protesty.

Miss Polonia 2018W
Miss Polonia 2018

Miss Polonia 2018 – 40. edycja konkursu piękności Miss Polonia. Gala finałowa odbyła się 10 listopada 2018 w sali balowej hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku.

Miss Supranational 2018W
Miss Supranational 2018

Miss Supranational 2018 – dziesiąta jubileuszowa gala konkursu Miss Supranational, która odbyła się w 7 grudnia 2018 po raz piąty w Krynicy-Zdroju. Zgrupowanie przed finałem odbyło się w Karpaczu oraz w Krynicy-Zdroju.

Narodowe CzytanieW
Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012.

Pierwszy rząd Mateusza MorawieckiegoW
Pierwszy rząd Mateusza Morawieckiego

Pierwszy rząd Mateusza Morawieckiego – Rada Ministrów pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego, powołana i zaprzysiężona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę 11 grudnia 2017. 12 grudnia miało miejsce exposé premiera Morawieckiego, zaś rząd uzyskał w Sejmie wotum zaufania przy 243 głosach za i 192 głosach przeciw.

Polski Instytut EkonomicznyW
Polski Instytut Ekonomiczny

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) – publiczny think tank gospodarczy utworzony w miejsce Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowego Instytutu Badawczego. Nadzorowany przez prezesa Rady Ministrów. Zajmuje się dostarczaniem analiz potrzebnych do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz zagranicą.

Protesty w obronie Sądu Najwyższego w PolsceW
Protesty w obronie Sądu Najwyższego w Polsce

Protesty w obronie Sądu Najwyższego w Polsce – fala protestów społecznych zorganizowanych przez fundację Akcja Demokracja, Komitet Obrony Demokracji, ruch Obywatele RP i inicjatywę „Wolne Sądy”, która rozpoczęła się w 2018 po komunikacie Kancelarii Prezydenta RP dotyczącym przejścia w stan spoczynku sędziów oraz pierwszej prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf przed przewidzianym przez konstytucję końcem pełnionej obecnie kadencji.

Kalendarium pierwszego rządu Mateusza MorawieckiegoW
Kalendarium pierwszego rządu Mateusza Morawieckiego

Kalendarium rządu Mateusza Morawieckiego – przedstawia powołanie rządu Mateusza Morawieckiego, zmiany na stanowiskach ministrów, sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu, wojewodów i wicewojewodów a także zmiany personalne na kierowniczych stanowiskach w urzędach centralnych podległych Radzie Ministrów.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencjiW
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji

Sejm VIII kadencji – skład Sejmu VIII kadencji wyłoniony został w wyborach do Sejmu i Senatu przeprowadzonych 25 października 2015.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencjiW
Senat Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji

Senat IX kadencji – skład Senatu IX kadencji wyłoniony został w wyborach do Sejmu i Senatu przeprowadzonych 25 października 2015.

Skarb bydgoskiW
Skarb bydgoski

Skarb bydgoski – skarb złotych monet i wyrobów złotniczych pochodzący z II połowy XVII w., znaleziony w roku 2018 w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.

Śląska Deklaracja Ministerialna „Lasy dla klimatu”W
Śląska Deklaracja Ministerialna „Lasy dla klimatu”

Śląska Deklaracja Ministerialna „Lasy dla klimatu” ("The Ministerial Katowice Declaration on Forests for the Climate") – dotyczy zachowania i zwiększania zasobów węgla w pochłaniaczach i rezerwuarach gazów cieplarnianych do 2050 roku oraz wskazuje na kluczową rolę pochłaniaczy w osiągnięciu celu wyznaczonego przez Porozumienie paryskie. Deklaracja została przedstawiona przez Polską Prezydencję 12 grudnia 2018 roku w Katowicach podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24). Do grudnia 2019 r. przyjęły ją 82 państwa.

Wybuch gazu w Murowanej GoślinieW
Wybuch gazu w Murowanej Goślinie

Wybuch gazu i pożar w Murowanej Goślinie – wybuch gazu i jego pożar w wyniku rozszczelnienia gazociągu gazu ziemnego wysokiego ciśnienia o średnicy 0,5 m i ciśnieniu roboczym 5,4 MPa w Murowanej Goślinie, który miał miejsce 26 stycznia 2018 r. około godziny 00:00. 10 osób zostało ewakuowanych, nikt nie zginął ani nie został ranny. Spłonął jeden budynek gospodarczy. 3 budynki mieszkalne zostały znacznie zniszczone w wyniku pożaru, a piętnaście kolejnych w różnym stopniu zniszczone przez promieniowanie cieplne i eksplozję.

Wybuch gazu w Poznaniu (2018)W
Wybuch gazu w Poznaniu (2018)

Wybuch gazu miał miejsce 4 marca 2018 w kamienicy przy ulicy 28 czerwca 1956 w dzielnicy Poznania - Dębcu. W jego wyniku śmierć poniosło 5 osób, a 21 zostało rannych.