
Wybrane zabytki Raciborza:
Budynek sądu w Raciborzu – późnoklasycystyczny budynek sądowniczy zlokalizowany w Raciborzu przy ul. Nowej 29. Obecnie znajduje się w nim siedziba sądu rejonowego.

Graduał raciborski – księga liturgiczna powstała w nieznanej pracowni na przełomie XV i XVI w. dla klasztoru Dominikanów w Raciborzu. Stanowił unikatowy w skali Śląska przykład malarstwa książkowego z tego okresu. Graduał składał się ze 166 kart, w tym 19 bogato zdobionych. Zaginął w 1945 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Dwie karty graduału odnaleziono w listopadzie 2004 roku na aukcji w Londynie i sprowadzono w czerwcu 2005 roku do raciborskiego muzeum.
Kamienica przy ulicy Londzina 8 – zabytkowa pięcioosiowa, czterokondygnacyjna, mieszkalno-handlowa, eklektyczna kamienica z elementami neorenesansu znajdująca się w Raciborzu, przy ulicy Londzina 8. Została wybudowana pod koniec XIX wieku, najprawdopodobniej po 1893 roku. Mieści się w linii zabudowy ulicy, sąsiaduje z zabytkową kamienicą przy ulicy Londzina 10. Posiada tynkowaną elewację zwieńczoną fryzem z kroksztyn. Parter jest boniowany, portal spięty kluczem z głową kobiecą. Okna na drugiej kondygnacji są w formie aedicul o naczółkach z motywami muszli, na trzeciej zaś zwieńczone fragmentami gzymsu. 30 grudnia 1991 roku budynek wpisano do rejestru zabytków pod numerem A/1450/91.

Kamienica przy ulicy Londzina 10 – zabytkowa czterokondygnacyjna, mieszkalno-handlowa, eklektyczna kamienica znajdująca się w Raciborzu, przy ulicy Londzina 10, na rogu ulic Londzina i Stalmacha. Została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku. Mieści się w linii zabudowy ulicy, sąsiaduje z oficyną oraz zabytkową kamienicą przy ulicy Londzina 8. Elewacja budynku jest tynkowana, z zachowanym ornamentem, zwieńczona fryzem koronującym w formie konsolowym. Okna, ujęte w prostokątne obramienia, zwieńczone są fragmentami gzymsów oraz półkolistymi naczółkami. W tylnych elewacjach znajdują się dwa ryzality. Od strony ulicy Stalmacha do kamienicy przylega eklektyczna oficyna z wyraźnymi elementami secesji. Jej fasada jest boniowana, przerywana pionowymi pasami płycinowymi. Okna znajdują się w prostokątnych obramieniach, otwory okienne i płyciny w najwyższej kondygnacji tworzą formę fryzu. Budynek posiada bogatą, reliefową dekorację z motywami geometrycznymi i roślinnymi oraz półmansardowy dach. 30 grudnia 1991 roku kamienicę wpisano do rejestru zabytków pod numerem A/1451/91.
Kamienica przy ulicy Ogrodowej 15 – zabytkowa, trzykondygnacyjna, murowana z cegły secesyjna kamienica mieszkalna, znajdująca się w Raciborzu przy ulicy Ogrodowej 15. Została wybudowana w latach 1906–1909, według projektu Paula Kuhnerta. Posiada liczne detale architektoniczne. Elementy fasady są tynkowane i licowane płytkami glazurowymi. Parter oraz fragmenty wyższych kondygnacji są boniowane. W elewacji frontowej znajdują się dwa ryzality, a w tylnej jeden, do którego przylega oficyna w kształcie litery „L”. W półkolistym ryzalicie znajduje się łukowa, zamknięta arkada prowadząca do bramy przejazdowej. Obramienia okien są profilowane, dekoracja płycin podokiennych i balkonowych zdobiona jest motywami roślinnymi. Portal flankowany jest kolumienkami, zamknięty łukiem z kluczem zdobionym motywami słonecznika i winorośli. 30 kwietnia 1993 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/1520/93.
Kamienica przy ulicy Ogrodowej 23 – zabytkowa, wolno stojąca, czterokondygnacyjna, murowana z cegły secesyjna kamienica mieszkalna, znajdująca się w Raciborzu przy ulicy Ogrodowej 23. Została oddana do użytku około 1910 roku. Kamienica fragmentami jest tynkowana. Parter jest boniowany, fasada licowana białymi płytkami glazurowymi. W elewacji frontowej znajduje się ryzalit wsparty na dwóch kolumnach i dwóch półkolumnach z poziomymi pasami dekoracji roślinnej oraz głowicami z kartuszami. Nad głowicami znajdują się stojące orły. Płyciny okienne na trzeciej kondygnacji zdobione są ornamentem roślinnym. W tylnej elewacji znajdują się dwa ryzality. 30 kwietnia 1993 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/1521/93.

Kamienica przy ulicy Wojska Polskiego 2 – zabytkowa czterokondygnacyjna, mieszkalno-handlowa, eklektyczna kamienica z elementami neorenesansu znajdująca się w Raciborzu, przy ulicy Wojska Polskiego 2.

Kamienica przy ulicy Wojska Polskiego 4a-6b – czterokondygnacyjna, mieszkalna, modernistyczna kamienica bliźniacza znajdująca się w Raciborzu, przy ulicy Wojska Polskiego 4a-4b.

Kamienica przy ulicy Wojska Polskiego 6-6a – czterokondygnacyjna, mieszkalno-handlowa, eklektyczna kamienica bliźniacza z elementami neobaroku znajdująca się w Raciborzu, przy ulicy Wojska Polskiego 6-6a.

Kamienica przy ulicy Wojska Polskiego 13 – czterokondygnacyjna, mieszkalno-handlowa, eklektyczna kamienica z elementami neobaroku znajdująca się w Raciborzu, przy ulicy Wojska Polskiego 13.

Kamienica przy ulicy Wojska Polskiego 15 – czterokondygnacyjna, mieszkalno-handlowa, eklektyczna kamienica z elementami neobaroku znajdująca się w Raciborzu, przy ulicy Wojska Polskiego 15.
Kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego – wybudowana pod koniec XIII w., mieści się we wschodnim skrzydle zamku w Raciborzu-Ostrogu. Budowla pierwotnie wybudowana w stylu gotyckim, posiada jednak elementy barokowe i neogotyckie.

Kolumna Matki Boskiej w Raciborzu – późnobarokowa kolumna maryjna wykonana w Raciborzu w latach 1725-1727 przez austriackiego artystę Johanna Melchiora Österreicha.

Kustodia raciborska – zaginiona monstrancja ufundowana w 1495.

Rynek w Raciborzu – rynek miejski położony w centrum Raciborza był centralnym placem średniowiecznego założenia urbanistycznego. Obecnie najważniejsza przestrzeń publiczna miasta.

Willa Sobtzicków – dawna reprezentacyjna willa przemysłowej rodziny Sobtzick wybudowana w latach 80. XIX wieku, obecnie znajduje się w niej Urząd Skarbowy w Raciborzu. W latach 30. XX wieku na terenie ogrodu dobudowano dwa budynki na potrzeby banku, obecnie mieści się w nich ING Bank Śląski Oddział w Raciborzu. Pierwotnie willa wybudowana została w stylu neorenesansowym, a obecnie posiada cechy modernizmu. Do dnia dzisiejszego z pierwotnego wyglądu wnętrz zachował się hol główny, w którym znajdują się dwa portale małych drzwi, osiem kolumn w porządku doryckim i czterej atlanci.
Zakład Karny w Raciborzu – zakład karny typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych, z oddziałem terapeutycznym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi bądź upośledzonych umysłowo. Posiada również oddziały dla tymczasowo aresztowanych oraz oddział dla osób pierwszy raz odbywających karę pozbawienia wolności zatrudnionych na zewnątrz.
Zamek w Raciborzu – gród wzmiankowany w Kronice Galla Anonima we wpisie datowanym na rok 1108. Pierwsze partie ceglane powstały prawdopodobnie w połowie XIII wieku.