
Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego – placówka muzealna Biblioteki Miejskiej w Bydgoszczy znajdująca się w dawnym mieszkaniu pisarza, w kamienicy przy ul. Libelta 5 w Bydgoszczy.

Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy (pospolicie nazywane też Hallerówką) – drewniana willa we Władysławowie przy ulicy Morskiej 6, należąca przed wojną do gen. Józefa Hallera. Generał Haller zamieszkiwał willę wraz z rodziną podczas letnich wakacji. Z inicjatywy "Towarzystwa Przyjaciół Hallera" znajduje się tu obecnie "Muzeum Generała Hallera", z niewielką ekspozycją cennych pamiątek poświęconych generałowi. W sąsiednim domku - byłej siedzibie adiutanta generała (Dworzańskiego), tzw. "Adiutantówce" znajduje się Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. W sąsiedztwie willi znajduje się odsłonięty w sierpniu 1995 roku "Pomnik Generała Józefa Hallera", przed którym organizowane są uroczystości z okazji rocznicy obchodów Zaślubin Polski z morzem oraz Narodowego Święta Niepodległości.

Izba Pamięci Wincentego Pola – muzeum poświęcone życiu i twórczości polskiego poety Wincentego Pola, położone w Gdańsku na wyspie Sobieszewskiej. W 2012 r. dotychczasowa nazwa została zmieniona na Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola GAK.

Izba Historii Skierniewic - muzeum skierniewickie które gromadzi pamiątki dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta Skierniewic.
Izba Pamięci Adama Mickiewicza w Budziszewku – małe muzeum upamiętniające pobyt Wieszcza Narodu Polskiego Adama Mickiewicza w Budziszewku.

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej – prywatne muzeum poświęcone wybitnemu polskiemu himalaiście Jerzemu Kukuczce. Obecnie prowadzone jest przez jego żonę, Cecylię.
Izba Pamięci Władysława Reymonta w Kołaczkowie – placówka muzealna o charakterze izby pamięci działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury, poświęcona Władysławowi Reymontowi. Zajmuje część I piętra zabytkowego pałacu w Kołaczkowie, w powiecie wrzesińskim, w którym noblista mieszkał w latach 1920–1925.

Synagoga Chewra Nosim w Lublinie – synagoga znajdująca się w Lublinie przy ulicy Lubartowskiej 10. W latach 1945–2006 była główną synagogą lubelskich Żydów.
Izba Regionalna w Śliwnicy – placówka muzealno-edukacyjna w Śliwnicy.
Muzeum – Izba Pamięci Kopalni Wujek w Katowicach – muzeum położone w Katowicach, na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w dzielnicy Brynów. Poświęcone jest pamięci pacyfikacji kopalni, jaka miała miejsce w dniu 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego.

Izba Pamięci Lotników 15 Armii Powietrznej USAAF oraz Robotników Przymusowych i Jeńców Wojennych – prywatne muzeum położone w Kędzierzynie-Koźlu. Placówka ma swą siedzibę w Osiedlowym Domu Kultury „Lech” i jest prowadzona przez Stowarzyszenie „Blechhammer -1944”.

Izba Pamięci Poli Negri w Lipnie – izba muzealna położona w Lipnie, poświęcona osobie Poli Negri – urodzonej w tym mieście aktorki, gwiazdy kina niemego. Placówka mieści się w budynku Miejskiego Centrum Kultury, a prowadzi ją Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri.

Dom Słów – instytucja artystyczno–edukacyjna, utworzona 3 października 2014 roku w kamienicy przy ulicy Żmigród 1 w Lublinie. Wykształciła się z Izby Drukarstwa, która powstała w 2007 roku gdy pomieszczenia po dawnej Izbie Pamięci Drukarstwa Polskiego przejął Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN".

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej w Mszczonowie – muzeum z siedzibą w Mszczonowie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną i działa w ramach Gminnego Centrum Informacji.
Regionalna Izba Spółdzielczości Bankowej w Kołaczkowie – placówka muzealna o charakterze izby pamięci działająca przy Powiatowym Banku Spółdzielczym we Wrześni, poświęcona spółdzielczości bankowej. Zajmuje część I piętra zabytkowego pałacu Władysława Reymonta w Kołaczkowie, w powiecie wrzesińskim. Ekspozycję udostępnia Gminny Ośrodek Kultury.

Izba Pamięci Drogownictwa w Skwierzynie – muzeum położone w Skwierzynie, poświęcone historii drogownictwa.

Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli – izba muzealna, znajdująca się w Suchowoli z siedzibą przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Jej zbiory poświęcone są osobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Izba Pamięci Terroru Komunistycznego w Tomaszowie Lubelskim – muzeum, położone w Tomaszowem Lubelskim. Placówka mieści się w dawnym budynku więzienia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, zwanym „Smoczą Jamą”, funkcjonującą w latach 1944-1956. Placówka jest jednostką miejską.
Izba Pamięci Hugona Kołłątaja w Wiśniowej – izba muzealna położona w Wiśniowej, poświęcona osobie Hugo Kołłątaja – wybitnej postaci polskiego Oświecenia. Placówka mieści się w dawnym pałacu Kołłątajów, pochodzącym z I połowy XVIII wieku, obecnie mieszczącym Zespół Placówek Oświatowych – Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole.