Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae SuperiorisW
Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris

Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris – wojewódzka samorządowa instytucja kultury organizująca różnorodne imprezy artystyczne, głównie na terenie Górnego Śląska. Najważniejszym przedsięwzięciem jest coroczny, interdyscyplinarny festiwal sztuki kameralnej Ars Cameralis, prezentujący dokonania artystów zarówno górnośląskich, jak i zapraszanych z całego świata.

Biblioteka ŚląskaW
Biblioteka Śląska

Biblioteka Śląska w Katowicach – biblioteka publiczna i wojewódzka o statusie naukowym, samorządowa jednostka kultury. Gromadzi, opracowuje i udostępnia różnorodne zbiory, ze szczególnym uwzględnieniem piśmiennictwa dotyczącego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz nauk społecznych i humanistycznych. Książnica śląska jest jedną z piętnastu bibliotek w Polsce, które mają prawo do egzemplarza obowiązkowego wszystkich publikacji ukazujących się w kraju. Dzięki temu jej księgozbiór jest na bieżąco uzupełniany o nowości wydawnicze i może służyć jako podstawa źródłowa do badań prowadzonych w ośrodkach akademickich.

Filharmonia ŚląskaW
Filharmonia Śląska

Filharmonia Śląska – instytucja kulturalna działająca w Katowicach, założona w 1945 roku.

Górnośląski Park EtnograficznyW
Górnośląski Park Etnograficzny

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie – skansen znajdujący się na terenie Parku Śląskiego, nieopodal Stadionu Śląskiego i Centrum Handlowego AKS. Park etnograficzny posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Obszar skansenu wynosi 22 ha.

Instytucja Filmowa „Silesia-Film”W
Instytucja Filmowa „Silesia-Film”

Instytucja Filmowa „Silesia Film” w Katowicach – instytucja kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Jej siedziba mieści się w Katowicach przy ul. Górniczej 5.

Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha KorfantegoW
Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego

Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego – instytucja kultury samorządu województwa śląskiego.

Muzeum Górnictwa Węglowego w ZabrzuW
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum Górnictwa Węglowego – instytucja kultury i muzeum utworzone w 1981 r. w Zabrzu, którego organizatorami są Gmina Zabrze i Województwo Śląskie. Jest największym w województwie śląskim centrum turystyki górniczej z dwiema markami, dysponującym czterema nowoczesnymi i atrakcyjnymi zespołami obiektów górniczych, w których prowadzona jest działalność muzealna, edukacyjna i rekreacyjno-rozrywkowa. Muzeum posiada również bogate zbiory związane z historią górnictwa oraz techniką i kulturą górniczą. Od 2007 r. Muzeum wydaje czasopismo „Górnik Polski – Zeszyty Naukowe Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu”. Organizuje też coroczne tematyczne konferencje naukowe. Obecnie dyrektorem muzeum jest mgr Bartłomiej Szewczyk.

Muzeum Górnośląskie w BytomiuW
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu – muzeum będące samorządową instytucją kultury województwa śląskiego.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek książąt SułkowskichW
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek książąt Sułkowskich

Zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta.

Muzeum Śląskie w KatowicachW
Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach – muzeum powstałe 23 stycznia 1929 na mocy uchwały Sejmu Śląskiego, które działało do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, a później restytuowane w 1984, w 2006 wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów, zaś w 2015 roku instytucja uzyskała swoją nową, docelową siedzibę w nowoczesnym kompleksie gmachów w Katowicach przy ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1.

Opera ŚląskaW
Opera Śląska

Opera Śląska − polski teatr muzyczny założony w 1945 roku przez Adama Didura, z siedzibą w Bytomiu.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-BiałejW
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej – instytucja kultury Województwa Śląskiego. Jej siedziba mieści się w Bielsku-Białej przy ul. 1 Maja 8.

Regionalny Ośrodek Kultury w KatowicachW
Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach

Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach był instytucją kultury samorządu województwa śląskiego oraz instytucją szkoleniową. Istniał od 2002 do 2016 roku. Siedziba Ośrodka mieściła się w Katowicach przy ulicy PCK 19. Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego zadecydowano o połączeniu Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach w Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, a także o nadaniu statutu nowej instytucji.

Śląskie Centrum Dziedzictwa KulturowegoW
Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego

Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach − nieistniejąca wojewódzka samorządowa instytucja kultury, która zajmowała się szeroko pojętą ochroną dziedzictwa kulturowego na terenie województwa śląskiego. Centrum realizowało zadania dotyczące zarówno sfery materialnej, jak i niematerialnej środowiska kulturowego zajmując się:zabytkami nieruchomymi, zabytkami ruchomymi, zabytkami archeologicznymi.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w KatowicachW
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach – instytucja kultury województwa śląskiego, prowadzona we współpracy z miastem Katowice. Siedzibą centrum jest budynek dawnego magazynu odzieży roboczej Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” przy ul. Wincentego Pola 38 w Katowicach.

Teatr RozrywkiW
Teatr Rozrywki

Teatr Rozrywki – repertuarowy teatr muzyczny założony w 1985 w Chorzowie jako Państwowy Teatr Rozrywki; mieści się przy ulicy Marii Konopnickiej 1.

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w KatowicachW
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach – teatr, instytucja kultury województwa śląskiego, istniejąca od 1907 roku w Katowicach.

Zamek w PszczynieW
Zamek w Pszczynie

Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka w Pszczynie na Górnym Śląsku, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku, zbudowanego zapewne w miejscu wcześniejszej fortyfikacji. Następnie zamek przebudowano w XVI wieku w stylu renesansowym, a w XVIII wieku w stylu barokowym i ponownie w XIX wieku w stylu francuskiego baroku z czasów Ludwika XIII. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless, a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”W
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską; siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie.