Zabytki KielcW
Zabytki Kielc

Lista zabytków znajdujących się w Kielcach wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych:

Cmentarz Partyzancki w KielcachW
Cmentarz Partyzancki w Kielcach

Cmentarz Partyzancki w Kielcach – cmentarz położony między ulicami Ściegiennego, Mariana Sołtysiaka „Barabasza” oraz Kwasa.

Cmentarz Stary w KielcachW
Cmentarz Stary w Kielcach

Cmentarz Stary w Kielcach (Cmentarz Komunalny nr. 1 w Kielcach) – cmentarz położony między ulicami ks. Piotra Ściegiennego oraz Zygmunta Kwasa w Kielcach.

Cmentarz żydowski w KielcachW
Cmentarz żydowski w Kielcach

Cmentarz żydowski w Kielcach – kirkut, który znajduje się w dzielnicy Pakosz, przy skrzyżowaniu ulic Pakosz Dolny i Kusocińskiego w Kielcach. Ma powierzchnię 3,12 ha. Na terenie nekropolii znajduje się około 330 nagrobków zachowanych w różnym stanie, z czego około 150 ustawionych jest w lapidarium.

Dworek Laszczyków w KielcachW
Dworek Laszczyków w Kielcach

Dworek Laszczyków – jeden z najcenniejszych zabytków Kielc znajdujący się na południowym stoku Wzgórza Zamkowego przy ulicy Jana Pawła II. Jest to ostatni drewniany budynek tego typu w mieście, a jego historia sięga ponad 200 lat.

Dworzec autobusowy w KielcachW
Dworzec autobusowy w Kielcach

Dworzec autobusowy w Kielcach – budynek dworca o kształcie rotundy, z powodu którego nazywany bywa „spodkiem”. Znajduje się w centrum Kielc przy ul. Czarnowskiej.

Ogród Włoski w KielcachW
Ogród Włoski w Kielcach

Ogród Włoski – ozdobny ogród znajdujący się po zachodniej stronie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Powstał razem z budowlą wzniesioną z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika na wzór zamkowych ogrodów, które sytuowano wewnątrz obronnych murów.

Pałac Biskupów Krakowskich w KielcachW
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce.

Pałac Tomasza Zielińskiego w KielcachW
Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Pałac Tomasza Zielińskiego – zabytkowy obiekt w centrum Kielc położony tuż obok Pałacu Biskupów Krakowskich przy ulicy Zamkowej. W skład wnętrza pałacyku wchodzi kilkanaście pomieszczeń, m.in.: Sala Koncertowa, Sala Klubowa, Sala Portretowa, kawiarnia, biblioteka, dwie baszty, oranżeria. Wokół pałacyku znajduje się ogród, na terenie którego znajduje się studnia z daszkiem, słup pamiątkowy, a w okresie letnim mieści się tu kawiarenka pod parasolami. Całość jest otoczona różnej wysokości murem z otworami strzelniczymi. Na murze znajduje się mała baszta zwana „Plotkarką”.

Park miejski im. Stanisława Staszica w KielcachW
Park miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach

Park miejski im. Stanisława Staszica – kielecki park, jeden z najstarszych parków w Polsce, leżący w centrum miasta u południowego podnóża Wzgórza Zamkowego, liczący 7,9 ha powierzchni. Jest ograniczony ulicami: Jana Pawła II od wschodu, Ogrodową od południa, Paderewskiego od zachodu, Solną, Staszica oraz Zamkową od północy. W zachodniej części parku znajduje się staw określany mianem ‘podzamecki’ o powierzchni 1,1 ha, mający na środku fontannę z ozdobnymi dyszami w kształcie ryb. W dawniejszym okresie znajdowała się nad nim przystań, a po samym stawie można było pływać na łódkach.

Plac Wolności w KielcachW
Plac Wolności w Kielcach

Plac Wolności w Kielcach – plac usytuowany w centrum Kielc. Rozchodzą się od niego ulice Mickiewicza, Słowackiego, Śniadeckich, Głowackiego, Ewangeliczna i Hipoteczna.

Rezerwat przyrody KadzielniaW
Rezerwat przyrody Kadzielnia

Rezerwat przyrody Kadzielnia – ścisły rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie miasta Kielce w województwie świętokrzyskim. Obejmuje on Skałkę Geologów, czyli najwyższą część wzgórza Kadzielnia należącego do Pasma Kadzielniańskiego przebiegającego w południowej i zachodniej części Kielc.Powierzchnia: 0,60 ha, planowane powiększenie do 2,4 ha Data utworzenia: 26 stycznia 1962 Dokument powołujący: Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 26 stycznia 1962 r. Numer ewidencyjny WKP: 030 Charakter rezerwatu: ścisły Cel ochrony: zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych grupy skał wapiennych o malowniczym kształtowaniu, z żyłami kalcytu i stanowiskiem rzadkich roślin, szczególnie ze względu na niezwykle cenne znaleziska paleontologiczne.

Rynek w KielcachW
Rynek w Kielcach

Rynek – zwany też „kielecką starówką” znajduje się w ścisłym centrum Kielc, a jego istnienie datuje się od drugiej połowy XII wieku. W połowie XIV wieku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek. W ciągu wieków od powstania rynek służył za miejskie centrum handlowe i miejsce lokalnych targów, które odbywały się tutaj aż do roku 1935.

Synagoga Herszla Zagajskiego w KielcachW
Synagoga Herszla Zagajskiego w Kielcach

Dom Modlitewny Herszla Zagajskiego w Kielcach – prywatny dom modlitwy znajdujący się w Kielcach w podwórzu posesji przy ulicy Juliusza Słowackiego 3, dawniej Hipotecznej 12.

Synagoga w KielcachW
Synagoga w Kielcach

Synagoga w Kielcach – synagoga znajdująca się w Kielcach, przy ulicy Warszawskiej 17, pomiędzy jezdniami alei IX Wieków Kielc.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w KielcachW
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – Zabytkowa kamienica, w którym mieści się teatr, znajduje się przy ulicy Sienkiewicza. Istnieje od 1945 r. Odbywa się tu kilka premier rocznie. Poza swoim repertuarem teatr prezentuje także spektakle zapraszanych zespołów. Każdy sezon kończy się plebiscytem o „Dziką Różę”, podczas którego publiczność nagradza najlepszych aktorów i najpopularniejsze przedstawienia.

Ulica Henryka Sienkiewicza w KielcachW
Ulica Henryka Sienkiewicza w Kielcach

Ulica Henryka Sienkiewicza – reprezentacyjna ulica Kielc, wytyczona w latach 20. XIX wieku, łącząca w sobie charakter zabytkowy ze współczesnym centrum handlowym. Ma długość ok. 1270 metrów i ciągnie się od dworca kolejowego przy placu Niepodległości do placu Stanisława Moniuszki.

Wojewódzki Dom Kultury w KielcachW
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach – działająca w Kielcach samorządowa instytucja kultury województwa świętokrzyskiego. Jego siedziba mieści się niedaleko centrum miasta przy ulicy ks. Piotra Ściegiennego, w pobliżu skrzyżowania z ulicami Aleją Legionów i Krakowską.