Zespół zabudowy więzienia w BytomiuW
Zespół zabudowy więzienia w Bytomiu

Zespół zabudowy więzienia w Bytomiu – kompleks budynków więziennych z XIX wieku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Zamek w EłkuW
Zamek w Ełku

Zamek w Ełku – zamek krzyżacki mieszczący się w Ełku na półwyspie Jeziora Ełckiego przy ul. Zamkowej.

Kościół i klasztor Reformatów w GrudziądzuW
Kościół i klasztor Reformatów w Grudziądzu

Kościół i klasztor reformatów w Grudziądzu przy ul. Wybickiego, obecnie więzienie.

Twierdza KłodzkoW
Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko – dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.

Koszary WołyńskieW
Koszary Wołyńskie

Koszary Wołyńskie, także Koszary Artylerii Koronnej – nieistniejący zabytek architektury wojskowej w Warszawie. Budynek znajdował się przy ul. Zamenhofa 19 na rogu z ul. Gęsią. Wybudowany w latach 1784–92 jako koszary Regimentu Fizylierów Artylerii Koronnej i Korpusu Inżynierów Koronnych, w okresie rozbiorów mieścił m.in. koszary Wołyńskiego Pułku Lejb–Gwardii. Od połowy XIX wieku do 1939 mieścił więzienie wojskowe, a w czasie II wojny światowej siedzibę Judenratu warszawskiego getta. Wypalony gmach rozebrano w 1965. Obecnie w jego miejscu znajduje się budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Więzienie ratuszowe w KrakowieW
Więzienie ratuszowe w Krakowie

Więzienie ratuszowe – nieistniejące już więzienie znajdujące się w krakowskim ratuszu na Rynku Głównym. Więzienie składało się z dwóch części – kabat oraz kazamatów.

Więzienie przy ul. Sterlinga 16 w ŁodziW
Więzienie przy ul. Sterlinga 16 w Łodzi

Więzienie przy ul. Sterlinga 16 w Łodzi – pierwotnie kamienica czynszowa z ok. połowy XIX w., adaptowana najpierw doraźnie, a potem na już stałe na cele penitencjarne. Najpierw jako więzienie carskie, w dwudziestoleciu międzywojennym więzienia państwowe, podczas II wojny światowej więzienie hitlerowskie, po wojnie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łodzi i znowu państwowe do likwidacji.

Obozy dla internowanych 1981–1982W
Obozy dla internowanych 1981–1982

Obozy dla internowanych 1981–1982 – miejsca przetrzymywania osób uznanych za niebezpieczne przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, w czasie obowiązywania stanu wojennego w PRL, na mocy dekretu Rady Państwa.

Areszt Śledczy w PoznaniuW
Areszt Śledczy w Poznaniu

Areszt Śledczy w Poznaniu – znajduje się w centrum Poznania przy ul. Młyńskiej 1.

Zamek w RzeszowieW
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie – jeden z głównych zabytków miasta wybudowany w latach 1902–1906 na miejscu dawnego zamku Lubomirskich. Jest ulokowany pomiędzy aleją Pod Kasztanami, aleją Lubomirskich, ulicą Chopina, placem Śreniawitów oraz ulicą płk. Lisa-Kuli. Aktualnie stanowi siedzibę sądu okręgowego, do 1981 znajdowało się w nim także więzienie.

Zamek w SandomierzuW
Zamek w Sandomierzu

Zamek królewski w Sandomierzu – zamek wzniesiony na skarpie wiślanej w Sandomierzu przez Kazimierza III Wielkiego, rozbudowany w XVI w.; od 1986 na zamku mieści się Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Areszt Śledczy SanokW
Areszt Śledczy Sanok

Areszt Śledczy w Sanoku – zlokalizowany pod adresem Zaułek Dobrego Wojaka Szwejka 4 w Sanoku.

Areszt Centralny w WarszawieW
Areszt Centralny w Warszawie

Areszt Centralny, zwyczajowo Centralniak – nieistniejący areszt policyjny przy ul. Daniłowiczowskiej 7 w Warszawie.

Areszt Śledczy Warszawa-MokotówW
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów

Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów, zwyczajowo więzienie na Rakowieckiej lub więzienie mokotowskie – areszt znajdujący się w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 37. W związku z planami uruchomienia w kompleksie więzienia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jednostka znajduje się w likwidacji.

Więzienie Ciężkie na Świętym KrzyżuW
Więzienie Ciężkie na Świętym Krzyżu

Więzienie Ciężkie na Świętym Krzyżu – więzienie znajdujące się na Świętym Krzyżu.

Więzienie karno-śledcze nr III w WarszawieW
Więzienie karno-śledcze nr III w Warszawie

Więzienie karno-śledcze nr III w Warszawie, zwyczajowo Toledo – więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD przeznaczone dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji podziemnych, działające w latach 1944–1956 na warszawskiej Pradze-Północ. Miało siedzibę w nieistniejącym obecnie budynku przy ul. Ratuszowej 11.

X Pawilon Cytadeli WarszawskiejW
X Pawilon Cytadeli Warszawskiej

X Pawilon Cytadeli Warszawskiej – jeden z pawilonów Cytadeli Warszawskiej, siedziba oddziału Muzeum Niepodległości poświęconego walkom narodowowyzwoleńczym w czasie zaboru rosyjskiego.

Ratusz w ZamościuW
Ratusz w Zamościu

Ratusz w Zamościu – manierystyczno-barokowy, główny budynek na zamojskim Starym Mieście. Znajduje się w północnej pierzei Rynku Wielkiego, po stronie zachodniej, jest nieco wysunięty do środka rynku. Posiada 52-metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody.