
Arriva RP Sp. z o.o. – polski przewoźnik kolejowy z siedzibą w Toruniu, świadczący usługi na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Spółka należy do koncernu Deutsche Bahn.

Budynek Przychodni Specjalistycznej OLK-MED w Toruniu – dawna siedziba Inspektoratu Kolei Królewskiej, obecnie przychodnia lekarska, która jest spadkobierczynią tradycji lecznictwa kolejowego w Toruniu. Budynek wpisany do gminnej ewidencji zabytków pod nr 2107.

Budynek Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu – budynek administracyjny położony przy placu Teatralnym w Toruniu, siedziba m.in. marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, organów samorządu województwa oraz Kujawsko-Pomorskiego Sejmiku Wojewódzkiego. W 2008 r. budynek wpisano do rejestru zabytków.

Eksplozja wagonów kolejowych na Podgórzu – katastrofa kolejowa, która miała miejsce 24 stycznia 1945 roku na toruńskim Podgórzu, spowodowana wybuchem dwóch wagonów kolejowych, wypełnionych trotylem. W wyniku wybuchu zginęło co najmniej 31 osób. Wybuch zniszczył 240 budynków.

Garbaty Mostek w Toruniu – kładka dla pieszych nad linią kolejową numer 353 o znaczeniu państwowym w Toruniu.

Kolej wąskotorowa w Toruniu – poligonowa kolej wąskotorowa, która niegdyś istniała w Toruniu.

Kolejowa Izba Tradycji w Toruniu – muzeum poświęcone historii toruńskiego węzła kolejowego.

Linia kolejowa nr 246 Toruń Wschodni - Olek – jednotorowa, niezelektryfikowana linia kolejowa znaczenia miejscowego w granicach administracyjnych powiatu toruńskiego, w województwie kujawsko – pomorskim. Pierwotnie linia kończyła się na stacji Chełmno.

Linia kolejowa 734 – pierwszorzędna, dwutorowa, zelektryfikowana linia kolejowa znaczenia państwowego, łącząca posterunek odgałęźny Nieszawka z rejonem TrB stacji Toruń Główny. Linia przebiega w granicach administracyjnych Torunia, w województwie kujawsko-pomorskim.

Łącznica kolejowa 736 - nieczynna łącznica kolejowa w województwie kujawsko – pomorskim, w granicach administracyjnych Torunia, w jego północno-wschodniej części, w dzielnicy Katarzynka, w Lesie Papowskim, łącząca linie kolejowe 27 i 207.

Linia kolejowa Toruń Północny – Czarnowo – nieistniejąca linia kolejowa w granicach administracyjnych powiatu toruńskiego, w województwie kujawsko – pomorskim.

Pomnik kolejarzy – ofiar faszyzmu – instalacja artystyczna, upamiętniająca polskich kolejarzy w Toruniu.

Szybka kolej miejska BiTCity – szybka kolej miejska łącząca dwie stolice województwa kujawsko-pomorskiego: Bydgoszcz i Toruń.

Kolejowa wieża ciśnień w Toruniu – wieża ciśnień, należąca niegdyś do Polskich Kolei Państwowych, współcześnie jest budynkiem mieszkalnym.

Toruń Towarowy TRB – czynna stacja towarowa w granicach administracyjnych Torunia, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce.

Transport kolejowy w Toruniu – linie, połączenia, dworce, przystanki kolejowe oraz instytucje i stowarzyszenia związane z kolejnictwem w Toruniu.

Tunel pod placem Pokoju Toruńskiego w Toruniu – zabytkowy tunel kolejowy w ciągu linii kolejowej nr 353 w Toruniu.

Węzeł przesiadkowy przy dworcu Toruń Miasto – węzeł przesiadkowy, który integruje transport publiczny z Koleją Metropolitalną BiT-City.