Siły Zbrojne Rzeczypospolitej PolskiejW
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej – siły i środki wydzielone przez Polskę do zabezpieczenia jej interesów i prowadzenia walki. Siły zbrojne są podstawowym elementem systemu obronnego państwa, przeznaczonym do skutecznej realizacji polityki bezpieczeństwa i obronnej. Zgodnie z obowiązującą Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Siły Zbrojne RP utrzymują gotowość do realizacji trzech rodzajów misji: zagwarantowanie obrony państwa i przeciwstawienie się agresji, udział w procesie stabilizacji sytuacji międzynarodowej oraz w operacjach reagowania kryzysowego i operacjach humanitarnych, wspieranie bezpieczeństwa wewnętrznego i pomoc społeczeństwu.

Agencja Mienia WojskowegoW
Agencja Mienia Wojskowego

Agencja Mienia Wojskowego – agencja wykonawcza nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej.

Batalion Reprezentacyjny Wojska PolskiegoW
Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego

Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego (brepr) – nieistniejąca jednostka wojskowa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej stacjonująca na terenie Garnizonu Warszawa; znajdował się w strukturach Dowództwa Garnizonu Warszawa. 1 kwietnia 2018 przeformowany w Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego.

KadetW
Kadet

Kadet – tytuł ucznia bez szczególnego nadania w szkole wojskowej a także w szkole pożarniczej, którym posługuje się tylko w okresie nauki w szkole kadetów.

Ministerstwo Obrony NarodowejW
Ministerstwo Obrony Narodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) – urząd administracji rządowej w Polsce podlegający ministrowi właściwemu do spraw obrony narodowej. W XIX wieku funkcjonował jako Ministerstwo Wojny, w okresie II RP zaś nosił nazwę Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Misja Polska do Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w KoreiW
Misja Polska do Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei

Misja Polska do Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei – misja wojskowa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej działająca w ramach KNPN, nadzorującej od 1953 zawieszenie broni między Koreą Północną a Koreą Południową.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa CyberprzestrzeniW
Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni im. Jerzego Witolda Różyckiego — jednostka podległa Ministerstwu Obrony Narodowej, zajmująca się badaniami i wdrażaniem rozwiązań kryptograficznych na potrzeby polskiej administracji publicznej i wojska.

Narodowe Siły RezerwoweW
Narodowe Siły Rezerwowe

Narodowe Siły Rezerwowe (NSR) – obywatelska ochotnicza służba wojskowa powstała w Polsce w drugiej połowie 2010 roku na mocy zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. W 2018 roku liczyły około 12 tysięcy żołnierzy. Narodowe Siły Rezerwowe, nie są osobnym rodzajem Sił Zbrojnych RP, lecz mają na celu zapewnienie kadr dla uzupełnienia etatów w każdym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Obiad drawskiW
Obiad drawski

Obiad drawski – potoczna nazwa wydarzenia mającego miejsce 30 września 1994 roku na poligonie drawskim, podczas odbywającego się centralnego kursu metodyczno-szkoleniowego najwyższej kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP.

Ordynariat Polowy Wojska PolskiegoW
Ordynariat Polowy Wojska Polskiego

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego – biskupstwo polowe Kościoła katolickiego w Polsce obejmujące cały kraj oraz tereny polskich kontyngentów wojskowych. Ordynariat pełni posługę kapłańską pośród żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Kapelani Ordynariatu Polowego posiadają stopnie wojskowe. Najniższym stopniem kapłanów jest podporucznik, najwyższym – generał dywizji (Ordynariusz). Zwierzchnikiem ordynariatu jest biskup polowy, którym od grudnia 2010 jest ks. bp gen. brygady Józef Guzdek.

Polskie Narodowe Przedstawicielstwo WojskoweW
Polskie Narodowe Przedstawicielstwo Wojskowe

Polskie Narodowe Przedstawicielstwo Wojskowe (PNPW) przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE), powołane z dniem 1 maja 1999 r. na podstawie Zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 marca 1999 r., zlokalizowane w obiektach SHAPE w pobliżu miejscowości Mons w Belgii.

Rota (tekst przysięgi)W
Rota (tekst przysięgi)

Rota – forma przysięgi, mogąca być formą podawczą w liryce. Słowa „tak mi dopomoż Bóg” nie są obowiązkowe.

Wojska Obrony TerytorialnejW
Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) – jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

Wojska SpecjalneW
Wojska Specjalne

Wojska Specjalne (WS) – rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wojsko Polskie w operacjach pokojowychW
Wojsko Polskie w operacjach pokojowych

Wojsko Polskie w operacjach pokojowych uczestniczy od 1953 roku. Przez prawie 70 lat Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a następnie Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej zaangażowały ponad 115 tys. żołnierzy i pracowników wojska w ok. 90 operacjach obserwacyjnych, pokojowych i stabilizacyjnych w ramach sił i misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i doraźnych koalicji międzynarodowych.

Wojskowa Straż PożarnaW
Wojskowa Straż Pożarna

Wojskowa Straż Pożarna – zawodowa, umundurowana, jednostka ochrony przeciwpożarowej funkcjonująca w strukturach Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, która podlega Ministrowi obrony narodowej. W Siłach Zbrojnych RP funkcjonuje 91 wojskowych straży pożarnych, w tym 16 w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza SosnkowskiegoW
Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego

Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego – instytucja publiczna zajmująca się badaniem dziejów Wojska Polskiego.

Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej PolskiejW
Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – tytuł honorowy stanowiący najwyższą formę wyrażenia uznania przez Ministra Obrony Narodowej oddziałom wojskowym za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, realizowanych zarówno w kraju, jak i misjach poza jego granicami, nadawany na podstawie Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 września 1999 roku w sprawie wyróżniania żołnierzy, pododdziałów i oddziałów wojskowych i Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 września 2002 roku w sprawie wyróżniania pododdziałów i oddziałów wojskowych.