Okręg Wołyń Armii KrajowejW
Okręg Wołyń Armii Krajowej

Okręg Wołyń AK terytorialnie pokrywał obszar dawnego województwa wołyńskiego. Kryptonom "Haneczka", "Proso"

27 Wołyńska Dywizja PiechotyW
27 Wołyńska Dywizja Piechoty

27 Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej – wielka jednostka piechoty Armii Krajowej utworzona z sił Okręgu Wołyń w ramach akcji „Burza”. Dane dotyczące jej liczebności są sporne, w momencie mobilizacji liczyła od 6000 do 7000 żołnierzy.

Akcja „Burza” na WołyniuW
Akcja „Burza” na Wołyniu

Akcja „Burza” na Wołyniu – akcja wojskowa zorganizowana i podjęta przez oddziały Armii Krajowej przeciw oddziałom Wehrmachtu, w końcowej fazie okupacji niemieckiej, bezpośrednio przed wkroczeniem i w trakcie działań Armii Czerwonej przeciw wojskom niemieckim, prowadzona w granicach II Rzeczypospolitej na terytorium województwa wołyńskiego II Rzeczypospolitej.

Władysław CzermińskiW
Władysław Czermiński

Władysław Czermiński ps. „Jastrząb” – oficer rezerwy Wojska Polskiego, porucznik Armii Krajowej, dowódca oddziału partyzanckiego na Wołyniu, z zawodu nauczyciel.

Obrona Huty StarejW
Obrona Huty Starej

Obrona Huty Starej – walki obronne polskiego ośrodka samoobrony skupionego wokół wsi Huta Stara, gmina Ludwipol w powiecie kostopolskim województwa wołyńskiego z oddziałami UPA podczas rzezi wołyńskiej w 1943 r. Ośrodek przetrwał do stycznia 1944 roku, tj. do zajęcia tych ziem przez Armię Czerwoną. Bitwa uznawana jest za jedno z największych polskich zwycięstw nad oddziałami UPA.

Obrona Huty Stepańskiej i WyrkiW
Obrona Huty Stepańskiej i Wyrki

Obrona Huty Stepańskiej i Wyrki – walki obronne polskiego ośrodka samoobrony w powiecie kostopolskim województwa wołyńskiego z oddziałami UPA i SKW podczas rzezi wołyńskiej w 1943 r. Dzięki istnieniu samoobrony udało się w czasie ich ataku ewakuować większość zgromadzonej w ośrodku ludności cywilnej, poza 600 osobami narodowości polskiej zamordowanymi przez Ukraińców.

Inspektorat Dubno Armii KrajowejW
Inspektorat Dubno Armii Krajowej

Inspektorat Dubno AK – terenowa struktura Okręgu Wołyń AK.

Inspektorat Kowel Armii KrajowejW
Inspektorat Kowel Armii Krajowej

Inspektorat Kowel Armii Krajowej – terenowa struktura Okręgu Wołyń Armii Krajowej.

Inspektorat Łuck Armii KrajowejW
Inspektorat Łuck Armii Krajowej

Inspektorat Łuck AK – terenowa struktura Okręgu Wołyń AK.

Inspektorat Równe Armii KrajowejW
Inspektorat Równe Armii Krajowej

Inspektorat Równe AK – terenowa struktura Okręgu Wołyń AK.

Władysław Kochański (oficer AK)W
Władysław Kochański (oficer AK)

Władysław Kochański ps. Bomba, Wujek – kapitan piechoty Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódca oddziału partyzanckiego, cichociemny, jeden z przywódców polskiej samoobrony na Wołyniu.

Jan NiewińskiW
Jan Niewiński

Jan Niewiński – żołnierz AK, dowódca samoobrony polskiej w Rybczy w czasie rzezi wołyńskiej, pułkownik MSW w stanie spoczynku, działacz sportowy i społeczny, przedsiębiorca-ogrodnik.

Obrona Pańskiej DolinyW
Obrona Pańskiej Doliny

Obrona Pańskiej Doliny – walki obronne polskiego ośrodka samoobrony w kolonii Pańska Dolina, położonej w powiecie dubieńskim województwa wołyńskiego z oddziałami UPA podczas rzezi wołyńskiej w 1943 r. Ośrodek przetrwał do lutego 1944 roku, tj. do zajęcia tych ziem przez Armię Czerwoną i rozbrojenia go przez władze sowieckie.

Polska samoobrona na WołyniuW
Polska samoobrona na Wołyniu

Polska samoobrona na Wołyniu – zgrupowania polskiej ludności cywilnej i oddziałów Armii Krajowej w celu obrony przed masowymi mordami Polaków przez ukraińskich nacjonalistów.

Obrona PrzebrażaW
Obrona Przebraża

Obrona Przebraża – walki obronne we wsi Przebraże należącej do gromady Trościaniec, w powiecie łuckim, woj. wołyńskim przed siłami Ukraińskiej Powstańczej Armii w okresie od lipca 1943 roku do stycznia 1944.

Jan RerutkoW
Jan Rerutko

Jan Kanty Włodzimierz Antoni Rerutko ps. „Drzazga” – podporucznik piechoty Wojska Polskiego i Związku Walki Zbrojnej–Armii Krajowej.

Brunon RolkeW
Brunon Rolke

Brunon Rolke ps. „Aspik”, „Panie Dziejku”, „Wasiuk”, „Jan Szpak”, „Jan Góra” – polski wojskowy, oficer Armii Imperium Rosyjskiego, armii Hallera, Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

Obrona RybczyW
Obrona Rybczy

Obrona Rybczy – walki obronne polskiej samoobrony w Rybczy na Wołyniu z oddziałami UPA podczas rzezi wołyńskiej. Polakom udało się odeprzeć wszystkie ataki Ukraińców i utrzymać wieś aż do wejścia Armii Czerwonej w marcu 1944 r. W maju 1945 r. mieszkańcy Rybczy zostali przymusowo wysiedleni.