Budynek administracyjny dawnej rzeźni miejskiej w Iławie – zabytkowy budynek w Iławie.

Budynek administracyjny Stacji Uzdatniania Wody w Iławie – zabytkowy budynek w Iławie.

Budynek dawnego urzędu prowiantowego – zabytkowy budynek w Iławie.

Budynek SANEPIDu w Iławie, zabytkowa willa przy ul. Sienkiewicza w którym od 1953 r. znajduje się Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (SANEPID). Obiekt ten z dniem 18 marca 1987 r. został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. warmińsko-mazurskiego. W okresie II wojny światowej pełnił on funkcję miejskiej willi.

Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie - neogotycki budynek przy ul. Kościuszki 2 z 1898 r. określany przez mieszkańców Iławy mianem "czerwonej szkoły" z dniem 18 marca 1987 r. został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. warmińsko-mazurskiego. Od 6 października 1899 r. znajdowała się tutaj Stadtschule, czyli szkoła miejska, zaś w 1945 r. budynek zmienił swoje przeznaczenie na potrzeby tymczasowego szpitala wojskowego. W 1946 r. umieszczono tam szkołę podstawową, której w 1969 r. nadano imię Mikołaja Kopernika. Budynek szkoły usytuowany jest na planie podkowy z dość charakterystycznymi oknami na półpiętrze i maswerkiem pośrodku w postaci trzech kół ze środkową rozetą.
Iława Główna – stacja kolejowa w Iławie, w województwie warmińsko-mazurskim w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca regionalnego. Stacja obsługuje pociągi pasażerskie wszystkich rodzajów oraz pociągi towarowe.

Jaz Iława – jaz piętrzący znajdujący się w nurcie Iławki przy ul. Kościuszki w Iławie jest nierozerwalnym elementem całego systemu hydrotechnicznego Kanału Iławskiego, który jest związany z Kanałem Elbląskim objętym ochroną prawną.

Kino-Teatr – budynek przy ul. Niepodległości 13B w Iławie z lat 1916–1922.

Mury miejskie Iławy – mury miejskie miasta Iławy zostały zbudowane ok. poł. XIV w. i tworzyły wraz z kościołem, zamkiem i fosą system obronny miasta. Były nierozerwalnie związane z kościołem pw. Przemienienia Pańskiego. Mury zostały wzniesione częściowo z kamienia łamanego i polnego, łączonych zaprawą wapienną, a częściowo z cegły.

Ratusz w Iławie – neobarokowy ratusz w Iławie, zbudowany w latach 1910-1912 za kadencji burmistrza ówczesnej Iławy – Karla Friedricha Giesego, przy ul. Niepodległości 13.

Stajnia-Wozownia – budynek z końca XIX w. znajdujący się przy ul. Sobieskiego 10 w Iławie. 11 października 1993 r. został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. warmińsko-mazurskiego.

Wieża ciśnień przy ul. 1 Maja w Iławie – budowla z pocz. XX w. przy ul. 1 Maja w Iławie, zbudowana na ceglanej podmurówce i nawiązująca do neogotyku. Wieża została wpisana do rejestru zabytków i z dniem 18 marca 1987 r. została objęta ochroną konserwatorską. Budynek wieży, którego powierzchnia użytkowa wynosi 85 m², usytuowany jest na planie kolistym, zaś wejście frontowe znajduje się od strony wschodniej. Drzwi dwuskrzydłowe z trójpolowym nadświetlem są wkomponowane w bryłę budynku, podobnie jak metalowe okna dziewięciopolowe, które posiadają promieniste i półkoliste nadślemię składające się z szesnastu pól. Wysokość wieży sięga 27 m, a jej średnica to 10 m. Sam trzon zwęża się ku górze, wewnątrz którego umieszczone jest ogromne pomieszczenie w kształcie walca, gdzie znajduje się ogromny zbiornik. Cała konstrukcja jest nakryta dachem w kształcie stożka. Wewnątrz wieży znajdują się żeliwne schody jednobiegowe, które ulokowane są wzdłuż ścian obiektu.

Wieża ciśnień przy ul. Dworcowej w Iławie – wodociągowa wieża ciśnień z 1915 r. położona na niewielkim wzniesieniu, nieopodal dworca kolejowego Iława Główna, przy ul. Dworcowej. Jest to wieża kolejowa nr 2, wzmocniona murem oporowym, który stanowi jednocześnie narożnik u zbiegu dwóch ulic. Stoi od 1915 tuż obok drugiej wieży ciśnień z 1871. Imponuje swoją odmienną budową mając cechy tzw. "grzybka", który był dość powszechnie stosowany na przełomie XIX i XX wieku. Została zbudowana z cegły klinkierowej. Wewnątrz znajduje się zbiornik wodny z wklęsłym dnem, a pośrodku niego komin komunikacyjny mający średnicę 1 m, który zwieńczony jest świetlikiem-wywietrznikiem i szpicem odgromnika. Dostęp do zbiornika umożliwiają schody betonowe usytuowane tuż przy ścianie wewnętrznej oraz drabina znajdująca się tuż przy krawędzi zbiornika, którego pojemność wynosi 250 m³. Całą konstrukcję urozmaicają niewielkie okienka trzonu rozmieszczone regularnie w dwóch pasach. 28 grudnia 1998 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. warmińsko-mazurskiego.

Wieża ciśnień przy ul. Wojska Polskiego w Iławie – wieża ciśnień położona przy ulicy Kolejowej, za stacją towarową, na południe od dworca Iława Główna.

Willa przy ul. Ostródzkiej 2 – zabytkowy budynek w Iławie z przełomu XIX i XX wieku.

Willa przy ul. Sienkiewicza 10 – zabytkowa willa w Iławie.

Zespół młyna wodnego na Iławce w Iławie – zabytkowy zespół budynków w Iławie.