Front PrzeciwniemieckiW
Front Przeciwniemiecki

Front Przeciwniemiecki – umowna nazwa grupy frontów, utworzonych na wypadek inwazji wojsk niemieckich, dyrektywą Wodza Naczelnego gen. Józefa Piłsudskiego z 22 maja 1919.

Górnośląska Komisja MieszanaW
Górnośląska Komisja Mieszana

Górnośląska Komisja Mieszana była jedną z dwóch międzynarodowych instytucji powstałych w 1922 na mocy podpisanej 15 maja tego roku w Genewie umowy polsko-niemieckiej o podziale Górnego Śląska, drugą był Górnośląski Trybunał Rozjemczy z siedzibą w Bytomiu. Celem obu instytucji był arbitraż między Polską i Niemcami w ewentualnych sporach wynikających z konwencji o Górnym Śląsku. Przewodniczącymi tych instytucji nie mogli być ani Polacy, ani Niemcy. Górnośląska Komisja Mieszana działała do 1937, do wygaśnięcia zawartej na 15 lat konwencji. Komisji przewodniczył Felix Calonder, obywatel Szwajcarii, stąd instytucja była określana popularnie jako Trybunał Calondera. Jej członkiem ze strony rządu Polski był m.in. Henryk Gruber.

Incydent jabłonkowskiW
Incydent jabłonkowski

Incydent jabłonkowski – umowna nazwa wydarzeń z nocy 25 na 26 sierpnia 1939 roku, na ówczesnej granicy polsko-słowackiej, na południe od miasta Jabłonków. Incydent obejmuje napad bojówki hitlerowskiej na stację kolejową w Mostach koło Jabłonkowa i próbę przejęcia tunelu kolejowego pod Przełęczą Jabłonkowską.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w KaliningradzieW
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie – polska placówka konsularna działająca w Kaliningradzie. Podległy jej okręg konsularny obejmuje obwód kaliningradzki Federacji Rosyjskiej. Konsulat został utworzony w 1992. Od 30 stycznia 2018 placówką kieruje konsul generalna Anna Nowakowska.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w MonachiumW
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium – polska placówka konsularna w Monachium.

Konsulat RP w BytomiuW
Konsulat RP w Bytomiu

Konsulat RP w Bytomiu – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w ówczesnym Beuthen O.S.

Konsulat RP w EłkuW
Konsulat RP w Ełku

Wicekonsulat RP w Ełku – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w ówczesnym Lycku.

Konsulat RP w KwidzynieW
Konsulat RP w Kwidzynie

Konsulat RP w Kwidzynie – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w ówczesnym Marienwerder Wstpr.

Konsulat RP w OlsztynieW
Konsulat RP w Olsztynie

Konsulat RP w Olsztynie – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w ówczesnym Allenstein.

Konsulat RP w PileW
Konsulat RP w Pile

Konsulat RP w Pile – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w ówczesnym Schneidemühl.

Konsulat RP w SzczecinieW
Konsulat RP w Szczecinie

Konsulat RP w Szczecinie – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w Szczecinie.

Konsulat RP we WrocławiuW
Konsulat RP we Wrocławiu

Konsulat RP we Wrocławiu – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w ówczesnym Wrocławiu.

Korytarz polskiW
Korytarz polski

Korytarz polski – również zwany pomorskim, gdańskim lub po prostu korytarzem. Wytwór niemieckiej nomenklatury lat 20. XX. wieku, określający obszar polskiego województwa pomorskiego. W przedwojennej propagandzie niemieckiej akcentowano charakter tego rejonu jako oddzielającego Prusy Wschodnie od reszty Niemiec.

Prowokacja gliwickaW
Prowokacja gliwicka

Prowokacja gliwicka – niemiecka operacja dywersyjna typu false flag na niemiecką radiostację w Gliwicach, dokonana w czwartek 31 sierpnia 1939 o godz. 20:00, wykorzystana przez niemiecką propagandę jako główny „dowód polskich prowokacji”.

Traktat wersalskiW
Traktat wersalski

Traktat wersalski – główny traktat pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Dokumenty ratyfikacji złożono 10 stycznia 1920 roku w Paryżu i z tą datą wszedł w życie. Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.

Wojna celna między Polską a NiemcamiW
Wojna celna między Polską a Niemcami

Wojna celna między Polską a Niemcami – wojna celna pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Niemcami w 1925 roku.

Wojna na pędzleW
Wojna na pędzle

Wojna na pędzle – konflikt pomiędzy Oddziałem Babiogórskim Towarzystwa Tatrzańskiego a niemiecką organizacją turystyczną Beskidenverein z Bielska, rozpoczęty w 1907, a szczególnie nasilony w latach 1925–1927. Prawdopodobnie jedyna tego rodzaju akcja w historii turystyki światowej. Działacze BV i PTT wzajemnie zamalowywali i niszczyli tabliczki oraz oznakowania terenowe konkurencyjnej organizacji, a także odmawiali honorowania zniżek. Dochodziło również do podpaleń schronisk.