Browar w Nowej Rudzie – budynek browaru wzniesiono w 1849 r. Nowej Rudzie. Pod koniec XIX wieku przebudowano go na browar parowy. Powstał wtedy kompleks z okazałym budynkiem fabrycznym w stylu ceglanego neogotyku. Po II wojnie światowej browar funkcjonował do lat 70. XX w. i produkowano w nim niepasteryzowane Piwo noworudzkie. Po generalnym remoncie trwającym w latach 1989-1995 budynek jest siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Budynek starostwa w Nowej Rudzie – przy ul. Niepodległości 2 związany jest z powstaniem powiatu noworudzkiego 26 sierpnia 1855 r., który istniał do 1 października 1932 r. Budynek został postawiony w 1877 r. z czerwonego piaskowca w stylu florenckiego neorenesansu szkoły berlińskiej za 90 tys. marek. Po II wojnie światowej, 8 grudnia 1946 r. w budynku nastąpiło otwarcie Szkoły Graficznej Dolnośląskiego Zarządu Państwowych Zakładów Graficznych, później był siedzibą szkoły milicyjnej, sądu, prokuratury, kolegium ds. wykroczeń, komornika, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Rady Gminy Nowa Ruda. Po gruntownym remoncie budynek przeznaczony jest na potrzeby Sądu Rejonowego w Kłodzku na: VII Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych i świetlicę kuratorską.

Dom przy ul. Żeromskiego 3 w Nowej Rudzie – wybudowany w Nowej Rudzie.
Drukarnia W. W. Klambta w Nowej Rudzie – znajduje się przy ul. Mikołaja Kopernika 8 w Nowej Rudzie.

Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Jedwabniczego "Nowar" – wybudowane w 1884 r. w Nowej Rudzie.
Figura św. Jana Nepomucena w Nowej Rudzie – barokową rzeźbę św. Jana Nepomucena postawiono w 1752 r. przy moście w miejscu, gdzie strumień Woliborka wpływa do rzeki Włodzica. Na postumencie znajduje się inskrypcja w języku łacińskim: EX / PIETATE VOVET / STATVAM LOCVS/ IS TE IOANNI SIS / TVTELARIS PRO / TEGE DIVE TVOS, mówiąca: Z pobożnej czci poświęciła ten pomnik tutejsza miejscowość Tobie, Janie. Bądź opiekunem, ochraniaj Twoich czcicieli. Data postawienia figury wynika z chronogramu, znajdującego się w treści inskrypcji. Figura przy ul. Piastów jest jedną z pięciu przedstawiających tego świętego w Nowej Rudzie; pozostałe znajdują się: na placu im. ks. M. Białowąsa, przy ul. Cmentarnej 1, ul. Radkowskiej 95 i ul. Cichej 2. Ta ostatnia jest zabezpieczona jest przed kradzieżą.
Fontanna w Nowej Rudzie – zwana jest Fontanną z grupą figuralną św. Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie chrztu.

Kopalnia Węgla Kamiennego Nowa Ruda – zlikwidowana kopalnia węgla kamiennego, która działała w Nowej Rudzie, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.
Most kolejowy nad Woliborką w Nowej Rudzie – wzniesiony w latach 1879–1880 nad potokiem Woliborka w Nowej Rudzie najwyższy most kolejowy w ówczesnych Niemczech. Poprowadzony po łuku na linii kolejowej nr 286 Kłodzko – Wałbrzych nazywany jest przez noworudzian Czarnym mostem. Wysokość od osi toru do powierzchni lustra wody potoku wynosi 36 m. Na dwóch kamiennych pylonach położono dwie nitowane stalowe konstrukcje o długości 148 m. Jedną z nich zdjęto w 1993, aby zmniejszyć ciężar.
Rządcówka w Nowej Rudzie – budynek ze schodami od ul. Niepodległości wzniesiono w 1860 r. w stylu wczesnego neoklasycyzmu.

Schronisko na Górze Świętej Anny (Annanaude) – nieistniejące schronisko turystyczne położone na wys. ok. 640 m n.p.m. na południowy zachód od szczytu Góry Świętej Anny w paśmie Wzgórz Włodzickich. Obiekt znajduje się w granicach administracyjnych Nowej Rudy.

Stadion Piasta Nowa Ruda – stadion piłkarski w Nowej Rudzie, w Polsce. Obiekt istniał jeszcze przed II wojną światową. Może pomieścić 3500 widzów. Swoje spotkania rozgrywają na nim piłkarze klubu Piast Nowa Ruda.

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny – kamienna wieża widokowa zbudowana w 1911 r. na stanowiącej część Wzgórz Włodzickich Górze Świętej Anny, w Nowej Rudzie na ziemi kłodzkiej. Budowla na Górze Świętej Anny jest jedną z kilku wież widokowych w Sudetach Środkowych. Inne znajdują się na: Górze Wszystkich Świętych, Grodziszczu, Kalenicy, Wielkiej Sowie, Włodzickiej Górze oraz w Suszynie.

TSR Słupiec – stalowa stacja nadawcza TVP wybudowana w 1991 roku.
Urząd Gminy w Nowej Rudzie – budynek mieszczący się przy ul. Niepodległości 56 wzniesiono na początku XX w. w stylu budownictwa ceglanego.
Willa rodziny Rose w Nowej Rudzie – znajduje się w parku przy ul. Mikołaja Kopernika 8. Willa należała do właścicieli wydawnictwa - rodziny Rose. Budynek został wzniesiony w 1886 r., w stylu budownictwa ceglanego, odnoszącego się do architektury średniowiecza, renesansu oraz manieryzmu. W parku rosną ciekawe okazy starodrzewia.

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych – kamienna wieża widokowa zbudowana w 1913 r. na Górze Wszystkich Świętych o wys. 648 m n.p.m., stanowiącej część Wzgórz Włodzickich w Nowej Rudzie-Słupcu w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.