
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – rezydencja Piastów śląskich powstała XIII w., obecnie siedziba Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu – muzeum założone w 1964 w Łambinowicach w celu dokumentowania i badania losów jeńców wojennych w czasie II wojny światowej, zabezpieczenia pozostałości po obozach jenieckich, które funkcjonowały w Lamsdorf w czasie wojny francusko-pruskiej, pierwszej oraz II wojny światowej i upamiętnienia zmarłych tam osób. Pierwotnie jako oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, jednak już w 1965 stało się samodzielnym Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Muzeum Regionalne w Głogówku – muzeum położone w Głogówku. Placówka działa w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku i mieści się w pomieszczeniach głogówieckiego zamku.

Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej – muzeum położone w Głubczycach. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu głubczyckiego i mieści się w budynku głubczyckiego ratusza.

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny – muzeum położone we wsi Góra Świętej Anny. Stanowi oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Izba Pamięci Lotników 15 Armii Powietrznej USAAF oraz Robotników Przymusowych i Jeńców Wojennych – prywatne muzeum położone w Kędzierzynie-Koźlu. Placówka ma swą siedzibę w Osiedlowym Domu Kultury „Lech” i jest prowadzona przez Stowarzyszenie „Blechhammer -1944”.

Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu – muzeum położone w Kędzierzynie-Koźlu, jego siedzibą są pozostałości zespołu zamkowego w Koźlu.

Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku – to samorządowa instytucja muzealna, zajmującą się gromadzeniem, konserwacją, opracowaniem i udostępnianiem dóbr kultury z terenu ziemi kluczborskiej i północnej części województwa opolskiego w zakresie archeologii, historii i etnografii, ze szczególnym uwzględnieniem pszczelarstwa gromadzonego z terenu całego kraju. Na uwagę zasługuje oddzielna kolekcja, którą jest zbiór dzierżonowski, czyli pamiątki po księdzu Janie Dzierżonie (1811-1906), twórcy nowoczesnego pszczelarstwa i patronie placówki. W muzeum gromadzone są również dokumenty dotyczące aktualnych wydarzeń w regionie, pomocnicze zbiory wystawiennicze, a w archiwum muzealnym – ikonografia pszczelarska oraz dokumentacja fotograficzna dotycząca muzeum i regionu. Wizytówką muzeum jest położony przed budynkiem pawilon, w którym znajduje się kolekcja współczesnych uli figuralnych wykonanych przez artystów ludowych i rzeźbiarzy amatorów z całego kraju.

Izba Regionalna Historii Lokalnej w Kolonowskiem – regionalna izba muzealna znajdująca się w Kolonowskiem przy ul. Leśnej 8.

JuraPark Krasiejów – muzeum paleontologiczne połączone z parkiem rozrywki umieszczone na ciągle aktywnym terenie wykopalisk paleontologicznych w Krasiejowie. Turyści, oprócz zwiedzenia muzeum i spędzenia czasu w parku rozrywki, mogą udać się na spacer po terenie dawnego wyrobiska iłu, gdzie mogą zobaczyć repliki zwierząt prehistorycznych.

Muzeum Powiatowe w Nysie – muzeum położone w Nysie. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu nyskiego, mieści się w gmachu nyskiego Pałacu Biskupiego

Oleskie Muzeum Regionalne im. Jana Nikodema Jaronia w Oleśnie – muzeum położone w Oleśnie, noszące imię Jana Nikodema Jaronia – poety i dramatopisarza, powstańca śląskiego. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.

Park Miniatur Olszowa – park miniatur, położony we wsi Olszowa. Obiekt jest prywatnym przedsięwzięciem Aleksandra Materli, powstałym na terenie dawnej stadniny koni i zajmującym powierzchnię ok. 2,5 ha.

Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku – muzeum położone w Ozimku. Placówka powstała w grudniu 2012 roku i jest prowadzona przez Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi. Jej siedzibą jest budynek biurowy Huty Małapanew.
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie - mieści się w Paczkowie przy ulicy Pocztowej 6. Muzeum zostało utworzone w byłej gazowni w listopadzie 1991 roku i stanowi jedyny w Polsce obiekt, gdzie w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Muzeum to obecnie dynamiczna i różnorodna ekspozycja, oddająca tempo zmian i szybkość technologicznego rozwoju gazownictwa. Przedmiotem ekspozycji jest stara architektura przemysłowa, zabytkowy ciąg produkcyjny oraz zbiory eksponatów związanych z gazownictwem.

Muzeum w Praszce – muzeum położone w Praszce. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.

Muzeum Ziemi Prudnickiej – muzeum regionalne w Prudniku zawierające zbiory z dziedziny archeologii, etnografii i historii południowej części obecnego województwa opolskiego.