
Kalendarium Legionów Polskich 1914–1918 – strona przedstawia wydarzenia w Legionach Polskich i Polskim Korpusie Posiłkowym w latach 1914–1918.

Legiony Polskie – polska formacja wojskowa, utworzona 27 sierpnia 1914 r. z inicjatywy polskich stronnictw politycznych w Galicji.

5 złotych 1934 Józef Piłsudski–Orzeł Strzelecki – okolicznościowa moneta pięciozłotowa, bita w srebrze, wprowadzona do obiegu 31 lipca 1934 r, rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 21 lipca 1934 r., wycofana z obiegu na podstawie rozporządzenia ministrów gospodarki, finansów i spraw wewnętrznych Rzeszy wydanego 22 listopada 1939 r. w okresie Generalnego Gubernatorstwa, według którego monety bite w srebrze w okresie II Rzeczypospolitej należało obowiązkowo wymieniać na pieniądze papierowe.

Klipa 10 złotych 1934 Józef Piłsudski-Orzeł Strzelecki – próbna moneta dziesięciozłotowa w formie kwadratowej klipy, z odwzorowaniem w centralnej części, okolicznościowej monety 10 złotych 1934 Józef Piłsudski-Orzeł Strzelecki. Podobnie jak pierwowzór, była wybita w celu upamiętnienia 20. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów.

10 złotych 1934 Józef Piłsudski-Orzeł Strzelecki – okolicznościowa moneta dziesięciozłotowa, bita w srebrze, wprowadzona do obiegu 31 lipca 1934 r. rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 21 lipca 1934 r., wycofana na podstawie rozporządzenia ministrów gospodarki, finansów i spraw wewnętrznych Rzeszy wydanego 22 listopada 1939 r. w okresie Generalnego Gubernatorstwa, według którego monety bite w srebrze w okresie II Rzeczypospolitej należało obowiązkowo wymieniać na pieniądze papierowe.

Grupa Polskich Legionów – związek organizacyjny Legionów Polskich.

Kryzys przysięgowy – kryzys związany z odmową złożenia przysięgi na wierność Królestwu Polskiemu i dotrzymanie braterstwa broni wojskom Niemiec i Austro-Węgier do końca I wojny światowej przez żołnierzy Legionów Polskich, który miał miejsce 9 i 11 lipca 1917.

Krzyż „Cnocie Wojskowej” – projekt odznaczenia dla żołnierzy Legionów Polskich, będący próbą reaktywowania Orderu Virtuti Militari.

Odznaka pamiątkowa „Krzyż Legionowy” – odznaka pamiątkowa Związku Legionistów Polskich.

Legion Śląski – oddział wojskowy utworzony w 1914 roku w Cieszynie, który został włączony do Legionu Wschodniego. Jako część II Brygady Legionów pod dowództwem płk. Józefa Hallera uczestniczył we wszystkich kampaniach wojennych w Karpatach i Besarabii, na Bukowinie i Wołyniu.

Legion Wschodni – polska formacja wojskowa utworzona we Lwowie w początkach sierpnia 1914 pod auspicjami Naczelnego Komitetu Narodowego.

My, Pierwsza Brygada („Legiony”) – pieśń I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Znana jest również pod tytułem Legiony to żołnierska nuta. Od 2007 oficjalna Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Odznaka pamiątkowa I Brygady Legionów lub Odznaka „Za wierną służbę” – odznaka honorowa I Brygady Legionów Polskich. Ustanowiona rozkazem Józefa Piłsudskiego z 6 sierpnia 1916 roku. Przez niektórych historyków uważana za pierwsze odznaczenie niepodległej Polski.

Orzełek legionowy – był graficznym symbolem Legionów Polskich

Rada Pułkowników – grupa starszych oficerów Legionów Polskich, istniejąca w roku 1916 jako opozycja w stosunku do Komendy Legionów oraz Naczelnej Komendy Armii.

Werndl M1867 – austro-węgierski karabin jednostrzałowy skonstruowany przez Josefa Werndla.

Związek Legionistów Polskich – najstarsza polska piłsudczykowska organizacja kombatancka i państwowo - niepodległościowa.