BielszowiceW
Bielszowice

Bielszowice − dzielnica Rudy Śląskiej, którą według danych z 2006 roku zamieszkiwało 9505 osób. Godłem Bielszowic jest skrzyżowany topór z siekierą.

BykowinaW
Bykowina

Bykowina – do 1951 samodzielna gmina Bykowina, obecnie dzielnica Rudy Śląskiej, którą według danych z 2006 roku zamieszkiwało 18 267 osób.

ChebzieW
Chebzie

Chebzie − dzielnica Rudy Śląskiej. Obecnie dzielnica pełni funkcję najważniejszego węzła komunikacyjnego w mieście. Ponadto swoją siedzibę ma tu Rudzka Biblioteka Publiczna, a także znajduje się tu zabytkowe osiedle przy ul. Styczyńskiego.

Czarny Las (Ruda Śląska)W
Czarny Las (Ruda Śląska)

Czarny Las – najmniejsza i najmłodsza dzielnica Rudy Śląskiej. 12 stycznia 2006 roku wydzielona decyzją Rady Miasta z dzielnic Wirek i Nowy Bytom; do 1922 roku część Bytomia. Obecnie znajduje się tu Ciężki Schron Bojowy nr 33 należący do punktu oporu Wzgórze 319 oraz siedziba Sądu Rejonowego.

GodulaW
Godula

Godula – dzielnica Rudy Śląskiej, którą według danych z 2006 roku zamieszkiwało 12 151 osób.

HalembaW
Halemba

Halemba (śl. Halymba) – dzielnica Rudy Śląskiej, do 1951 roku siedziba gminy Halemba. Według danych z 2006 roku Halembę zamieszkiwało 26 080 osób.

Kaufhaus (osiedle)W
Kaufhaus (osiedle)

Kaufhaus – zabytkowe osiedle robotnicze położone w Rudzie Śląskiej na granicy dwóch przemysłowych dzielnic: Nowego Bytomia i Chebzia. Jest to charakterystyczny ciąg budynków zlokalizowanych na łuku obecnej ulicy Niedurnego. Osiedle powstawało w kilku etapach, pierwsze 22 budynki zbudowane zostały w 1880 roku.

Kochłowice (Ruda Śląska)W
Kochłowice (Ruda Śląska)

Kochłowice – dzielnica miasta Ruda Śląska, dawniej samodzielna gmina Kochłowice. Pierwsza wzmianka o Kochłowicach pochodzi z 1360 r. Dawny herb gminny przedstawia budynek kościoła. Kochłowice w 2006 r. zamieszkiwało 12 738 osób.

Kolonia robotnicza FicinusW
Kolonia robotnicza Ficinus

Kolonia robotnicza Ficinus – historyczne osiedle robotnicze w Rudzie Śląskiej przy ul. Kubiny, wybudowane w latach 1860-1867 dla pracowników kopalni Błogosławieństwo Boże (niem. Gottessegen)

Nowy BytomW
Nowy Bytom

Nowy Bytom – dzielnica i centrum administracyjne miasta Ruda Śląska. W latach 1947–1958 odrębne miasto.

OrzegówW
Orzegów

Orzegów – dzielnica Rudy Śląskiej. W 2006 roku zamieszkiwało ją 8439 osób.

Osiedle Mickiewicza (Ruda Śląska)W
Osiedle Mickiewicza (Ruda Śląska)

Osiedle Mickiewicza znajduje się w centralnej części dzielnicy Ruda. Od strony północnej graniczy z torami kolejowymi linii kolejowej nr 137. Od wschodu osiedle graniczy z pozostałościami po Puszczy Kokotek, Od zachodu z centrum dzielnicy, a od południa z osiedlem Ruda Południowa. W skład osiedla wchodzą ulice: Mickiewicza, Norwida, Miłosza, Nałkowskiej i część ulicy Wieniawskiego.

Osiedle Paderewskiego (Ruda Śląska)W
Osiedle Paderewskiego (Ruda Śląska)

Osiedle Paderewskiego znajduje się we zachodniej części dzielnicy Wirek w Rudzie Śląskiej. Od strony północnej graniczy z dzielnicą Czarny Las, od zachodu z dzielnicą Bielszowice, od wschodu i południa z centrum dzielnicy.

Ruda (Ruda Śląska)W
Ruda (Ruda Śląska)

Ruda – najstarsza dzielnica Rudy Śląskiej. Według danych z 2006 roku zamieszkiwało 23 134 osób. W latach 1947–1958 samodzielne miasto, odrębne od Nowego Bytomia i Wirku.

Ruda PołudniowaW
Ruda Południowa

Ruda Południowa - część dzielnicy Ruda.

Rudzka KuźnicaW
Rudzka Kuźnica

Rudzka Kuźnica − to północna część dzielnicy Ruda w Rudzie Śląskiej. Rudzka Kuźnica leży na północ od rzeki Bytomka, granicząc na zachód z Zabrzem i od północy z Bytomiem. W Rudzkiej Kuźnicy znajdują się trzy ulice: ul. Jana III Sobieskiego, ul. Nad Bytomką i część ulicy Piastowskiej. Kuźnica była zamieszkiwana głównie w budynkach dwukondygnacyjnych przez robotników.

WirekW
Wirek

Wirek – dzielnica Rudy Śląskiej, którą według danych z 2006 roku zamieszkiwało 20 595 osób.