Przedgórze SudeckieW
Przedgórze Sudeckie

Przedgórze Sudeckie (332.1) – obszar (makroregion) położony na północ od właściwych Sudetów, będący z nimi w łączności, jednak oddzielony od Sudetów wyraźną linią tektoniczną . Pofałdowana równina – najwyższe wzniesienie: Ślęża 718 m n.p.m.

Diabelska KręgielniaW
Diabelska Kręgielnia

Diabelska Kręgielnia – rozbudowany system wąwozów utworzonych w utworach lessowych Wzgórz Strzelińskich zlokalizowany na wschodnich stokach Gromnika. Wąwozy Diabelskiej Kręgielni rozcinają płaty lessów na głębokość do 8 m. Najdłuższe formy dolinne osiągają tu do 750 m długości.

Jezioro MietkowskieW
Jezioro Mietkowskie

Jezioro Mietkowskie – największe w województwie dolnośląskim jezioro. Jest to jezioro zaporowe utworzone przez wybudowanie zapory na rzece Bystrzycy w Mietkowie, około 25 km na południowy zachód od granic Wrocławia. Geograficznie położone jest na Równinie Świdnickiej, w przecinającej ją Dolinie Bystrzycy i położone na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. Jezioro ma powierzchnię zalewu 9,29 km² i pojemność 65 mln m³ oraz maksymalną głębokość 13 metrów. Do jego budowy przystąpiono w roku 1974, a wypełnianie zbiornika zakończyło się w 1986. Ziemno-betonowa zapora ma długość 3,2 km i wysokość 17 m. Jezioro pełni funkcję zbiornika retencyjnego. Z dna jeziora wydobywane jest także kruszywo, co pogłębia dno. Spuszczenie wody i remont miały miejsce w roku 2007 i 2011.

Kamieniołom gnejsów w ChałupkachW
Kamieniołom gnejsów w Chałupkach

Kamieniołom gnejsów w Chałupkach – nieczynny kamieniołom, położony w masywie strzelińskim na Wysoczyźnie Ziębickiej na południowym zboczu wzgórza Łowiec w pobliżu wsi Chałupki. Dominującą skałą jest gnejs o budowie warstewkowej. Jaśniejsze warstwy składają się z kwarcu, skaleni sodowo-wapiennych, skaleni potasowych, muskowitu, biotytu i śladowych ilości granatu. Druga występująca skałą są łupki łyszczykowe, w których można wyróżnić biotyt, muskowit, kwarc i granat. Trzecią grupą skał są amfibolity zbudowane są one z amfiboli, epidotu oraz plagioklazów.

Misy WenusW
Misy Wenus

Misy Wenus – grupa skalna na wzgórzu Smolný vrch, położonym w Czechach, na Śląsku Czeskim, w kraju ołomunieckim, w północnej części powiatu Jesionik, na Przedgórzu Paczkowskim. Leży w odległości 4,5 km od Widnawy, a 4 km od Žulovéj.

Obniżenie PodsudeckieW
Obniżenie Podsudeckie

Obniżenie Podsudeckie (332.15) – według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego i Wojciecha Walczaka mezoregion wchodzący w skład Przedgórza Sudeckiego.

Przedgórze PaczkowskieW
Przedgórze Paczkowskie

Przedgórze Paczkowskie, czes. Žulovská pahorkatina (332.17) – według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego i W. Walczaka – mezoregion wchodzący w skład Przedgórza Sudeckiego. Obejmuje południowo-wschodnią część Przedgórza. Ciągnie się wąskim pasem pomiędzy Obniżeniem Otmuchowskim od północy, Płaskowyżem Głubczyckim od wschodu i Górami Złotymi od południa.

Rezerwat przyrody Muszkowicki Las BukowyW
Rezerwat przyrody Muszkowicki Las Bukowy

Rezerwat przyrody „Muszkowicki Las Bukowy” – leśny rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce, na Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich, na Przedgórzu Sudeckim, w woj. dolnośląskim.

Równina ŚwidnickaW
Równina Świdnicka

Równina Świdnicka (332.12) – według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego i Wojciecha Walczaka mezoregion wchodzący w skład Przedgórza Sudeckiego. Obejmuje środkową część Przedgórza. Jest to obszar położony na północ od właściwych Sudetów, oddzielony od nich wyraźną linią tektoniczną. Od północnego wschodu graniczy z Niziną Śląską, od południowego wschodu i południa z Masywem Ślęży, od południowego zachodu z Obniżeniem Podsudeckim i od północnego zachodu ze Wzgórzami Strzegomskimi.

Ścieżka edukacyjna po Przedgórzu SudeckimW
Ścieżka edukacyjna po Przedgórzu Sudeckim

Ścieżka Edukacyjna po Przedgórzu Sudeckim – szlak turystyczny w Polsce, powstały w 2005 na terenie Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.

Zbiornik TopolaW
Zbiornik Topola

Zbiornik Topola – zbiornik zaporowy, zbiornik retencyjny wybudowany w latach 1995 – 2003 na rzece Nysa Kłodzka, tuż powyżej miasta Paczków, tama ziemna. Przy maksymalnym piętrzeniu zbiornik ma powierzchnię 3,4 km² i pojemność 21,68 miliona m³. Wody zbiornika zasilają elektrownię wodną o mocy 1,56 MW.

Wychodnia żyły kwarcu w Wądrożu WielkimW
Wychodnia żyły kwarcu w Wądrożu Wielkim

Wychodnia żyły kwarcu – naturalne odsłonięcie geologiczne wchodzące w skład mezoregionu Wzgórza Strzegomskie. Wychodnia znajduje się przy głównej drodze, na południowo-zachodnim skraju miejscowości Wądroże Wielkie, w powiecie jaworskim, w środkowej części województwa dolnośląskiego. W 1980 roku została ustanowiona pomnikiem przyrody nieożywionej. Oprócz tego jest geostanowiskiem.

Wzgórza ImbramowickieW
Wzgórza Imbramowickie

Wzgórza Imbramowickie – północna część Równiny Świdnickiej, obejmująca wzniesienia pomiędzy dolinami rzek: Bystrzycy i Strzegomki. Najwyższym wzniesieniem Wzgórz Imbramowickich jest Pyszczyńska Góra.

Wzgórza StrzegomskieW
Wzgórza Strzegomskie

Wzgórza Strzegomskie – według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego mezoregion wchodzący w skład Przedgórza Sudeckiego.

Zalew SłupW
Zalew Słup

Zalew Słup – zbiornik retencyjny na Nysie Szalonej położony na Przedgórzu Sudeckim w województwie dolnośląskim, powiecie jaworskim, gminie Męcinka, 1 km na północny zachód od granic administracyjnych miasta Jawora.

Zbiornik MściwojówW
Zbiornik Mściwojów

Zbiornik Mściwojów – sztuczny zalew powstały wskutek przedzielenia koryta rzeki Wierzbiak zaporą ziemną o wysokości około 7,6 m i długości 300 m. Znajduje się w pobliżu wsi Mściwojów.