
Agencja Rynku Energii – organizacja mająca na celu świadczenie usług informacyjnych w obszarach związanych z sektorem energii i gospodarką energetyczną. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie agendom rządowym i przedsiębiorstwom energetycznym informacji o funkcjonowaniu sektora paliwowo-energetycznego oraz jego podsektorów i przedsiębiorstw energetycznych. Agencja rozpoczęła działalność w maju 1997 roku.

Akademia Inżynierska w Polsce jest powstałym w roku 1992, z inicjatywy Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, stowarzyszeniem wybitnych twórców polskiej techniki – inżynierów i przedsiębiorców. Liczba członków zwyczajnych AIP jest ograniczona do 300 osób. Jej celem jest wspieranie rozwoju nowoczesnych technologii i przedsiębiorczości innowacyjnej oraz wiązanie osiągnięć pracy inżynierskiej i wynalazczości w dziedzinie techniki z zastosowaniem ich w przemyśle, jak również promocja polskiej innowacyjności w kraju i za granicą. Od 2011 roku AIP ma status organizacji pożytku publicznego.
Fab Lab – rodzaj pracowni lub małego laboratorium, mającego dawać możliwość realizacji własnych projektów i pomysłów osobom chcącym realizować swoje marzenia, hobby, naukę lub pracę, a potrzebują narzędzi i przestrzeni oraz wiedzy technicznej.

Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – związek stowarzyszeń naukowo-technicznych o tradycji zapoczątkowanej przez założone w 1835 w Paryżu Towarzystwo Politechniczne Polskie. Od 1905 ma stałą siedzibę w Domu Technika w Warszawie, przy ul. Czackiego 3/5.

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (PLP) –działająca w oparciu o pracę społeczną organizacja lobbingowa założona w 1993 i działająca na rzecz polskiego przemysłu.

Polskie Towarzystwo Historii Techniki – stowarzyszenie, którego celem jest pogłębienie, utrwalanie i upowszechnianie wiedzy w dziedzinie historii techniki, przemysłu oraz nauk technicznych i działania na rzecz ochrony zabytków techniki, w tym wspieranie muzealnictwa technicznego.

Polskie Towarzystwo Politechniczne we Lwowie – organizacja zawodowa działająca w latach 1876-1939 we Lwowie, skupiająca do 1919 inżynierów działających w Galicji Wschodniej.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) – polska organizacja pozarządowa integrująca środowisko elektryków polskiego pochodzenia z całego świata. Dzięki otwartej formule członkostwa zrzesza ona zarówno inżynierów, jak i techników, oraz młodych adeptów szeroko rozumianej elektryki. SEP zajmuje się głównie działalnością popularyzatorską oraz edukacyjną. Zajmuje się także oceną zgodności wyrobów elektrycznych niskiego napięcia, poprzez Biuro Badawcze ds. Jakości, agendę SEP posiadającą akredytacje krajowe oraz uznania najbardziej prestiżowych organizacji międzynarodowych i europejskich. Prowadzi też szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową występując pod angielską nazwą Association of Polish Electrical Engineers. Należy do krajowej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Polsce oraz do europejskiej organizacji EUREL.

Stowarzyszenie Geodetów Polskich (SGP) – polska organizacja pozarządowa; zrzeszenie o charakterze naukowo-technicznym i zawodowym. Organizacja przyjęła obecną nazwę w 1953.

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) jest organizacją naukowo-techniczną zrzeszająca inżynierów i techników górnictwa, geologii oraz specjalności związanych i współdziałających z górnictwem. Za datę powstania stowarzyszenia uznaje się rok 1892.

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej (SITK) – organizacja naukowo-techniczną zrzeszająca inżynierów i techników specjalności związanych z transportem drogowym i kolejowym.

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) – organizacja użyteczności społecznej zrzeszająca inżynierów i techników mechaników wszystkich specjalności oraz zawodów pokrewnych. Należy do krajowej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Polsce

Towarzystwo Politechniczne Polskie w Paryżu – pierwsze w historii polskie stowarzyszenie inżynierskie założone w 1835 roku w Paryżu przez generała oraz inżyniera wojskowego Józefa Bema. Działało we Francji w latach 1835–1837 prowadząc działalność edukacyjną oraz pomocową wśród Polaków zmuszonych do emigracji po upadku powstania listopadowego.

Transportowy Dozór Techniczny (TDT) – państwowa osoba prawna utworzona na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym. Siedziba TDT znajduje się w Warszawie przy ul. Puławskiej 125.

Urząd Dozoru Technicznego (UDT) – instytucja państwowa powołana w celu zapewnienia bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Jako jednostka notyfikowana prowadzi działalność certyfikacyjną (UDT-CERT) i szkoleniową. Zapleczem badawczo-ekspertyzowym UDT jest Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego (CLDT) w Poznaniu. CLDT posiada certyfikaty akredytacji nr AB 001 oraz AP 136 wydane przez Polskie Centrum Akredytacji. Urząd powstał na podstawie dekretu z 26 października 1946 roku. W 1978 Urzędowi nadano statut.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej – centralny organ administracji rządowej utworzony 28 grudnia 1918 r., właściwy w sprawach z zakresu własności przemysłowej. Zadania i organizacja UPRP zostały określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (art. 259-2651).