Biblia ostrogskaW
Biblia ostrogska

Biblia ostrogska – pierwsze pełne wydanie drukowane wszystkich ksiąg Pisma Świętego przetłumaczonego na język cerkiewnosłowiański. Wydrukowana została przez drukarza Iwana Fedorowa w latach 1580–1581. Adresatami tej Biblii byli wyznawcy Kościoła Wschodniego, posługujący się językiem cerkiewnosłowiańskim. Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki swobodom zapewnionym prawosławiu na ziemiach ruskich Rzeczypospolitej.

Ostrogski (herb szlachecki)W
Ostrogski (herb szlachecki)

Ostrogski – polski herb książęcy (kniaziowski), wariant Ostrogski I Książę uznawany jest za odmianę herbu Leliwa i herbu Ogończyk.

Ostrogscy herbu własnegoW
Ostrogscy herbu własnego

Ostrogscy – ród kniaziowski (książęcy), biorący swe nazwisko od Ostroga na Wołyniu, prawdopodobnie pochodzący od dynastii Rurykowiczów i ich linii panującej nad księstwem pińsko-turowskim tj. od Światopełka II. Ich boczną linią byli książęta Zasławscy, używający także nazwiska Zasławscy-Ostrogscy.

Aleksander OstrogskiW
Aleksander Ostrogski

Aleksander Konstantynowicz Ostrogski herbu Ostrogski − książę, wojewoda wołyński, starosta perejasławski.

Anna Alojza ChodkiewiczW
Anna Alojza Chodkiewicz

Anna Alojza Chodkiewicz – księżna herbu Ostrogski, żona hetmana Jana Karola Chodkiewicza.

Anna OstrogskaW
Anna Ostrogska

Anna Ostrogska z Kostków – księżna herbu Dąbrowa. Córka wojewody sandomierskiego Jana Kostki i Zofii z Odrowążów.

Beata Łaska z KościeleckichW
Beata Łaska z Kościeleckich

Beata z Kościeleckich Łaska primo voto Ostrogska – córka Katarzyny Telniczanki i Andrzeja Kościeleckiego, podskarbiego koronnego.

Elżbieta OstrogskaW
Elżbieta Ostrogska

Elżbieta Ostrogska, znana jako Halszka Ostrogska lub Halszka z Ostroga – córka księcia Ilii (Eliasza) Ostrogskiego i Beaty Kościeleckiej, stała się dziedziczką ogromnej fortuny, na skutek czego padła ofiarą intryg matrymonialnych i politycznych, w które były zamieszane najbogatsze rody magnackie i rodzina królewska w XVI-wiecznej Polsce. Po śmierci bohaterka wielu dzieł literackich i legend ludowych, do dzisiaj też obecna w kulturze popularnej – jako duch Czarnej Halszki z zamku w Szamotułach.

Ilia OstrogskiW
Ilia Ostrogski

Ilia (Eliasz) Ostrogski – książę wołyński, starosta bracławski i winnicki, jedyny syn Konstantego Ostrogskiego i jego pierwszej żony Tatiany Anny Holszańskiej.

Janusz OstrogskiW
Janusz Ostrogski

Janusz Konstantynowicz Ostrogski herbu Ostrogski – książę, kasztelan krakowski, wojewoda wołyński, starosta białocerkiewski, włodzimierski, perejasławski, bohusławski, starosta niegrodowy czerkaski w 1593, starosta niegrodowy kaniowski w 1594, jeden z najbogatszych magnatów Rzeczypospolitej, pierwszy ordynat ostrogski.

Katarzyna LubomirskaW
Katarzyna Lubomirska

Katarzyna z Lubomirskich Ostrogska – polska szlachcianka, właścicielka Prokocimia.

Katarzyna OstrogskaW
Katarzyna Ostrogska

Katarzyna z Ostrogskich Zamoyska – polska szlachcianka, posiadająca starostwo knyszyńskie w 1642 roku i starostwo sokalskie.

Konstanty Ostrogski (hetman)W
Konstanty Ostrogski (hetman)

Konstanty Iwanowicz Ostrogski herbu własnego – książę, hetman najwyższy litewski w latach 1497–1500 i 1507–1530, wojewoda trocki od 1522 roku, kasztelan wileński od 1511 roku, starosta upicki, namiestnik bracławski i winnicki w 1497 roku, starosta bracławski, starosta łucki w latach 1507–1522, marszałek ziemi wołyńskiej w latach 1507–1522.

Konstanty Wasyl OstrogskiW
Konstanty Wasyl Ostrogski

Konstanty Wasyl Ostrogski – książę, ruski magnat, starosta włodzimierski, wojewoda kijowski od 1559 i marszałek ziemi wołyńskiej (1550), poczwórny senator, dowódca wojsk i obrońca kresów przeciwko Tatarom, działacz oświatowy, rozwijający kulturę i oświatę na Wołyniu, założyciel szkoły i drukarni, tworząc z miasta Ostroga wybitne ognisko oświaty i gromadząc uczonych na swym dworze.

Zofia OstrogskaW
Zofia Ostrogska

Zofia Ostrogska – polska księżniczka z ruskiego kniaziowskiego rodu Ostrogskich. Była jedną z najbogatszych polskich szlachcianek.

Zofia TarnowskaW
Zofia Tarnowska

Zofia Ostrogska z Tarnowskich, księżna herbu Leliwa, córka hetmana Jana Tarnowskiego i jego trzeciej żony Zofii Szydłowieckiej.