
Biblia ostrogska – pierwsze pełne wydanie drukowane wszystkich ksiąg Pisma Świętego przetłumaczonego na język cerkiewnosłowiański. Wydrukowana została przez drukarza Iwana Fedorowa w latach 1580–1581. Adresatami tej Biblii byli wyznawcy Kościoła Wschodniego, posługujący się językiem cerkiewnosłowiańskim. Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki swobodom zapewnionym prawosławiu na ziemiach ruskich Rzeczypospolitej.

Ostrogski – polski herb książęcy (kniaziowski), wariant Ostrogski I Książę uznawany jest za odmianę herbu Leliwa i herbu Ogończyk.

Ostrogscy – ród kniaziowski (książęcy), biorący swe nazwisko od Ostroga na Wołyniu, prawdopodobnie pochodzący od dynastii Rurykowiczów i ich linii panującej nad księstwem pińsko-turowskim tj. od Światopełka II. Ich boczną linią byli książęta Zasławscy, używający także nazwiska Zasławscy-Ostrogscy.

Aleksander Konstantynowicz Ostrogski herbu Ostrogski − książę, wojewoda wołyński, starosta perejasławski.

Anna Alojza Chodkiewicz – księżna herbu Ostrogski, żona hetmana Jana Karola Chodkiewicza.

Anna Ostrogska z Kostków – księżna herbu Dąbrowa. Córka wojewody sandomierskiego Jana Kostki i Zofii z Odrowążów.
Beata z Kościeleckich Łaska primo voto Ostrogska – córka Katarzyny Telniczanki i Andrzeja Kościeleckiego, podskarbiego koronnego.
Elżbieta Ostrogska, znana jako Halszka Ostrogska lub Halszka z Ostroga – córka księcia Ilii (Eliasza) Ostrogskiego i Beaty Kościeleckiej, stała się dziedziczką ogromnej fortuny, na skutek czego padła ofiarą intryg matrymonialnych i politycznych, w które były zamieszane najbogatsze rody magnackie i rodzina królewska w XVI-wiecznej Polsce. Po śmierci bohaterka wielu dzieł literackich i legend ludowych, do dzisiaj też obecna w kulturze popularnej – jako duch Czarnej Halszki z zamku w Szamotułach.

Ilia (Eliasz) Ostrogski – książę wołyński, starosta bracławski i winnicki, jedyny syn Konstantego Ostrogskiego i jego pierwszej żony Tatiany Anny Holszańskiej.

Janusz Konstantynowicz Ostrogski herbu Ostrogski – książę, kasztelan krakowski, wojewoda wołyński, starosta białocerkiewski, włodzimierski, perejasławski, bohusławski, starosta niegrodowy czerkaski w 1593, starosta niegrodowy kaniowski w 1594, jeden z najbogatszych magnatów Rzeczypospolitej, pierwszy ordynat ostrogski.

Katarzyna z Lubomirskich Ostrogska – polska szlachcianka, właścicielka Prokocimia.

Katarzyna z Ostrogskich Zamoyska – polska szlachcianka, posiadająca starostwo knyszyńskie w 1642 roku i starostwo sokalskie.

Konstanty Iwanowicz Ostrogski herbu własnego – książę, hetman najwyższy litewski w latach 1497–1500 i 1507–1530, wojewoda trocki od 1522 roku, kasztelan wileński od 1511 roku, starosta upicki, namiestnik bracławski i winnicki w 1497 roku, starosta bracławski, starosta łucki w latach 1507–1522, marszałek ziemi wołyńskiej w latach 1507–1522.

Konstanty Wasyl Ostrogski – książę, ruski magnat, starosta włodzimierski, wojewoda kijowski od 1559 i marszałek ziemi wołyńskiej (1550), poczwórny senator, dowódca wojsk i obrońca kresów przeciwko Tatarom, działacz oświatowy, rozwijający kulturę i oświatę na Wołyniu, założyciel szkoły i drukarni, tworząc z miasta Ostroga wybitne ognisko oświaty i gromadząc uczonych na swym dworze.

Zofia Ostrogska – polska księżniczka z ruskiego kniaziowskiego rodu Ostrogskich. Była jedną z najbogatszych polskich szlachcianek.

Zofia Ostrogska z Tarnowskich, księżna herbu Leliwa, córka hetmana Jana Tarnowskiego i jego trzeciej żony Zofii Szydłowieckiej.