
Historia Szczecina – obejmuje dzieje miasta od powstania słowiańskiej osady w I tys. n.e. po czasy współczesne. Szczecin założyli Wkrzanie na przełomie VII/VIII wieku na dzisiejszym Wzgórzu Zamkowym. Początkowo była to typowa osada rolników i hodowców, jednak wraz z rozwojem handlu i rzemiosła przebudowano ją do grodu. W takiej postaci w X wieku opisywał Szczecin Ibrahim ibn Jakub, który nazwę miejscowości zapisał jako Sadżin.

Gryfici – dynastia książąt pomorskich panująca na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. Nazwa rodu ukształtowała się w XV wieku i została zaczerpnięta od gryfa, którego członkowie rodziny używali jako swojego herbu od 1214 roku.

Kabinet Pomorski – ozdobny mebel w formie kabinetu o wymiarach 1,15 m (szerokość) na 1,36 m (wysokość), wykonany w latach 1610 - 1617 pod kierunkiem Philippa Hainhofera. Zleceniodawcą był pomorski książę Filip II. Mebel tworzyło w augsburskich pracowniach ponad 20 rzemieślników. Na jego wyposażenie składały się przyrządy naukowe, przedmioty codziennego użytku i służące rozrywce; należał do najwyższej klasy tego typu obiektów w Europie.

Kalendarium historii Szczecina – chronologiczny zbiór wydarzeń z historii Szczecina.

Konsulat RP w Szczecinie – polska placówka konsularna działająca w okresie międzywojennym w Szczecinie.

Okręg wyborczy nr 20 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1991–1993) obejmował województwo szczecińskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1991. Wybieranych było w nim 10 posłów w systemie proporcjonalnym.

Okręg wyborczy nr 44 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001) obejmował województwo szczecińskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1993. Wybieranych było w nim 10 posłów w systemie proporcjonalnym.

Opona Croya – monumentalny gobelin powstały na zamówienie księcia pomorskiego Filipa I, będący manifestem wiary luterańskiej na Pomorzu Zachodnim.

{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "email". Pommersches Archiv der Wissenschaften und des Geschmaks — czasopismo (kwartalnik) w języku niemieckim wychodzące w Szczecinie w latach 1783–1786, propagujące prądy oświeceniowe w artykułach naukowych, publicystyce i niewielkich tekstach literackich, wydawane przez J.Ph.A. Hahna i Gottharda Friedricha Pauliego.

Powiat Randow – prusko-niemiecka jednostka podziału terytorialnego w latach 1818–1939, powiat w prowincji Pomorze, w rejencji szczecińskiej. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim - w powiecie polickim i mieście Szczecin oraz w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie i w kraju związkowym Brandenburgia.

Rejencja szczecińska – prusko-niemiecka jednostka podziału terytorialnego w latach 1816–1945, obejmująca dzisiejsze Pomorze Zachodnie i Pomorze Przednie. Stolicą był Stettin. Siedziba władz rejencji znajdowała się początkowo na Zamku Książąt Pomorskich, a następnie od 1911 r. na Wałach Chrobrego, w gmachu obecnego Urzędu Wojewódzkiego. Rejencja wchodziła w skład prowincji Pomorze. W skład tej prowincji wchodziły także: rejencja koszalińska, rejencja stralsundzka do 1932 r. i rejencja pilska od 1938 r. Teren dawnej rejencji należy obecnie do Polski, województwa zachodniopomorskiego, powiatów kamieńskiego, gryfińskiego, goleniowskiego, pyrzyckiego, stargardzkiego oraz miasta na prawach powiatu Szczecin i Świnoujście, jak i do Niemiec, do kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, powiatów Vorpommern-Greifswald, Mecklenburgische Seenplatte oraz Vorpommern-Rügen.

Sedina – mityczna, kobieca postać uosabiająca Szczecin. Wymyślona w XIX wieku była personifikacją handlowego i morskiego charakteru miasta. Przedstawiana była jako postać kobieca na łodzi, w towarzystwie boga handlu Merkurego, nimf i potworów morskich. Po ponad wieku i zmianie przynależności państwowej miasta jej postać przez jednych odbierana jest jako piękny symbol portowego Szczecina, podczas gdy innym przeszkadza to, że przypomina jego niemiecką przeszłość. Plany rekonstrukcji fontanny z postacią Sediny istnieją w mieście od lat 90. XX wieku i tyle też czasu trwa spór o jej rolę dla kreowania tożsamości miasta i postrzegania jego historii.
Bombardowania Szczecina – bombardowania miasta, w tym także naloty dywanowe, przeprowadzone głównie w 1944 roku przez lotnictwo brytyjskie RAF i amerykańskie USAAF.

Tryptyk z Ciećmierza – gotyckie retabulum ołtarzowe poświęcone Najświętszej Marii Pannie, znajdujące się obecnie w katedrze św. Jakuba w Szczecinie. Datowane na lata 1380-1390. Cenny przykład XIV-wiecznego ołtarza szafiastego, wykonanego przez nieznanego snycerza. Ze względu na opracowanie rzeźby ołtarz zaliczany jest do kręgu Madonn na lwach.

Wielkie Miasto Szczecin – nazwa obszaru utworzonego uchwałą rządu pruskiego 15 października 1939 roku, w którego skład, obok terytorium miasta Szczecina, weszły następujące gminy:z terenu powiatu Randow: Żelechowa, Golęcino, Gocław, Stołczyn, Skolwin, Police, Mścięcino, Siedlice, Przęsocin, Bukowo, Warszewo, Osów, Pilchowo (część), Wołczkowo (część), Bezrzecze, Krzekowo, Mierzyn (część), Stobno (część), Pomorzany, Gumieńce, Ustowo, Warzymice, Będargowo (część), Karwowo, Przecław, Kurów, Siadło Górne, Siadło Dolne, Dąbie (część), Zdroje, Podjuchy; z terenu powiatu Gryfino: Żydowce, Klęskowo, Bukowe, rewir leśny Puszczy Bukowej, części gmin Binowo, Radziszewo, Chlebowo oraz Kołowo; z terenu powiatu Nowogard: Sławociesze oraz część gminy Wielgowo.

Wojna szwedzko-duńska 1675-79 miała miejsce w latach 1675–1679 i była częścią ogólnoeuropejskich zmagań w ramach wojny Francji z koalicją.