11 Dywizja Cesarstwa NiemieckiegoW
11 Dywizja Cesarstwa Niemieckiego

11 Dywizja Cesarstwa Niemieckiego – niemiecki związek taktyczny okresu Cesarstwa Niemieckiego, stacjonujący we Wrocławiu.

Abisynia (Poznań)W
Abisynia (Poznań)

Abisynia – osiedle w Poznaniu zlokalizowane w trójkącie ulic: Grunwaldzka, Bułgarska i Marszałkowska. Znajduje się w obrębie jednostki obszarowej miasta Kasztelanów. Stanowi cenną pamiątkę rozwoju urbanistycznego miasta i zespół architektury modernistycznej.

Dom Inwalidy w PoznaniuW
Dom Inwalidy w Poznaniu

Dom Inwalidy w Poznaniu – nieistniejąca poznańska siedziba Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, zlokalizowana przy ul. Piekary 6. Budynek został zburzony w 1945.

Elektrownia gminna na Wildzie w PoznaniuW
Elektrownia gminna na Wildzie w Poznaniu

Elektrownia gminna na Wildzie w Poznaniu – budynek dawnej elektrowni gminy Wilda o architekturze utrzymanej w stylu arkadowym. Obiekt znajduje się w Poznaniu przy ul. Dolna Wilda 87, na skraju parku Jana Pawła II, na obszarze SIM Łęgi Dębińskie, na osiedlu samorządowym Wilda.

Fabryka wódek Franza Kantorowicza w PoznaniuW
Fabryka wódek Franza Kantorowicza w Poznaniu

Fabryka wódek Franza Kantorowicza – wytwórnia wódek i innych napojów alkoholowych należąca początkowo do Franza Kantorowicza, funkcjonująca w Poznaniu od 1823 do 1968.

Gospoda TargowaW
Gospoda Targowa

Gospoda Targowa – zlikwidowane w początku XXI wieku drewniane osiedle barakowe w Poznaniu zlokalizowane pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Sowińskiego i Słoneczną, nieco na północ od dawnego dworu Palaczów.

Góra KawalerskaW
Góra Kawalerska

Góra Kawalerska – nieistniejące (splantowane) wzgórze ostańcowe zlokalizowane w Poznaniu, na terenie Śródki.

Hejnał PoznaniaW
Hejnał Poznania

Hejnał Poznania – jeden z najstarszych hejnałów miejskich; tradycja wygrywania hejnału w Poznaniu pochodzi, co najmniej z czasów renesansu, informacje o trębaczach miejskich pochodzą z dokumentów z XV w. Melodia oparta jest na tradycji, nie zachował się zapis hejnału z tamtych czasów. Jednakże prosta melodia, oparta na naturalnym trójdźwięku, umożliwia odtworzenie na prostym, bezwentylowym instrumencie: rogu czy trąbce wskazuje na dawne pochodzenie. W 1726 zawieszono działalność trębacza. Od 1749 r. hejnał wygrywano wielokrotnie w ciągu doby, co godzinę od 19 do 6 rano i od 11 do 14. Tradycja wykonywania hejnału trwała do XIX w. Hejnał był odgrywany także po I wojnie światowej aż do 1939.

Kronika Miasta PoznaniaW
Kronika Miasta Poznania

Kronika Miasta Poznania – kwartalnik historyczno-miejski, wydawany w Poznaniu od 1923 r.

Przechadzki po mieścieW
Przechadzki po mieście

Przechadzki po mieście – cykl felietonów autorstwa Marcelego Mottego.

Przyroda (Poznań)W
Przyroda (Poznań)

Przyroda – ostatecznie zlikwidowane w 1965 slumsowe osiedle w Poznaniu zlokalizowane pomiędzy ulicami Marcelińską, Swobodą, Bukowską i Bułgarską.

Stołeczne Miasto PoznańW
Stołeczne Miasto Poznań

Stołeczne Miasto Poznań – tytuł Poznania, stanowiący jego pełną nazwę, używany dla zachowania tradycji w okazjach uroczystych.

Święty Gotard (Poznań)W
Święty Gotard (Poznań)

Święty Gotard – osada przedlokacyjna, która istniała na terenie lokowanego w 1253 lewobrzeżnego Poznania. Obecnie nazwa zanikła. Osada w żadnych źródłach nie nosiła nazwy miasta, a mieszkańców nigdzie nie określono jako mieszczan (cives).

Towarzystwo Przyjaciół MuzykiW
Towarzystwo Przyjaciół Muzyki

Towarzystwo Przyjaciół Muzyki – polskie towarzystwo muzyczne działające w Poznaniu.

Wzgórze KapitulneW
Wzgórze Kapitulne

Wzgórze Kapitulne – nieistniejące (splantowane) wzgórze ostańcowe zlokalizowane w Poznaniu, na terenie Zagórza

Złota Góra (Poznań)W
Złota Góra (Poznań)

Złota Góra – nieistniejące (splantowane) wzgórze ostańcowe zlokalizowane w Poznaniu, na terenie Starego Miasta, pomiędzy kościołem Najświętszej Krwi Pana Jezusa, a klasztorem dominikanów, w sąsiedztwie przedlokacyjnej osady Święty Gotard.