
Andezyt pieniński – subwulkaniczny andezyt występujący w Pieninach i Beskidzie Sądeckim. Wydobywany był w kilku kamieniołomach w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim, w Polsce. Skała pochodzi z miocenu. Istnieje kilka odmian tej skały, wśród których głównymi są andezyt amfibolowy oraz andezyt augitowo-amfibolowy.

Biała Marianna – szlachetna odmiana marmuru o śnieżnobiałym kolorze, z miejscowymi zabarwieniami koloru jasnoróżowego i jasnożółtego.

Dolomit Libiąż – dolomit eksploatowany w Libiążu, w powiecie chrzanowskim, województwie małopolskim, w Polsce oraz w innych okolicznych kamieniołomach. Skała pochodzi z triasu.

Granit strzeliński (Strzelin) – handlowa nazwa szarego granitu pochodzącego z intruzji Strzelina, wchodzącego w skład masywu strzelińskiego na bloku przedsudeckim. Wiek intruzji oceniany jest na 303-283 mln lat. Należy do waryscyjskiego piętra strukturalnego. Nazwa pochodzi od miasta Strzelin.

Piaskowiec Barcice – piaskowiec wydobywany w Barcicach w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Stary Sącz. Jest to piaskowiec magurski. Pod względem geologicznym należy do płaszczowiny magurskiej w Karpatach Zewnętrznych. Wiek piaskowca Barcice to górny eocen – oligocen.

Piaskowiec cergowski – piaskowiec występujący w jednostkach dukielskiej i śląskiej Karpat Zewnętrznych. Wiek piaskowca cergowskiego to dolny oligocen. Od miejsca wydobycia nazywany także piaskowiec Komańcza.

Piaskowiec Długopole – piaskowiec wydobywany w Długopolu Górnym, w gminie Międzylesie, w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim, w Polsce. Wiek piaskowca Długopole to kreda.

Piaskowiec godulski – piaskowiec wydobywany w kilku lokalizacjach w Brennej i w jej pobliżu, w gminie Brenna, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim, w Polsce. Pod względem geologicznym należy do warstw godulskich w Beskidzie Śląskim. Jego wiek to kreda.

Piaskowiec męciński – piaskowiec wydobywany w Męcinie w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Limanowa. Jest to piaskowiec magurski facji muskowitowej. Pod względem geologicznym leży w podjednostce raczańskiej płaszczowiny magurskiej, w Karpatach Zewnętrznych. Wiek piaskowca męcińskiego to górny eocen – oligocen.

Piaskowiec Radków – piaskowiec wydobywany w Radkowie, w gminie Radków, w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim, w Polsce. Pod względem geologicznym leży w niecce śródsudeckiej, w Górach Stołowych. Jego wiek to kreda.

Piaskowiec tumliński – piaskowiec wydobywany w kilku lokalizacjach na Wzgórzach Tumlińskich, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim, w Polsce. Należy do północno-zachodniego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich. Wiek piaskowca tumlińskiego to trias.

Piaskowiec Wartowice – piaskowiec wydobywany w kilku lokalizacjach w Wartowicach i w ich pobliżu, w gminie Warta Bolesławiecka, w powiecie bolesławieckim, w województwie dolnośląskim, w Polsce. Pod względem geologicznym leży w niecce północnosudeckiej. Jego wiek to górna kreda (koniak).

Wapień dębnicki – dewoński (żywecki) krystaliczny wapień wydobywany w kamieniołomie w Dębniku, w kolorze od szarego do czarnego, wykorzystywany w kamieniarstwie, jako materiał okładzinowy i zdobniczy. Stosowany był głównie w barokowych kościołach, a wykonywano z niego portale, ołtarze, posadzki itd. Nazwa „marmur” jest zwyczajowa i powstała ze względu na fakt, iż skała ta uzyskuje bardzo dobry poler, co upodabnia ją pod względem wyglądu do marmuru.

Wapienie pińczowskie – kamienie naturalne zaliczane do wapieni lekkich. Materiał wydobywany głównie w okolicach Pińczowa i używany w budownictwie od X wieku.

Zlepieniec zygmuntowski – zlepieniec występujący w Paśmie Bolechowickim Gór Świętokrzyskich, w powiecie kieleckim, województwie świętokrzyskim, w Polsce. Skała pochodzi z permu.