
Kujawiak Browary Bydgoskie – nieistniejący browar w Bydgoszczy

Bydgoski Kombinat Budowlany „Wschód” – istniejący w latach 1969–1994 kombinat budowlany w Bydgoszczy, producent elementów prefabrykowanych tzw. wielkiej płyty oraz główny wykonawca osiedli mieszkaniowych w regionie bydgoskim w latach 70. i 80. XX wieku.

CTL Tankpol Sp. z o.o. – polski przewoźnik kolejowy istniejący w latach 1992-2012, a wchodzący w skład grupy CTL Logistics.

DAG Fabrik Bromberg – druga co do wielkości pod względem powierzchni fabryka zbrojeniowa koncernu Dynamit Nobel AG w III Rzeszy, istniejąca w latach 1939–1945, zlokalizowana i zamaskowana w Puszczy Bydgoskiej. Zadaniem fabryki była produkcja miotających i kruszących materiałów wybuchowych oraz wypełnianie nimi skorup pocisków i łusek amunicji wojskowej (elaboracja). Budowa fabryki zmieniła całkowicie południowo-wschodnią okolicę Bydgoszczy, wyposażając ją w setki kilometrów dróg, bocznic kolejowych oraz tysiące budynków, służących różnym celom. Jednocześnie zachowane zostało zalesienie oraz separacja tego terenu, służące w czasach wojny maskowaniu, zaś po wojnie – utrzymaniu tajności i bezpieczeństwa prowadzonej tu działalności produkcyjnej chemikaliów i materiałów wybuchowych.

Fabryka Cementu Wapiennego Waldemara Jenischa – nieistniejąca już fabryka w Lisim Ogonie, producent cementu wapiennego.

Fabryka Ekstraktów Garbarskich – istniejąca w latach 1954-1970 fabryka w Bydgoszczy, producent garbników roślinnych, w latach 1970-1992 funkcjonująca jako oddział Zakładów Sklejek i Chemicznego Przerobu Drewna w Bydgoszczy.

Farbiarnia Wilhelma Koppa w Bydgoszczy – przedsiębiorstwo istniejące w latach 1903–1945 w Bydgoszczy. Pozostały po nim zabytkowy budynek poprzemysłowy jest elementem Wenecji Bydgoskiej.

Fabryka Form Metalowych „Formet” S.A. – istniejąca w latach 1973–2013 fabryka w Bydgoszczy, producent form metalowych do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.

Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne „Foton” – istniejąca w latach 1926–2007 fabryka w Bydgoszczy, jedyny w Polsce producent materiałów światłoczułych na podłożu papierowym.

Garbarnia Buchholza – fabryka skór istniejąca w latach 1845–1992 w Bydgoszczy. Pozostały po niej zabytkowy budynek administracyjny jest siedzibą Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Pomorskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Kobra” – byłe przedsiębiorstwo z siedzibą w Bydgoszczy produkujące obuwie, jedno z największych w Polsce, istniało do 1992 roku.

Rafineria spirytusu Augusta Frankego w Bydgoszczy – przedsiębiorstwo istniejące w latach 1827-1945 w Bydgoszczy. Pozostałe po niej zabytkowe budynki poprzemysłowe są elementami Wenecji Bydgoskiej.

Romet – nazwa powstałego w 1971 roku przedsiębiorstwa „Zjednoczone Zakłady Rowerowe” w Bydgoszczy, które powstały w 1948 z połączenia mniejszych bydgoskich zakładów rowerowych o przedwojennym rodowodzie oraz zakładów Poznaniu i Czechowicach-Dziedzicach, a później także w Jastrowiu, Kowalewie i Wałczu, a także marka produkowanych przez te zakłady w latach 1948–1998 rowerów i motorowerów.

Zakłady Chemiczne Zachem w Bydgoszczy – istniejące w latach 1948–2014 w Bydgoszczy przedsiębiorstwo branży wielkiej syntezy chemicznej.

Zakłady Graficzne im. Komisji Edukacji Narodowej – najstarsza i największa drukarnia w Bydgoszczy, istniejąca w latach 1806-2008. W dwudziestoleciu międzywojennym jeden z większych zakładów poligraficznych w Polsce, wydawca ekskluzywnych wydawnictw polskich, a po 1945 r. - największy w kraju kombinat poligraficzny w zakresie druku podręczników i czasopism pedagogicznych.