Baszta Czapników w KrakowieW
Baszta Czapników w Krakowie

Baszta Czapników – nieistniejąca już baszta w ciągu murów miejskich w Krakowie. Baszta stała u wylotu ulicy św. Tomasza na planty.

Brama Poboczna w KrakowieW
Brama Poboczna w Krakowie

Brama Poboczna − nieistniejąca już "brama" krakowska stanowiąca część murów obronnych miasta, choć w rzeczywistości była to jedynie Furta Poboczna od strony południowej ulicy Kanoniczej, gdzie kończył się mur obronny u samego podnóża Wawelu. Nazwa, pod którą jest znana w źródłach historycznych jako brama ukształtowała się w XVII wieku. Brama ta pozwalała przedostać się poza mury, nad Wisłę. Mieściła się na terenie obecnej posesji przy ul. Kanoniczej 25. Była jedną z ośmiu krakowskich bram miejskich obok floriańskiej, sławkowskiej, grodzkiej, wiślnej, szewskiej, mikołajskiej-rzeźniczej, nowej.

Brama Szewska w KrakowieW
Brama Szewska w Krakowie

Brama Szewska − nieistniejąca już brama w Krakowie, była częścią okołu i fortyfikacji miejskich. Była jedną z ośmiu krakowskich bram obronnych obok floriańskiej, sławkowskiej, grodzkiej, wiślnej, mikołajskiej-rzeźniczej, nowej, pobocznej.

Cmentarz MariackiW
Cmentarz Mariacki

Cmentarz Mariacki – dawny cmentarz przykościelny przy kościele Mariackim na Starym Mieście w Krakowie. Został założony w 1222 r. w tym samym czasie co kościół, a zlikwidowany w 1796 r. ze względu na biskupi zakaz grzebania zmarłych w obrębie murów z 1795 r. oraz ze względu na wprowadzenie w 1797 r. przez Austriaków nowych przepisów sanitarnych zakazujących pochówków w granicach miasta.

Dom Notariusza w KrakowieW
Dom Notariusza w Krakowie

Dom Notariusza – nieistniejący już budynek przylegający do krakowskiego ratusza na Rynku Głównym w Krakowie. Wzniesiony w XIV wieku. Przylegał do budynku ratusza od północy na wysokości środkowego wejścia do krakowskich sukiennic. Po pożarze w 1555, wcielony do Spichlerza Miejskiego wybudowanego w latach 1561-1563 jako jedna z jego izb.

Langierówka KrakowskaW
Langierówka Krakowska

Langierówka – nieistniejący już budynek przylegający do Sukiennic na wprost wylotu ul. Szewskiej. Dobudowany na początku XVII wieku przez rajcę krakowskiego Joachima Ciepielowskiego w formie przejścia pośrodku Sukiennic tworząc tzw. krzyż architektoniczny. Domek w 1873 przy okazji gruntownej przebudowy Sukiennic został wcielony do ich gmachu.

Ludwisarnia krakowskaW
Ludwisarnia krakowska

Ludwisarnia miejska w Krakowie – nieistniejący już zakład rzemieślniczy, w którym odlewano i obrabiano przedmioty z brązu, spiżu, miedzi i mosiądzu, głównie odlewano działa. Była zlokalizowana w pobliżu Bramy Sławkowskiej, dokładnie na terenie międzymurza w ciągu fortyfikacji miejskich.

Most Karola w KrakowieW
Most Karola w Krakowie

Most Karola – nieistniejący już most w Krakowie nad rzeką Wisłą, którego budowę rozpoczęto w 1801, a funkcjonował w latach 1802–1813. Łączył krakowski Kazimierz z miastem Podgórze u wylotu dzisiejszych ulic Gazowej i K. Brodzińskiego.

Na Goldzie w KrakowieW
Na Goldzie w Krakowie

Golda – niewielki, pusty kąt na płycie krakowskiego Rynku Głównego zlokalizowany pomiędzy dzisiejszą Wieżą Ratuszową a wylotem ul. Brackiej, tuż pod Kamienicą Pod Ewangelistami. Nazwa z języka staropolskiego oznacza Na Hołdzie i jej etymologia związana jest z odbieraniem przez króla w tym miejscu hołdów lennych i hołdów mieszkańców Krakowa. Po koronacji wystawiono tutaj bowiem drewniane podwyższenie (trybuna) zwane Theatrum. To właśnie tutaj w 1525 Albrecht Hohenzolern składał hołd Zygmuntowi I Staremu.

Nieistniejące obiekty krakowskiego Rynku GłównegoW
Nieistniejące obiekty krakowskiego Rynku Głównego

Byłe obiekty krakowskiego Rynku Głównego – budynki, budowle i inne obiekty, których już nie ma na krakowskim rynku, głównie ze względu na podjęte w XIX wieku decyzje o ich wyburzeniu. Powstawały one i ulegały przeobrażeniom w toku rozwoju Krakowa, przy czym istotne dla ich rozwoju były następujące okresy:XI – XIII wiek – okres przedlokacyjny XIII – XIV wiek – wczesnolokacyjny okres drewniany XIV – XVIII wiek – lokacyjny okres murowany XIX – XX wiek – przeobrażenia, wyburzenia, współczesna renowacja

Piwnica Świdnicka w KrakowieW
Piwnica Świdnicka w Krakowie

Piwnica Świdnicka, zwana również Indiami – nieistniejąca już piwiarnia zlokalizowana w północno-wschodnim narożniku piwnic krakowskiego ratusza, z oknami wychodzącymi na Rynek, pod adresem Rynek Główny 1.

Postrzygalnia KrakowskaW
Postrzygalnia Krakowska

Postrzygalnia – nieistniejące już średniowieczne pomieszczenia urzędu pomiaru sukna zlokalizowane na rynku krakowskim w południowo-zachodnim narożniku Sukiennic od strony ul. Brackiej służące jako postrzygalnia. W 1873 przy okazji gruntownej przebudowy Sukiennic wcielona do ich gmachu.

Smatruz KrakowskiW
Smatruz Krakowski

Smatruz Krakowski – wielobranżowa hala targowa dla drobnego handlu na krakowskim rynku nie miał jednego, stałego miejsca. W średniowieczu i czasach nowożytnych określany jako smatruz, w Krakowie jako szmatruz, z niemieckiego Schmetterhaus.

Spichlerz Miejski w KrakowieW
Spichlerz Miejski w Krakowie

Spichlerz Miejski – nieistniejący już budynek zlokalizowany na Rynku Głównym w Krakowie, przylegający do budynku ratusza. Był dwa razy większy od ratusza. Miał attykę pokrytą malaturami z wizerunkami królów. W podziemiach spichlerza znajdowała się Piwnica Świdnicka. Był jasnego koloru, w przeciwieństwie do ceglanego ratusza.

Więzienie ratuszowe w KrakowieW
Więzienie ratuszowe w Krakowie

Więzienie ratuszowe – nieistniejące już więzienie znajdujące się w krakowskim ratuszu na Rynku Głównym. Więzienie składało się z dwóch części – kabat oraz kazamatów.