Huta Miedzi Głogów – kombinat metalurgiczny w Głogowie, zajmujący się hutnictwem miedzi.

Huta Miedzi Legnica – najstarsza huta miedzi na terenie Polski. Położona w Legnicy.

KGHM Ecoren SA – przedsiębiorstwo wysokich technologii założone 7 grudnia 2006, spółka córka KGHM Polska Miedź. 31 stycznia 2014 połączyło się z KGHM Metraco.

KGHM Polska Miedź S.A. – spółka strategiczna, jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Według danych podawanych przez spółkę KGHM jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra na świecie. W mniejszych ilościach KGHM produkuje także złoto, koncentrat palladu i platyny (93 kg), ołów a także metale ziem rzadkich. KGHM wydobywa także sól kamienną.

Kolej Aglomeracyjna Zagłębia Miedziowego (KAZM) – planowany system kolei aglomeracyjnej w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, położonym w województwie dolnośląskim.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE) – specjalna strefa ekonomiczna ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 kwietnia 1997. Obejmuje 18 podstref położonych w środkowej części województwa dolnośląskiego. Zajmują łącznie powierzchnię 1200 ha.

Muzeum Miedzi w Legnicy – muzeum utworzone w 1962 roku w Legnicy przez Tadeusza Gumińskiego.

Turysta Zagłębia Miedziowego – regionalna odznaka turystyczna ustanowiona przez zarząd wojewódzki PTTK w Legnicy i zatwierdzona przez Prezydium Zarządu Głównego PTTK.

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy – przedsiębiorstwo państwowe istniejące w latach 1975–1995, zajmujące się prowadzeniem transportu miejskiego i regionalnego na obszarze województwa legnickiego.

Zakład Hydrotechniczny KGHM – oddział KGHM Polska Miedź S.A., odpowiedzialny za utrzymanie, eksploatację i rozbudowę składowiska Żelazny Most, gdzie trafiają odpady poflotacyjne z procesu wzbogacania rudy. Składowisko jest umieszczone w naturalnym obniżeniu i otoczone wałami. Do rozbudowy składowiska używa się materiału o najgrubszej frakcji, odseparowanego ze składowanego odpadu. Materiał jest transportowany na składowisko hydrotechniczne, następnie następuje jego naturalna segregacja i sedymentacja. Najdrobniejszy materiał jest składowany w centralnej części składowiska w postaci zawiesiny. Woda krąży w obiegu zamkniętym.

Zakłady Górnicze „Rudna” – podziemna kopalnia rudy miedzi na północ od miasta Polkowice. Zakład jest oddziałem KGHM Polska Miedź, jedną z trzech czynnych kopalni miedzi w Polsce.
Zakłady Górnicze Lubin – podziemna kopalnia miedzi położona na północy Lubina, oddział KGHM Polska Miedź. Jej budowę rozpoczęto 1 stycznia 1960.

Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice – oddział KGHM Polska Miedź, jedna z 3 działających kopalń miedzi w Polsce, położona na zachód od Polkowic. Kopalnia ta powstała w wyniku połączenia w 1996 kopalń Polkowice i Sieroszowice. Kopalnia Polkowice rozpoczęła pracę w 1968, a kopalnia Sieroszowice – w 1980.Roczne wydobycie: 12 mln t polimetalicznej rudy zawierającej ok. 201 tys. ton miedzi, 390 tys. kg srebra, ponadto uzyskuje się ok. 234 000 t soli. Szyby: 11 szybów wentylacyjnych, z czego 3 pełnią również funkcję wydobywczą. System eksploatacji: Komorowo-filarowy z ugięciem stropu, z częściowym wypełnieniem zrobów kamieniem Zasoby przemysłowe: 409 mln t

Zalew Słup – zbiornik retencyjny na Nysie Szalonej położony na Przedgórzu Sudeckim w województwie dolnośląskim, powiecie jaworskim, gminie Męcinka, 1 km na północny zachód od granic administracyjnych miasta Jawora.

Żelazny Most – największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych, należący do KGHM Polska Miedź. Obiekt ten jest integralnym elementem ciągu technologicznego produkcji miedzi.