Kopalnia BergthalW
Kopalnia Bergthal

Kopalnia Bergthal – jedna z pierwszych kopalń węgla kamiennego na obszarze dzisiejszych Katowic, działająca od 1789 do 1823 roku. 20 grudnia 1788 roku nadanie górnicze od Wyższego Urzędu Górniczego uzyskał hrabia Felicjan Mieroszewski, właściciel ordynacji mysłowickiej. Pole Bergthal znajdowało się na terenie ówczesnych lasów mysłowickich.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Boże Dary”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Boże Dary”

Kopalnia Węgla Kamiennego Boże Dary – kopalnia węgla kamiennego w Katowicach, która została założona w 1901 i działała jako samodzielny zakład do 1 stycznia 1976 roku. Zbudowana przez książąt pszczyńskich w latach 1901-1903, na ich terenach należących wówczas do terenu Podlesia, w pobliżu Kostuchny, w celu eksploatacji w innym miejscu pokładu Emanuel, tego samego, który eksploatowała przemysłowo od połowy XVIII w. inna kopalnia książąt, Emanuelssegen (Murcki).

Kopalnia Węgla Kamiennego „Gottwald”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Gottwald”

Gottwald – kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Katowicach, dzielnicy Dąb, w okolicach dzisiejszych ul. Chorzowskiej i ul. Jana Nepomucena Stęślickiego. Obecnie kopalnia nie istnieje.

Kopalnia JacobW
Kopalnia Jacob

Kopalnia Jacob – zlikwidowana kopalnia węgla kamiennego, która znajdowała się na terenie dzisiejszych Katowic, na obszarze jednostki pomocniczej Giszowiec, przy obecnej ulicy Pszczyńskiej.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Jerzy”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Jerzy”

Kopalnia Węgla Kamiennego Jerzy − nieistniejąca kopalnia węgla kamiennego, funkcjonująca w latach 1844–1928 na terenie dawnej gminy Dąbrówka Mała.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Katowice”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Katowice”

Kopalnia Węgla Kamiennego „Katowice” – nieistniejąca kopalnia znajdująca się w centrum Katowic, w dzielnicy Bogucice, działająca w latach 1823–1999. Do 1936 roku nosiła nazwę „Ferdynand”. Na jej terenie obecnie znajdują się siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Kleofas”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Kleofas”

Kopalnia Węgla Kamiennego Kleofas − zlikwidowana kopalnia węgla kamiennego, działająca od 1845 do listopada 2004 roku, znajdująca się w Katowicach, których szyby znajdowały się na terenach trzech jednostek pomocniczych: Dąb, Osiedle Witosa i Załęże, a także w Chorzowie-Batorym. W ostatnim czasie funkcjonowania była częścią Katowickiego Holdingu Węglowego.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki-Staszic”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki-Staszic”

Kopalnia Węgla Kamiennego Murcki-Staszic – dawna kopalnia węgla kamiennego w Katowicach z siedzibą przy ulicy Karolinki 1 na terenie jednostki pomocniczej Giszowiec, powstała 1 stycznia 2010 roku w wyniku połączenia KWK Murcki i KWK Staszic. Kopalnia ta początkowo należała do Katowickiego Holdingu Węglowego, natomiast 1 kwietnia 2017 roku została przejęta przez Polską Grupę Górniczą. 1 stycznia 2021 roku kopalnię Murcki-Staszic połączono z kopalnią Wujek, tworząc zakład pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego Staszic-Wujek. Ruch Murcki został zlikwidowany.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki”

Kopalnia Węgla Kamiennego Murcki – kopalnia węgla kamiennego, znajduje się w Katowicach, w jednostce pomocniczej Kostuchna. Od 1769 do 1945 roku nosiła nazwę Emanuelssegen z przerwami w latach 1922–1936, gdy nazywała się Emanuel i 1937–1939 Książę Maria. W latach 1947–1948 przyłączona do kopalni Boże Dary. Dnia1 stycznia 2010 roku kopalnia Murcki została połączona z KWK Staszic i otrzymała nazwę KWK Murcki-Staszic.

Kopalnia PepitaW
Kopalnia Pepita

Kopalnia Pepita – zlikwidowana kopalnia węgla kamiennego, która znajdowała się na terenie dzisiejszych Katowic, na obszarze jednostki pomocniczej Giszowiec, w rejonie ulicy Sosnowej i Górniczego Stanu, nieopodal osiedla Adama.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Staszic”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Staszic”

Kopalnia Węgla Kamiennego Staszic – kopalnia węgla kamiennego w Katowicach z siedzibą na terenie jednostki pomocniczej Giszowiec, przy ulicy Karolinki 1. Wchodzi ona w skład Kopalni Węgla Kamiennego Staszic-Wujek, będącej jednym z oddziałów Polskiej Grupy Górniczej.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Szczęście Luizy”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Szczęście Luizy”

Kopalnia Węgla Kamiennego „Szczęście Luizy” – zlikwidowana kopalnia węgla kamiennego w pobliżu osady Borki w Roździeniu, będącym obecnie częścią jednostki pomocniczej Szopienice-Burowiec w Katowicach.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Wesoła”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Wesoła”

Kopalnia Węgla Kamiennego „Wesoła” − kopalnia węgla kamiennego w Katowicach-Murckach. Od 1 stycznia 2007 roku kopalnia funkcjonuje jako ruch „Wesoła” Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice-Wesoła”, która należy do Polskiej Grupy Górniczej. Położona jest w Murckach i Wesołej.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”

Kopalnia Węgla Kamiennego Wieczorek – kopalnia węgla kamiennego w likwidacji, wchodząca w skład Spółki Restrukturyzacji Kopalń, znajdująca się w Katowicach. Siedziba kopalni znajduje się w jednostce pomocniczej Janów-Nikiszowiec, przy ul. Szopienickiej 58.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek”W
Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek”

Kopalnia Wujek − kopalnia węgla kamiennego (KWK) w Katowicach, leżąca na terenie dawnej osady Katowicka Hałda.