Biblioteka Europejskiego Centrum SolidarnościW
Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności

Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności – działa na terenie Gdańska w ramach instytucji kultury Europejskie Centrum Solidarności.

Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii NaukW
Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk

Biblioteka Gdańska PAN – biblioteka w Gdańsku. Mieści się w zabytkowym gmachu zbudowanym w latach 1902-1904 przy ul. Wałowej na gdańskim Starym Mieście.

Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu MedycznegoW
Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – biblioteka uczelniana posiadająca największy w województwie pomorskim księgozbiór z zakresu medycyny, farmacji, stomatologii, pielęgniarstwa, ochrony zdrowia oraz nauk pokrewnych. Biblioteka Główna wraz z Biblioteką Wydziału Farmaceutycznego oraz bibliotekami instytutów, klinik i zakładów tworzy system biblioteczno-informacyjny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Biblioteka Główna Uniwersytetu GdańskiegoW
Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego

Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego (BGUG) – została utworzona z bibliotek jednostek, na bazie których powstał Uniwersytet Gdański - Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku oraz Biblioteki Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Swoją działalność rozpoczęła 1 lipca 1970.

Biblioteka Politechniki GdańskiejW
Biblioteka Politechniki Gdańskiej

Biblioteka Politechniki Gdańskiej (BPG) – jest największą i najstarszą w Północnej Polsce naukową biblioteką techniczną. Gromadzi, udostępnia i pośredniczy w dostępie do źródeł informacji z zakresu nauk reprezentowanych na poszczególnych Wydziałach Politechniki Gdańskiej.

Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Budownictwa Wodnego PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, założony w 1953 roku w Gdańsku. Jego misją jest zastosowanie metod technicznych badań podstawowych i rozwój technologii gospodarczego korzystania z wód.

Gdańskie Towarzystwo NaukoweW
Gdańskie Towarzystwo Naukowe

Gdańskie Towarzystwo Naukowe – założone w roku 1922 jako Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku z inicjatywy Polonii Gdańskiej i działało do roku 1939. Po wojnie reaktywowane w roku 1945, a pod obecną nazwą działa od roku 1956. Obecnie ma 5 wydziałów i wydaje m.in. Rocznik Gdański, Gdańskie Studia Językoznawcze, Acta Biologica et Medica, Pomorskie Monografie Toponomastyczne, Peribalticum. Obecnie prezesem jest Jerzy Błażejowski.

Instytut Badań nad Gospodarką RynkowąW
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Fundacja Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) – założony w 1989 niezależny pozarządowy ośrodek analityczno-badawczy, działający na zasadzie think thanku obywatelskiego. Inicjatorami powołania Instytutu byli Jan Szomburg i Janusz Lewandowski. Przedmiotem zainteresowania Instytutu są sprawy gospodarcze oraz polityka państwa.

Instytut BałtyckiW
Instytut Bałtycki

Instytut Bałtycki – instytut naukowo-badawczy w Gdańsku o statusie stowarzyszenia, zajmujący się zagadnieniami wybrzeża krajów nadbałtyckich i gospodarką morską, stosunkami polsko-niemieckimi i polsko-skandynawskimi.

Instytut EnergetykiW
Instytut Energetyki

Instytut Energetyki – instytut badawczy związany z energetyką, znajdujący się w Warszawie.

Instytut KaszubskiW
Instytut Kaszubski

Instytut Kaszubski – instytucja naukowa o profilu humanistycznym i regionalnym – kaszubsko-pomorskim, i charakterze badawczo-popularyzatorskim, istniejąca od 1996 r. w Gdańsku. Skupia ponad 100 osób ze środowiska naukowego, głównie z Pomorza, organizuje i koordynuje badania, integruje środowisko, promuje zagadnienia pomorskie, prowadzi m.in. działalność wydawniczą i gospodarczą. Jej prezesem od początku jest prof. Józef Borzyszkowski, a sekretarzem prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii NaukW
Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk

Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Gdańsku. Został założony w 1956 roku.

Instytut Morski w GdańskuW
Instytut Morski w Gdańsku

Instytut Morski w Gdańsku – jednostka naukowo-badawcza resortu. Placówka wykonuje prace naukowe, badawcze i wdrożeniowe: m.in. zajmuje się modernizacją i eksploatacją portów, oceanografią operacyjną, czy problematyką zagospodarowania regionu nadmorskiego. Misją Instytutu jest dbałość o zachowanie wartości morza i zrównoważony rozwój polskiej gospodarki morskiej. Instytut opracowuje studia wykonalności i eksperyzy oraz udziela konsultacji w zakresie: hydrotechniki morskiej, geotechniki, oceanografii operacyjnej, ochrony środowiska, transportu, logistyki, zagospodarowania przestrzennego regionu nadmorskiego, modernizacji i eksploatacji portów, żeglugi śródlądowej, turystyki, bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, elektroniki morskiej, a także tworzenia baz danych i monitoringu zjawisk ciągłych. W ramach instytutu funkcjonują nowoczesne, dobrze wyposażone laboratoria. Jednostka posiada nowoczesny statek naukowo-badawczy RV IMOR - typu katamaran, który stanowi pływające, specjalistyczne laboratorium morskie, przeznaczone do wykonywania kompleksowych usług badawczych w płytkowodnej strefie przybrzeżnej w oparciu o najnowocześniejsze technologie badawcze..

Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w GdańskuW
Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku

Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku – placówka naukowa zajmującą się badaniami biologii ptaków. Pełni również funkcję jedynej w Polsce krajowej centrali obrączkowania ptaków.

Towarzystwo Przyrodnicze w GdańskuW
Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku

Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku – jedno z najstarszych towarzystw naukowych na ziemiach polskich.