
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie – jeden z 6 wydziałów Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie powstały w 1990 roku wyniku reorganizacji Wydziału Humanistycznego ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Kształci studentów na jedenastu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk humanistycznych i nauk społecznych na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.
Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego – mieści się w tym samym budynku, co Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Do 1 września 2008 tworzyły wspólnie Wydział Filologiczno-Historyczny.

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego – jeden z 9 wydziałów Uniwersytetu Opolskiego w Opolu powstały w 1996 roku w wyniku reorganizacji Filologiczno-Historycznego i podzielenia go na wyżej wymieniony oraz Wydział Filologiczny. Jest największym wydziałem na uczelni kształcącym studentów na dziewięciu kierunkach zaliczanych do nauk humanistycznych, na studiach stacjonarnych, wieczorowych oraz niestacjonarnych.

Wydział Socjologiczno-Historyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego (WS-H UR) – istniejący w latach 1994-2019 jeden z 12 wydziałów Uniwersytetu Rzeszowskiego powstały w 1994 roku w wyniku reorganizacji Wydziału Społeczno-Pedagogicznego i podzielenia go na wyżej wymieniony oraz Wydział Pedagogiczny. Kształcił studentów na dziesięciu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk humanistycznych i społecznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii Pomorskiej w Słupsku – historyczny wydział Akademii Pomorskiej w Słupsku powstały wraz z powołaniem do życia tej uczelni w 1969 roku jako Wydział Humanistyczny. Pod obecną nazwą działał od 2001 od 2019 roku. Kształcił studentów na sześciu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk humanistycznych, na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych oraz wieczorowych.

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego – jeden z siedmiu wydziałów Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego siedziba znajduje się przy ulicy Krakowskiej 71–79 oraz przy alei Piastów 40B w Szczecinie.

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – jeden z 12, a także jeden z największych wydziałów Uniwersytet Śląski w Katowicach powstały w 1973 roku w wyniku przekształcenia dotychczasowego Wydziału Humanistycznego. Kształci studentów na ośmiu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk humanistycznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – jeden z 18 wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego – nieistniejący już wydział Uniwersytetu Warszawskiego powołany do życia w ramach podziału Wydziału Humanistycznego w 1950 r., kształcący w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Prowadzone były w nim także studia doktoranckie. Z dniem 1 września 2020 został podzielony na Wydział Archeologii, Wydział Historii oraz Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce.
Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego – jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 1988 roku w wyniku reorganizacji Wydziału Filozoficzno-Historycznego i podzielenia go na wyżej wymieniony oraz Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Kształci studentów na ośmiu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk humanistycznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – jeden z 16 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wydział Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – jednostka naukowo-dydaktyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II założona wraz z całym uniwersytetem w 1918 roku.

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego (WH UZ) – jeden z 13 wydziałów Uniwersytetu Zielonogórskiego powstały w 1971 wraz z powołaniem do życia Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Zielonej Górze. Kształci studentów na sześciu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk humanistycznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.