
Wojciech Bartecki – polski działacz narodowy w zaborze pruskim, adwokat i notariusz. Ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, a następnie studia prawnicze we Wrocławiu. W 1884 r. osiadł w Nowym Tomyślu, gdzie początkowo pracował jako sędzia, a potem jako notariusz i adwokat. W trudnych czasach Kulturkampfu doprowadził do budowy świątyni katolickiej w tym mieście. Później zabiegał każdorazowo o przysyłanie do Nowego Tomyśla księdza-Polaka. Za działalność na rzecz utrzymania polskości podlegał stałej kontroli policyjnej. Zmarł dwa miesiące po oswobodzeniu Nowego Tomyśla przez powstańców wielkopolskich. Uczczono go tablicą pamiątkową przy ul. Piłsudskiego oraz nazwą sąsiedniej ulicy.

Marcin Biedermann – polski bankier, działacz narodowy, pośrednik polskiego obrotu ziemią w Wielkopolsce.
Jan Brejski – działacz narodowy i polonijny, dziennikarz, wydawca, działacz państwowy II Rzeczypospolitej, poseł na Sejm Ustawodawczy, wojewoda pomorski.

Józef Chociszewski – redaktor, wydawca, pisarz ludowy, działacz narodowy.

Ignacy Mielżyński, – hrabia, podpułkownik kawalerii Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, polski działacz narodowy w Wielkopolsce i na Śląsku, w 1922 posiadał majątki ziemskie o powierzchni 10 970 ha.
Irena Nieżychowska, z domu Wolszlegier, polska działaczka społeczna i narodowa.

Leon Janta-Połczyński – polski ziemianin, prawnik, polityk, działacz społeczny, minister rolnictwa i dóbr państwowych w pięciu rządach II RP, senator I i III kadencji, członek Naczelnej Rady Ludowej w 1918 roku.

Karol Rzepecki – księgarz, działacz społeczny i polityczny, redaktor „Sokoła”, poseł na Sejm I kadencji w II RP, członek Naczelnej Rady Ludowej w 1918 roku.

Zygmunt Seyda – polski prawnik, działacz narodowy, publicysta, poseł do sejmu pruskiego i Sejmu II RP, związany z endecją.

Józef Szydzik – ksiądz katolicki, polski działacz narodowy, budowniczy Kalwarii Wielewskiej, zasłużony proboszcz chełmżyński i fordoński.

Melchior Józef Wierzbicki – prawnik, polski działacz narodowy i społeczny, organizator polskich władz politycznych i gospodarczych w Bydgoszczy w 1920 r.

Adam Woliński – prawnik polski, adwokat, członek rady miejskiej Poznania, działacz narodowy w Wielkopolsce.