Beit Kraków - organizacja zarejestrowana w 2009, działającą w nurcie judaizmu reformowanego. Jest ona niezależna od Związku Postępowych Gmin Żydowskich-Beit Polska. Prowadzi różnorodną ofertę programów edukacyjnych, religijnych i kulturalnych. Z uwagi na obecność w społeczności wielu artystów, duży nacisk jest kładziony na poznawanie żydowskiej tradycji również poprzez sztukę. Przewodnikiem duchowym od 2009 roku jest rabin Tanja Segal, pierwsza kobieta rabin w Polsce.

Beit Warszawa – nazwa używana przez: Fundację Beit Warszawa, stowarzyszenie Towarzystwo Kultury Żydowskiej Beit Warszawa oraz postępową gminę żydowską funkcjonująca w ramach Związku Postępowych Gmin Żydowskich w RP.

Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense – ul. Pomorska 18 w Łodzi. Powstała z inicjatywy Arnolda Mostowicza. Fundacja podejmuje różnorodne działania służące ratowaniu i ochronie dorobku kultury Żydów łódzkich oraz przywracaniu i utrwalaniu pamięci o nich. Od początku działalności szczególną troską został objęty, największy w Europie, łódzki cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej. W starej części cmentarza wytyczono, oczyszczono i oznakowano tablicami informacyjnymi, aleje i ulice.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, FODŻ– fundacja założona na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Światową Organizacją Żydowską ds. Restytucji i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Jej celem jest ochrona materialnych reliktów kulturowego dziedzictwa Żydów w Polsce.
Fundacja Rodziny Nissenbaumów – istniejąca od 1983 roku fundacja z siedzibą w Warszawie założona przez pochodzącego z Polski Sigmunda Nissenbauma.

Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych powstało w 2010 roku i zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie w Sądzie Rejonowym w Warszawie. Jego celem jest prowadzenie, promocja i popularyzacja badań naukowych języka i cywilizacji jidysz, jest grupą osób, które badają teksty żydowskie.
Polskie Towarzystwo Studiów Żydowskich powstało w 1995 roku i zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie w lutym 1996 roku. Jego celem jest prowadzenie, promocja i popularyzacja badań naukowych nad historią i kulturą Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Żydów w Polsce, oraz współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami i towarzystwami o podobnym charakterze.

Fundacja Shalom – niezależna organizacja pozarządowa, zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000 187833. Powołana jako amerykańsko-polsko-izraelska Fundacja Shalom w 1988 roku z inicjatywy aktorki Gołdy Tencer, działa na rzecz kultywowania pamięci tradycji żydowskich w Polsce.

Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce – stowarzyszenie zrzeszające osoby ocalałe z Holocaustu, które urodziły się w latach 1926–1945. Zostało założone w 1991 roku.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – stowarzyszenie założone w 1951, mające na celu zachowanie i utrwalenie pamięci o kulturze i historii Żydów polskich oraz ich wkładzie w kulturę światową. Swoje cele realizuje m.in. wspierając działalność Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (TSKŻ) – świecka organizacja żydowska powstała w 1950 w wyniku połączenia Centralnego Komitetu Żydów Polskich i Żydowskiego Towarzystwa Kultury.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma – instytucja z siedzibą w Warszawie, zajmująca się badaniami nad dziejami i kulturą Żydów w Polsce.