
Bydgoszcz – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, siedziba wojewody i jednostek mu podporządkowanych oraz największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Położone na styku czterech makroregionów Pojezierzy Południowobałtyckich, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, od wschodu graniczy z Wisłą, która poprzez Przełom Fordoński zwraca się ku Morzu Bałtyckiemu. Miasto położone jest w pradolinie rzeki Brdy, na wysokości 60 m n.p.m. Ciągnie się od Łąk Nadnoteckich aż po Wisłę, gdzie Brda ma swoje ujście. Od strony południowej i północnej usytuowane są pasma wysoczyzn.

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy – jedno z kilkudziesięciu polskich archiwów państwowych, właściwe terytorialnie dla powiatów województwa kujawsko-pomorskiego należących wcześniej do województwa bydgoskiego, z siedzibą przy ulicy Dworcowej 65 w Bydgoszczy.

Hejnał Bydgoszczy – sygnał muzyczny, powstały w 1946 r. z okazji obchodów 600-lecia nadania przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich Bydgoszczy.

Herb Bydgoszczy – jeden z symboli miejskich Bydgoszczy w postaci herbu, który powstał tuż po nadaniu jej praw miejskich (1346), jego godło było wówczas zbliżone do współczesnych nam herbów Nakła nad Notecią i Śremu. Jego ostateczny kształt uformowany został jeszcze w XV wieku, następne stulecia ugruntowały tylko ten wizerunek, uzupełniając go dodatkowymi elementami. Co najmniej od połowy XVI stulecia w zwieńczeniu środkowej, najwyższej baszty, pojawiał się krzyż i chorągiewka, pozostałe skrajne wieże wieńczyły kule bądź iglice. Krzyż pozostawał elementem miejskiego godła aż do 1936 roku. Przyczyna pozbawienia herbu tego atrybutu heraldycznego nie jest znana. Pewnym modyfikacjom ulegał również kształt baszt obronnych, które najczęściej były kryte dachem namiotowym, chociaż pojawiały się również wieże otwarte u góry. Zastosowane w herbie barwy heraldyczne odbiegają od heraldycznej konwencji i są dalekie od barw naturalnych.

Izba Kontroli Rachunkowej Poczt i Telegrafów (IKR) − instytucja publiczna, której celem było kontrolowanie pocztowych przepływów finansowych. Została utworzona 1 maja 1921. Jej siedzibą była Bydgoszcz, gmach dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Jagiellońskiej.

Legenda Wyspy Wisielca – bydgoska legenda, związana z historią jednej z wysp rzecznych, położonych na Brdzie. Legenda opowiada o tragicznej miłości pięknej szlachcianki Julii Szafrańskiej do młodego flisaka Macieja z Suchowej.

Okręg wyborczy nr 13 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991) obejmował Bydgoszcz. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1989. Wybieranych było w nim 5 posłów w systemie większościowym.

Bydgoszcz jest ważnym ośrodkiem medycznym w skali krajowej, dzięki rozwiniętej infrastrukturze, wyższej uczelni medycznej kształcącej odpowiednie kadry, a także dzięki obecności wybitnych specjalistów, którzy słyną z nowatorskich przedsięwzięć medycznych. W 2014 r. pracowało w Bydgoszczy 3680 lekarzy, 4091 pielęgniarek oraz 472 położnych.

Pomorski Inspektorat Okręgowy Straży Granicznej – Inspektorat Okręgowy Nr 2 Straży Granicznej, utworzony został w marcu 1928 roku. Pierwszą siedzibą był Czersk, która została później przeniesiona do Bydgoszczy.

Skarb bydgoski – skarb złotych monet i wyrobów złotniczych pochodzący z II połowy XVII w., znaleziony w roku 2018 w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz – związek międzygminny obejmujący 19 gmin leżących w strefie oddziaływania aglomeracji Bydgoszczy.

Współpraca zagraniczna Bydgoszczy obejmuje oficjalną wymianę na płaszczyźnie kulturalnej, oświatowej, naukowej, gospodarczej czy sportowej z miastami partnerskimi, z którymi miasto podpisało umowę o wzajemnej współpracy, oraz z miastami zaprzyjaźnionymi.