
Brama Chińska – murowana brama, stanowiąca jedno z wejść do Parku Zamkowego w Pszczynie od strony ul. Katowickiej. Jedyny zachowany fragment dawnego ogrodzenia parku.
Brama Wybrańców, zwana również „Wartą” − powstała w 1687 roku, najstarsza zachowana do dziś w niezmienionej formie część kompleksu zamkowego w Pszczynie. Usytuowana w południowo-zachodniej części rynku, była głównym wjazdem na teren zamku. Wzniesiona została przez budowniczego Consilio Miliusa na zlecenie ówczesnego właściciela zamku, Baltazara Promnitza, w miejscu dawnej, XV-wiecznej wartowni z mostem zwodzonym przez fosę. Mieściła pomieszczenia dla straży zamkowej. Żołnierze do straży, wybierani przez Promnitzów spośród chłopów z podległych im włości, byli nazywani właśnie „wybrańcami”. Pszczyńscy „wybrańcy” strzegli zamku do 1875 roku.
Dwór „Ludwikówka” – zabytkowa budowla w typie okazałego dworu szlacheckiego, utrzymanego w stylu klasycystycznym, przy ul. Chopina w Pszczynie. Dawny dwór rezydencyjny książąt pszczyńskich, obecnie własność prywatna. Wpisany do rejestru zabytków byłego woj. katowickiego pod nr A/537/65 z datą 7 lutego 1966. Gruntownie restaurowany w latach 2008–2010.

Kamienica Pod Murzynkiem – kamienica przy ul. Piastowskiej 6 w Pszczynie.
Kamienica Pod Okiem Opatrzności – XVIII-wieczna, barokowa kamienica przy ulicy Ratuszowej 2 w Pszczynie.

Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie – muzeum założone w 1985 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, znajdujące się w Pszczynie przy ulicy Piastowskiej 26 w kamienicy z przełomu XVIII i XIX wieku.

Kamienica Frykówka w Pszczynie – barokowa kamienica w północnej pierzei Rynku w Pszczynie. Poprzez uliczkę Ratuszową sąsiaduje z miejskim ratuszem.

Ratusz w Pszczynie – neorenesansowy budynek usytuowany północnej pierzei rynku w Pszczynie, przylega do budynku zboru ewangelicko-augsburskiego. Od trzech wieków jest siedzibą władz miejskich.

Rynek w Pszczynie – centralny plac miasta Pszczyna w województwie śląskim, uformowany do dzisiejszej postaci na miejscu średniowiecznego placu targowego.
Zagroda Wsi Pszczyńskiej – skansen w Pszczynie, grupujący zabytki drewnianej architektury ludowej z regionu pszczyńskiego. Został utworzony w 1975 roku na powierzchni ok. 2 ha na terenie Parku Kolejowego. Po rozbudowie w 2013 roku skansen zyskał m.in. replikę młyna wodnego, budynek usługowy z kasą i sklepem z pamiątkami oraz altanę położoną nad stawem. Skansen jest położony we wschodniej części zabytkowego parku pszczyńskiego. Na blisko dwóch hektarach zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Najstarszym zabytkiem jest spichlerz dworski z Czechowic (1784). Prawdziwą atrakcją jest również stodoła ośmioboczna z Kryr, chałupa z Grzawy (1831), kuźnia z Goczałkowic i młyn wodny z Bojszów, w którym dzisiaj mieszczą się sale wystawowe.
Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka w Pszczynie na Górnym Śląsku, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku, zbudowanego zapewne w miejscu wcześniejszej fortyfikacji. Następnie zamek przebudowano w XVI wieku w stylu renesansowym, a w XVIII wieku w stylu barokowym i ponownie w XIX wieku w stylu francuskiego baroku z czasów Ludwika XIII. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless, a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.