Twierdza KostrzynW
Twierdza Kostrzyn

Twierdza Kostrzyn – zespół fortyfikacji wzniesionych i użytkowanych pomiędzy XV a XX wiekiem w Kostrzynie nad Odrą i jego okolicach.

Bastion FilipW
Bastion Filip

Bastion Filip - jeden z bastionów twierdzy Kostrzyn, w jej południowo-zachodniej części, nieopodal Bramy Chyżańskiej.

Brama Berlińska w Kostrzynie nad OdrąW
Brama Berlińska w Kostrzynie nad Odrą

Brama Berlińska – jedna z bram twierdzy Kostrzyn, w jej północnej części.

Brama ChyżańskaW
Brama Chyżańska

Brama Chyżańska - jedna z bram twierdzy Kostrzyn, w jej południowo-zachodniej części, nieopodal Bastionu Filip.

Fort CzarnówW
Fort Czarnów

Fort Czarnów - wybudowany w latach 1887-1890 o powierzchni 10,34 ha. Jeden z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn. Pozostałe to: Fort Gorgast, Fort Sarbinowo przy ul. Sportowej w Kostrzynie i Fort Żabice.

Fort GorgastW
Fort Gorgast

Fort Gorgast – znajduje się w miejscowości Gorgast (Niemcy) w pobliżu drogi krajowej nr 1, zbudowany w latach 1883-1889 roku fort artyleryjski jest jednym z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn. Pozostałe forty to: Czarnów, Sarbinowo i Żabice. Założenia, miały chronić twierdzę główną, jednak rozwój techniki militarnej nastąpił tak szybko, że straciły one swój strategiczny cel zanim ostateczne oddano je do użytku. Do I wojny światowej oświetlane były lampami naftowymi, a komunikacja odbywała się za pomocą gołębi pocztowych. Forty zbudowano z cegły, posiadały także wały ziemne dla artylerii i dolne dla piechoty. Od 9 września 1997 budowla jest wpisana do rejestru zabytków.

Fort SarbinowoW
Fort Sarbinowo

Fort Sarbinowo – jeden z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn, położony jest w Kostrzynie przy ul. Sportowej, prowadzącej w kierunku wsi Sarbinowo.

Fort ŻabiceW
Fort Żabice

Fort Żabice wybudowany w latach 1887-1890 o powierzchni 4,5 ha. Jeden z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn. Pozostałe to: Fort Czarnów, Fort Gorgast i Fort Sarbinowo, przy ul. Sportowej w Kostrzynie.

Ratusz w Kostrzynie nad OdrąW
Ratusz w Kostrzynie nad Odrą

Ratusz w Kostrzynie nad Odrą – nieistniejący ratusz znajdujący się dawniej na Rynku na kostrzyńskiej starówce. Został wybudowany w latach 1572-1577 na miejscu drewnianego, rozebranego w 1547. Była to budowla dwupiętrowa z wieżą. W 1780 została obniżona i zrównana do wysokości korpusu. Do 1945 ratusz zachował cechy renesansu. W czasie walk o miasto, został doszczętnie zniszczony. Zachowały się zarysy fundamentów budowli.

Ruiny Kościoła Mariackiego w Kostrzynie nad OdrąW
Ruiny Kościoła Mariackiego w Kostrzynie nad Odrą

Ruiny Kościoła Mariackiego w Kostrzynie nad Odrą – kościół był drugim dominującym budynkiem Starego Miasta, obok zamku. Wybudowany w 1396 roku, został dwukrotnie przebudowany: w XVI wieku i w 2 połowie XVIII wieku, dzięki czemu zyskał cechy późnego baroku. Od czasów reformacji był w posiadaniu luteran. W 1945, podczas walk o miasto, uległ spaleniu, następnie w latach sześćdziesiątych XX wieku rozebrany. Do dziś zachowały się zarysy murów świątyni wraz z jego posadzką, a także część krypt.

Zamek w Kostrzynie nad OdrąW
Zamek w Kostrzynie nad Odrą

Zamek w Kostrzynie nad Odrą – jeden z najważniejszych budynków twierdzy Kostrzyn, nierozerwalnie z nią związany. Wzniesiony przez Krzyżaków, po przebudowie stanowił siedzibę Jana von Hohenzollerna. W XVII i XVIII wieku mieścił więzienie, w którym m.in. przebywał w latach 1730–1731 następca tronu pruskiego, Fryderyk. Po pożarze w 1758 odbudowany i w 1814 zamieniony na koszary. W 1945 spalony i częściowo uszkodzony, zachowała się jednak większość murów. W 1969 ocalałe fragmenty zostały wysadzone w powietrze i rozebrane. Do dziś zachowały się resztki murów, schody, piwnice, częściowo już jednak zawalone.