
Transport kolejowy w Gdańsku – kolej żelazna dotarła do Gdańska w 1852, gdy uruchomiono jednotorowy odcinek Tczew – Gdańsk, stanowiący fragment Pruskiej Kolei Wschodniej z Berlina przez Kostrzyn – Krzyż – Piłę – Bydgoszcz – Tczew do Gdańska i Królewca. W październiku 1857 Gdańsk uzyskał połączenie z Malborkiem. W 1870 oddano do użytku linię Słupsk – Gdańsk wybudowaną przez Berlińsko-Szczecińskie Towarzystwo Kolejowe. Do końca II wojny światowej funkcjonowała zbudowana w 1914 linia kolejowa Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła – Kartuzy. Następną trasą kolejową przechodzącą przez Gdańsk jest magistrala węglowa łącząca Śląsk z portem w Gdyni. Linia ta przechodziła przez Osową, obecnie dzielnicę Gdańska.

Błędnik – nazwa ulicy, z wiaduktem nad torami kolejowymi, w Gdańsku. Umiejscowiona jest w ciągu głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta, z Głównego Miasta w stronę Wrzeszcza.

Dyrekcja Kolei w Gdańsku – terytorialny organ zarządzania koleją, z siedzibą w Gdańsku. Mieści się w zabytkowym gmachu przy ul. Dyrekcyjnej 2-4 w Gdańsku.

Gdańska Kolej Dojazdowa – nieistniejąca już sieć kolei wąskotorowej na obszarze Gdańska i powiatu gdańskiego. Sieć gdańskiej wąskotorówki występuje również pod nazwą Lewobrzeżna Żuławska Kolej Dojazdowa.
Hucisko – ulica i wiadukt nad torami kolejowymi oraz skrzyżowanie przylegające do niego w Gdańsku. Pełni bardzo ważną rolę w systemie komunikacyjnym w dzielnicy Śródmieście, gdyż jest centralnym wiaduktem łączącym główną arterię komunikacyjną Trójmiasta z ulicą 3 Maja, a co za tym idzie: Główne Miasto z jednostką terytorialną Nowe Ogrody, w której znajdują się m.in. Szpital Wojewódzki, Urząd Miejski i Sąd Okręgowy.

Lotos Kolej – polski przewoźnik kolejowy należący do Grupy Lotos.
Most kolejowy nad Motławą – jedyny most kolejowy na Motławie. Znajduje się w Gdańsku na granicy między osiedlami Orunia i Olszynka przy ul. Przybrzeżnej. Jest to most podwójny – obie przeprawy są od siebie oddalone o 2 metry. Konstrukcja stalowa, kratownicowa.
Obrotowy most kolejowy nad Martwą Wisłą – nieistniejący most jednotorowy, 3-przęsłowy, stalowy.
Pomnik Kindertransportów – współczesny pomnik w Śródmieściu Gdańska, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny, upamiętniający uczestników kindertransportów dzieci żydowskich z Gdańska do Londynu w przededniu wybuchu II wojny światowej. W okresie wrzesień 2019 - grudzień 2021 pomnik jest zdemontowany, aby zapobiec uszkodzeniu go w czasie remontu generalnego dworca.
Węzeł Kliniczna – węzeł komunikacyjny w Gdańsku, w dzielnicy Młyniska, przy ulicy Klinicznej. Został zbudowany w 1977.
Wiadukt Biskupia Górka – wiadukt w Gdańsku na drodze krajowej nr 91 (E75), w ciągu ulicy Trakt św. Wojciecha. Znajduje się na granicy dzielnic Śródmieście i Orunia-Św. Wojciech-Lipce, na osiedlu Zaroślak.