Teatr Lalek BanialukaW
Teatr Lalek Banialuka

Teatr Lalek Banialuka – teatr lalek założony w 1947 roku w Bielsku-Białej przez artystów plastyków Jerzego Zitzmana i Zenobiusza Zwolskiego. Jego siedzibą jest budynek przy ul. A. Mickiewicza 20 na Dolnym Przedmieściu, wzniesiony w 1934 r. jako żydowski dom kultury im. Chaima Nachmanna Bialika. W miejscu placu przed teatrem w latach 1881–1940 stała bielska synagoga.

Teatr Dzieci ZagłębiaW
Teatr Dzieci Zagłębia

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie – teatr lalkowy z repertuarem skierowanym głównie do widowni dziecięcej, z siedzibą przy ul. Teatralnej 4 w Będzinie.

Teatr Nowy w ZabrzuW
Teatr Nowy w Zabrzu

Teatr Nowy w Zabrzu im. Gustawa Morcinka, utworzony w 1959 r. Siedzibą teatru jest zabytkowy budynek dawnego kasyna Huty Donnersmarcka, wzniesiony w 1901 r.

Teatr Polski w Bielsku-BiałejW
Teatr Polski w Bielsku-Białej

Teatr Polski w Bielsku-Białej – założony w 1890 teatr dramatyczny, znajdujący się w Bielsku-Białej, w zabytkowym gmachu w centrum miasta, na historycznym Dolnym Przedmieściu, przy ul. 1 Maja.

Teatr RozrywkiW
Teatr Rozrywki

Teatr Rozrywki – repertuarowy teatr muzyczny założony w 1985 w Chorzowie jako Państwowy Teatr Rozrywki; mieści się przy ulicy Marii Konopnickiej 1.

Śląski Teatr TańcaW
Śląski Teatr Tańca

Śląski Teatr Tańca – jeden z pierwszych w Polsce teatrów tańca – obok Polskiego Teatru Tańca (PTT) z Poznania. Założony w 1991 przez Jacka Łumińskiego, tancerza i choreografa, który był dyrektorem teatru do 2013 roku. ŚTT został zlikwidowany przez władze Bytomia jesienią 2013 r..

Teatr im. Adama Mickiewicza w CieszynieW
Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie

Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie – znajduje się na Placu Teatralnym, na Starym Mieście w Cieszynie.

Teatr im. Adama Mickiewicza w CzęstochowieW
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – państwowy teatr mieszczący się w Częstochowie w budynku przy ul. Kilińskiego 15, wzniesionym w latach 1928–1931, jako Teatr Kameralny. W latach 1979–1984 nastąpiła jego modernizacja i rozbudowa. Teatr im. Adama Mickiewicza dysponuje następującymi scenami: scena duża, scena kameralna, scena Histrion oraz salą Foyer im. Marka Perepeczki.

Teatr Miejski w GliwicachW
Teatr Miejski w Gliwicach

Teatr Miejski w Gliwicach – teatr dramatyczny w Gliwicach znajdujący się przy ulicy Nowy Świat 55–57. Powołany 13 października 2016 roku uchwałą Rady Miasta Gliwice. Spektakle prezentowane są na czterech scenach: Dużej Scenie przy Nowym Świecie, Małej Scenie przy Nowym Świecie, Scenie przy alei Przyjaźni oraz Scenie Bajka w budynku Kina Amok.

Teatr Tańca i Ruchu RozbarkW
Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Teatr Tańca i Ruchu Rozbark – teatr tańca i ruchu w Bytomiu, powołany w obecnym kształcie 28 października 2013 roku w zabytkowej cechowni Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark. Kontynuuje tradycję Śląskiego Teatru Tańca.

Teatr ZagłębiaW
Teatr Zagłębia

Teatr Zagłębia w Sosnowcu przy ulicy Teatralnej. Powstał - w rozumieniu teatru zawodowego - w 1897 roku, z siedzibą w gmachu wzniesionym z prywatnych środków przedsiębiorcy hrabiego Mortimera Renarda jako 6 teatr w Królestwie Polskim (Kongresowym), czy jak niekiedy jest podawane „na ziemiach polskich”. Podłożem do zaistnienia - zaskakującego, zdawałoby się, w środowisku bardzo robotniczym - była ożywiona już w latach siedemdziesiątych XIX w. działalność w mieście teatrów amatorskich. Działały one zwłaszcza właśnie w środowisku robotniczym, szczególnie widoczny w branży włókienniczej, wśród pracowników której działał teatr prawdopodobnie od 1872 roku. Drugie znaczące pod tym aspektem środowisko to kolejarze, pośród których z początkiem lat osiemdziesiątych XIX w. zaczęły działać nawet dwa takie amatorskie teatry kolejowe. Działały one na terenie obecnego Śródmieścia oraz dzielnicy znanej obecnie jako Maczki, która podówczas nosiła nazwę „Granica” (w związku z umiejscowioną tam stacją kolejową granicy państwowej między zaborami rosyjskim i austriackim, jakie łączyły się w wyznaczany granicami Sosnowca tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy.