Stała Wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych w GryficachW
Stała Wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych w Gryficach

Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach – wystawa, która powstała w 1993 z dawnego muzeum i skansenu kolei wąskotorowych Pomorza Zachodniego, funkcjonującego od 1973. Zlokalizowana jest przy ul. Błonie 2 i obejmuje 5,5 tys. m² powierzchni.

Skansen Kolei Leśnej w Janowie LubelskimW
Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim

Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim – muzeum z siedzibą na przedmieściach Janowa Lubelskiego. Placówka jest prowadzona przez Nadleśnictwo Janów Lubelski.

Muzeum Kolejnictwa w KościerzynieW
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna – znajduje się w Kościerzynie przy ulicy Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Parowozownia zaprzestała działalności operacyjnej z dniem 1 stycznia 1991, kiedy to straciła samodzielność i stała się częścią lokomotywowni w Gdyni. Otwarcie skansenu nastąpiło w listopadzie 1992. W dniu 24 lipca 2009 spółka PKP Cargo przekazała placówkę muzealną Muzeum Ziemi Kościerskiej, jako oddział pod nazwą Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Skansen odwiedzany jest przez ponad 30 tysięcy osób rocznie.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w WenecjiW
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Muzeum Kolei Wąskotorowej znajduje się w miejscowości Wenecja, przy stacji kolejowej funkcjonującej w ruchu turystycznym linii kolejki wąskotorowej. Zostało otwarte 1 października 1972 roku. Jak podaje oficjalna strona muzeum, jest to największy tego typu skansen w Europie.

Muzeum Kolejnictwa na ŚląskuW
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku – muzeum w Jaworzynie Śląskiej w województwie dolnośląskim. Głównym celem statutowym placówki jest ochrona i promocja dziedzictwa kultury technicznej na terenie Śląska oraz działalność dydaktyczna i naukowa. Cele realizowane są przede wszystkim przez ochronę posiadanego zbioru, opracowywanie ekspertyz i dokumentacji, a także konserwację oraz rewitalizację historycznych obiektów przemysłowych.

Parowozownia SkierniewiceW
Parowozownia Skierniewice

Parowozownia Skierniewice – zabytkowa parowozownia zlokalizowana w Skierniewicach w województwie łódzkim.

Parowozownia WolsztynW
Parowozownia Wolsztyn

Parowozownia Wolsztyn – zabytkowa parowozownia zlokalizowana w Wolsztynie w województwie wielkopolskim. Parowozownia jest ostatnim obiektem w Europie, gdzie parowozy wykorzystuje się do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich.

Skansen Leśnej Kolei Wąskotorowej w PionkachW
Skansen Leśnej Kolei Wąskotorowej w Pionkach

Skansen Leśnej Kolei Wąskotorowej im. Jana Szweda w Pionkach – nieistniejące muzeum z siedzibą w Pionkach. Placówka działała w latach 2005-2010, prezentując zabytki techniki, związane z funkcjonowaniem Kolei Leśnej Pionki oraz innych przemysłowych kolei wąskotorowych.

Skansen kolejowy w PyskowicachW
Skansen kolejowy w Pyskowicach

Skansen kolejowy w Pyskowicach – skansen taboru kolejowego utworzony w 1998 roku na terenie nieczynnego kompleksu wagonowni i lokomotywowni zlokalizowanego przy stacji Pyskowice z inicjatywy Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów założonego przez miłośników kolei w celu ratowania zabytkowego taboru. W skansenie zachowano 23 lokomotywy parowe, 11 lokomotyw spalinowych, ponad 20 wagonów towarowych i osobowych, tendry, dźwig kolejowy oraz elektryczny zespół trakcyjny. Kolekcję parowozów wzbogaciły m.in. eksponaty z Łaz i likwidowanego skansenu w Krzeszowicach.

Zbiory Sprzętu Ratownictwa Kolejowego w PoznaniuW
Zbiory Sprzętu Ratownictwa Kolejowego w Poznaniu

Zbiory Sprzętu Ratownictwa Kolejowego – nieistniejąca izba muzealna, która zlokalizowana była w Poznaniu, przy ul. Kolejowej 23, na terenach stacji Poznań Główny (lokomotywownia).

Skansen Lokomotyw i Urządzeń TechnicznychW
Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych

Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych – filia Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola znajdująca się w Zduńskiej Woli przy ul. Kolejowej 6.