Insurekcja kościuszkowskaW
Insurekcja kościuszkowska

Insurekcja kościuszkowska, powstanie kościuszkowskie, dawn. rewolucja polska 1794 roku – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji i Prusom w 1794 roku, które obejmowało również insurekcję warszawską, wileńską, kurlandzką, wielkopolską i kilka innych.

Wolność, Całość, NiepodległośćW
Wolność, Całość, Niepodległość

Wolność, Całość, Niepodległość – dewiza z okresu powstania kościuszkowskiego.

Krzyż za Zdobycie PragiW
Krzyż za Zdobycie Pragi

Krzyż za Zdobycie Pragi lub Krzyż za Zdobycie Warszawy 1794 – rosyjski medal wojskowy ustanowiony przez cesarzową Katarzynę II dla uhonorowania zdobywców Warszawy w 1794, uczestniczących w szturmie Pragi w czasie insurekcji kościuszkowskiej.

Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej NarodowejW
Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej

Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej – tytuł Wodza Naczelnego i dyktatora insurekcji kościuszkowskiej, nadany 24 marca 1794 w Krakowie Tadeuszowi Kościuszce.

Powstanie kurlandzkieW
Powstanie kurlandzkie

Powstanie kurlandzkie – walki wojsk Rzeczypospolitej z wojskami rosyjskimi, które miały miejsce w dniach 25 czerwca-12 sierpnia 1794 na obszarze Kurlandii podczas insurekcji kościuszkowskiej.

Regiment Dragonów Królewicza Imci Wielkiego Księstwa LitewskiegoW
Regiment Dragonów Królewicza Imci Wielkiego Księstwa Litewskiego

Regiment Dragonów Królewicza Imci Wielkiego Księstwa Litewskiego – oddział jazdy armii Wielkiego Księstwa Litewskiego wojska I Rzeczypospolitej.

Regiment Grenadierów SandomierskichW
Regiment Grenadierów Sandomierskich

Regiment Grenadierów Sandomierskich – polski oddział piechoty wchodzący w skład wojsk powstańczych okresu insurekcji kościuszkowskiej.

Regiment Konny Buławy Polnej LitewskiejW
Regiment Konny Buławy Polnej Litewskiej

Regiment Konny Buławy Polnej Litewskiej – oddział jazdy armii Wielkiego Księstwa Litewskiego wojska I Rzeczypospolitej.

Regiment Konny Buławy Wielkiej LitewskiejW
Regiment Konny Buławy Wielkiej Litewskiej

Regiment Konny Buławy Wielkiej Litewskiej – oddział jazdy armii Wielkiego Księstwa Litewskiego wojska I Rzeczypospolitej.

Uniwersał połanieckiW
Uniwersał połaniecki

Uniwersał połaniecki – akt prawny wydany przez Tadeusza Kościuszkę 7 maja 1794 roku w okolicach miasta Połaniec. Formalnie był wydany w imieniu rządu krajowego Rzeczypospolitej Obojga Narodów w oparciu o art. IV Konstytucji Trzeciego Maja.

Żywią i BroniąW
Żywią i Bronią

Żywią i Bronią – dewiza kosynierów z czasów insurekcji kościuszkowskiej, widoczna na ich sztandarze. Sztandar z taką dewizą został nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 VIII 1794 r. i znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.