Kościół św. Ducha w GdańskuW
Kościół św. Ducha w Gdańsku

Kościół św. Ducha – zabytkowy, nieczynny kościół w Gdańsku, na terenie Głównego Miasta. Obecnie funkcjonuje jako część szkoły podstawowej przy ul. Grobla IV 8.

Gdańska Macierz SzkolnaW
Gdańska Macierz Szkolna

Gdańska Macierz Szkolna – polska organizacja oświatowa w Wolnym Mieście Gdańsku, w latach 1921–1939.

Gimnazjum Polskie w GdańskuW
Gimnazjum Polskie w Gdańsku

Gimnazjum Polskie w Gdańsku, od 1935 Gimnazjum im. J. Piłsudskiego Macierzy Szkolnej w Gdańsku, zwane gamają – szkoła średnia kształcąca młodzież na poziomie maturalnym, działająca w Gdańsku w latach 1922–1939.

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w GdańskuW
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku – szkoła muzyczna w Gdańsku, realizująca dwa równoległe kierunki kształcenia: w przedmiotach ogólnokształcących oraz w przedmiotach muzycznych, z siedzibą na Starym Mieście przy ulicy Gnilnej 3.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w GdańskuW
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku – obejmuje swym obszarem działania województwo pomorskie. Ma specjalistyczny charakter i kontynuuje tradycje przedwojennych bibliotek dla nauczycieli, powstałych po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Służy przede wszystkim potrzebom kształcących się nauczycieli, studentów przygotowujących się do wykonywania zawodu nauczyciela, ale jest otwarta dla wszystkich chętnych do korzystania z jej zbiorów.

Polskie Szkoły Handlowe w Wolnym Mieście GdańskuW
Polskie Szkoły Handlowe w Wolnym Mieście Gdańsku

Polskie Szkoły Handlowe w Gdańsku – dwie polskie szkoły zawodowe przygotowujące polską młodzież do pracy w zawodzie kupieckim, istniejące w latach 1926 (1929)-1939 w Wolnym Mieście Gdańsku (mieście-państwie). Dyrektorem obu szkół przez cały okres był Marian Seredyński.

Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku-WrzeszczuW
Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu

Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu

Szkoła Muzyczna II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-WrzeszczuW
Szkoła Muzyczna II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu

Szkoła Muzyczna II st. im Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu – szkoła muzyczna II stopnia kształcąca w trybie popołudniowym.

Zawodowa Szkoła Dokształcająca w GdańskuW
Zawodowa Szkoła Dokształcająca w Gdańsku

Zawodowa Szkoła Dokształcająca w Gdańsku – szkoła Macierzy Szkolnej w Gdańsku, istniejąca w latach 1937-39.

Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w GdańskuW
Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej (ZSŁ) – szkoła średnia powstała w 1951 r., prowadzona obecnie przez Gminę Miasta Gdańsk. Siedziba placówki mieści się w Gdańsku przy ulicy Podwale Staromiejskie 51/52 – część laboratoriów technikum ulokowana jest w historycznym budynku Poczty Polskiej, w miejscu obrony przed hitlerowskim atakiem 1 września 1939 r.

Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku-WrzeszczuW
Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu

Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu został utworzony 1 września 1986 roku przez Wojewodę Gdańskiego na mocy Zarządzenia Nr 32/86 z dnia 22 sierpnia 1986 roku. W skład ZSM wchodzą: Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz z siedzibą w Gdańsku-Wrzeszczu przy ul. Romana Dmowskiego 16b oraz Szkoła Muzyczna II st. im. Fryderyka Chopina z siedzibą w Gdańsku-Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 21a. Organem prowadzącym ZSM jest Minister Kultury, który również sprawuje nad szkołą nadzór pedagogiczny za pośrednictwem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.