Jerzy Chrystian ArnoldW
Jerzy Chrystian Arnold

Jerzy Chrystian Arnold herbu własnego, lekarz, chirurg, historyk nauki.

Giovanni CatenazziW
Giovanni Catenazzi

Giovanni Catenazzi – architekt działający w Polsce, pochodzenia szwajcarskiego. Urodzony w Morbio Inferiore koło Mendrisio w kantonie Tessyn.

Władysław DorohostajskiW
Władysław Dorohostajski

Władysław Monwid Dorohostajski herbu Leliwa – cześnik wielki litewski i marszałek Trybunału Głównego Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1636 roku, poseł na sejm w 1634 roku, starosta żyżmorski.

Pompeo FerrariW
Pompeo Ferrari

Pompeo Ferrari – jeden z najwybitniejszych wśród pracujących w Polsce architektów późnego baroku.

Johann HeermannW
Johann Heermann

Johann Heermann – śląski poeta i pisarz, pastor ewangelicki, krzewiciel reformacji na Śląsku i w Wielkopolsce, jeden z najwybitniejszych literatów XVII wieku, twórca „pierwszej śląskiej szkoły poetyckiej”, nazwany „Śląskim Hiobem” lub „Piewcą z Chobieni”. Pisał w językach: łacińskim i niemieckim. Autor licznych hymnów religijnych, które do dzisiaj są śpiewane w kościołach ewangelickich.

Jan JonstonW
Jan Jonston

Jan Jonston – polski przyrodoznawca, historyk, filozof, pedagog, lekarz, pisarz medyczny i przyrodniczy; swoje prace publikował jako Joannes Jonstonus. Europejską rangę naukową zyskał jako autor prac z dziedziny historii naturalnej, a jego dzieła były tłumaczone i wielokrotnie wznawiane.

Jan Ámos KomenskýW
Jan Ámos Komenský

Jan Amos Komenský, Jan Amos Komeński, Comenius, Komeniusz – czeski pedagog, filozof, reformator i myśliciel protestancki, senior generalny braci czeskich w latach 1648–1670, przejściowo mieszkaniec Leszna.

Władysław Leszczyński (wojewoda łęczycki)W
Władysław Leszczyński (wojewoda łęczycki)

Władysław Leszczyński z Leszna herbu Wieniawa – wojewoda łęczycki.

Jan Piotr OpalińskiW
Jan Piotr Opaliński

Jan Piotr Opaliński z Bnina herbu Łodzia – wojewoda kaliski w latach 1661–1665, wojewoda podlaski w 1653 roku, podczaszy koronny w 1651 roku, stolnik koronny w 1645 roku, podstoli koronny w 1638 roku, podkomorzy kaliski w latach 1628–1650.

August Kazimierz SułkowskiW
August Kazimierz Sułkowski

August Kazimierz Sułkowski książę herbu Sulima – II książę bielski, I ordynat rydzyński, wojewoda gnieźnieński 1768–75, w latach 1775–1776 marszałek Rady Nieustającej, wojewoda kaliski od 1775, wojewoda poznański od 1778, generał lejtnant wojsk koronnych od 1782, starosta nowodworski w 1766 roku, członek Komisji Edukacji Narodowej w latach 1773–1786, starosta szczercowski w 1768 roku.

Zygmunt UnrugW
Zygmunt Unrug

Zygmunt Unrug – polski szlachcic z rodu Unrugów, dyplomata, protestant. Absolwent szkoły w Lesznie, następnie Uniwersytetu we Frankfurcie, prześladowany z powodów religijnych.