
Grodzisk Wielkopolski – miasto w województwie wielkopolskim, nad Letnicą, w powiecie grodziskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Grodzisk Wielkopolski. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.

Opalenicki Batalion Obrony Narodowej – pododdział piechoty Wojska Polskiego II RP.

Bitwa w Grodzisku Wielkopolskim – starcie zbrojne w czasie trwania powstania wielkopolskiego do którego doszło 28 kwietnia 1848 w Grodzisku Wielkopolskim, starcie zakończyło się wycofaniem oddziałów powstańczych.
Grodziska Kolej Drezynowa - operator kolei drezynowej na linii nr 376. Główną bazą taborową jest od 2011 stacja Ujazd Wlkp.

Grodziska Orkiestra Dęta - powstała w 1929 roku, jako Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej. Jej założycielem był Antoni Thum. Orkiestra znana jest nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Podróże artystyczne orkiestry obejmują: Rosję, byłą Czechosłowację, Hiszpanię, Niemcy, Danię, Francję oraz Holandię. Kapelmistrzem Grodziskiej Orkiestry Dętej od 1979 do 2016 roku był Stanisław Słowiński.

Grodziska Strefa Przemysłowa to teren o powierzchni 35 ha położony w Grodzisku Wielkopolskim przy drodze krajowej nr 32 Poznań - Zielona Góra oraz przy obwodnicy miasta. Pomysł utworzenia w Grodzisku Wielkopolskim wydzielonych terenów pod inwestycje przemysłowe powstał na początku lat 90. Inspiracją dla projektu Grodzisk Food Park były podobne przedsięwzięcia w krajach zachodniej Europy, m.in. w Danii. Opracowany w 1993 r. „projekt organizacji strefy przemysłowej w małym mieście” był unikalnym w skali kraju rozwiązaniem. Zakładał on powstanie kilkunastu zakładów głównie branży spożywczej na bazie lokalnego rolnictwa. W tym celu gmina pozyskała z Agencji Nieruchomości Rolnych grunty położone w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej Poznań - Zielona Góra. Ten nowatorski jak na tamte czasy pomysł nie został wcielony w życie z powodu braku środków finansowych. W następnych latach samorząd lokalny podjął decyzję o sprzedaży działek zainteresowanym inwestorom. W 2003 r. zdecydowano o budowie drogi dojazdowej do poszczególnych działek i uzbrojeniu terenu strefy, co zaowocowało pojawieniem się kolejnych inwestorów.

Grodziski Szlak Pielgrzyma – jedna z tras rowerowych w okolicach Grodziska Wielkopolskiego, prowadzi z miasta do Klasztoru Franciszkanów w Woźnikach i liczy w jedną stronę ok. 12 km.
Grodziskie Piwobranie – plenerowe święto miasta organizowane od 1976 r. w Grodzisku Wielkopolskim.

Herb Grodziska Wielkopolskiego - na niebieskim tle postać króla w białej szacie i purpurowym płaszczu ze złotymi insygniami, na złotym tronie, z dekoracją o motywach gotyckich.

Ludność Grodziska Wielkopolskiego

Piwo grodziskie – styl piwa pszenicznego pochodzący z Wielkopolski.